رونمایی از مولاژهایجام ارجان در شیراز

به گزارش انوار بلاگ، یکشنبه 20 تیر طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان دوایر فرهنگی و هنری، 6 مولاژ برنزی جام ارجان، که به وسیله یکی از هنرمندان شیرازی و به سفارش موسسه یاری به توسعه فرهنگ و هنر کمیته ملی المپیک، قلمزنی و دوات گری شده است، رونمایی شد.

رونمایی از مولاژهایجام ارجان در شیراز

این اثر هنری به دست استاد سید احمد حمیدی، هنرمند توانا و پیشکسوت قلمزن استان فارس خلق شده و قرار است سفیر ایران در موزه 6 کشور دنیا باشد.

سید احمد حمیدی در مورد ساخت این اثر هنری، گفت: روزی که از موسسه یاری به توسعه فرهنگ و هنر برای بازدید آمده بودند من مشغول ساخت 3 تندیس برای مسابقه شهروند نمونه بودم که در آن موقع بحث جام ارجان مطرح شد با توجه به اینکه 5 سال پیش یک نمونه از آن را ساخته بودم این موضوع را به من سپردند.

وی افزود: یکی از مسائل در دسترس نبودن طرحی مناسب و با کیفیت از جام بود، به همین علت بخش پژوهشی کارگاه در این موضوع ورود و طرحی را پیدا کرد و بعد از آن اولین اثر فراوری و به تهران ارسال شد.

استاد صاحب سبک قلمزن شیراز با اشاره به اینکه علاوه بر طرح اولیه، 6 جام برای ارسال به موزه سایر کشورها فراوری شده است، اضافه نمود: یکی از جام ها در مقدار اصلی کار یعنی 43.5 است که به موزه سوئیس ارسال می گردد و 5 اثر دیگر برای ارسال به موزه های المپیک و توکیو ارسال می گردد.

این پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی مدت زمان ساخت این آثار را یک ماه اعلام و افزود: در این یک ماه اعضای کارگاه به صورت شبانه روزی کار کردند و امروز برای اعزام به کمیته ملی المپیک ارسال می گردد.

امیرحسین حکمت نیا، مدرس و پژوهشگر تاریخی و گردشگری هم گفت: ارجان یا ارگان منطقه باستانی در غرب فارس تاریخی است که بهبهان امروزی حساب می گردد جام ارجان در 1800 سال گذشته متعلق به استان فارس و نشانه زندگی، پویایی و ورزش بوده است.

وی گفت: این جام یکی از نشانه های هنر ایرانیان در 3 هزار سال گذشته است که از عیلام تازه به یادگار مانده و از آن سینی، جام و حلقه ارجان به جای مانده است که به اسم نشانه هویتی شناخته می گردد.

حکمت نیا با بیان اینکه انتخاب جام ارجان به اسم مظهری از ورزش انتخابی عالمانه است، اضافه نمود: این هنر از فارس زیبای ما برخاسته است و می تواند معرف واقعی فرهنگ و هنر این سرزمین باشد.

مجتبی گواهی، مدیرعامل موسسه یاری به توسعه فرهنگ و هنر در بافت تاریخی شیراز هم در این مراسم گفت: میراث فرهنگی ملموس بدنه و کالبد آثار و بناهای تاریخی و میراث فرهنگی ناملموس روحی است که در این میراث ملموس دمیده می گردد و اگر هنرمندان نبودند هیچ روحی در آن وجود نداشت.

وی با بیان اینکه از دو سال پیش موسسه یاری به توسعه فرهنگ و هنر شکل گرفت که در شهرهای مختلف گذرهای فرهنگی و هنری را ایجاد کند، گفت: از 2 ماه پیش سنگ سیاه به گذر فرهنگ و هنر تبدیل شد و این گذرها حاصل تفاهم نامه 3 جانبه بین شهرداری و موسسه و ارشاد اسلامی است.

گواهی با بیان اینکه گذر سنگ سیاه اولین گذر در کشور است که استانداردهای لازم را برای یک گذر فرهنگ و هنر دارد، اضافه نمود: محله سنگ سیاه از لحاظ زیرساخت تمام استانداردها را دارد و ما معتقدیم که هنرمندان روح این خانه های تاریخی هستند که باید حمایت شوند.

وی گفت: با درخواست کمیته ملی المپیک جام ارجان در استان فارس به دست هنرمند توانای شیراز خلق شده تا به اسم شاهد باستانی ایران به موزه های المپیک در سطح دنیا هدیه گردد.

گواهی با اشاره به اینکه جام ارجان قدمت 3 هزار ساله دارد، بیان نمود: حکاکی های روی آن از ورزش باستانی بوده و همزمان با اعزام کاروان المپیک جمهوری اسلامی ایران، به دیگر کشورها هدیه داده می گردد.

حیدرعلی زاهدیان نژاد، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس هم در این مراسم با بیان اینکه انتخاب جام ارجان یا زندگی به علت این است که نقش های آن حرکت و پویایی دارد، گفت: هنر مثل ریشه یک گیاه پخش می گردد و اثرگذار است و هنرمندان میراث زنده هستند که باید حمایت شوند.

وی با بیان اینکه هنرمندان شیرازی مانند همواره اثرگذار شدند و برای این منطقه و رونق آن می توانند اثرگذار باشند، اضافه نمود: با این کار نام شیراز را دوباره ماندگار کردند و اگر شیراز شهر دنیای صنایع دستی است به علت هنرمندان این شهر است که سفیر فرهنگ و هنر این مرزبوم به ویژه استان فارس و شهر شیراز هستند.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس هم در این مراسم گفت: راه اندازی گذر فرهنگ و هنر که در این دوره در کلانشهرهای فرهنگی جزو برنامه های مهم وزارتخانه بود به همت شهرداری شیراز ایجاد شد تا جان دوباره به سنگ سیاه ببخشد.

وی با بیان اینکه تسهیلات خوبی برای حمایت از هنرمندان در نظر گرفته شده است، گفت: بازار هنر که در محله سنگ سیاه ساخته شده در اختیار هنرمندان قرار خواهد گرفت تا با یک تنفس یک ساله و قراداد 5 ساله بتوانند فعالیت خوبی داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه فارس همواره مهد تمدن ایران زمین و شیراز هم زبانزد بوده است، اضافه نمود: شهر شیراز به اسم شهر خلاق در هنرهای تجسمی هم شناخته شده است و زنده نگه داشتن مکتب شیراز همت هنرمندان را می طلبد.

سهرابی با بیان اینکه متولیان فرهنگ هم بستر کار را باید فراهم نمایند، بیان نمود: امید است در کنار این کارها که سفیر شهر شیراز است از دیگر هنرها هم سفرایی را در سراسر دنیا داشته باشیم.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 10024

به "رونمایی از مولاژهایجام ارجان در شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از مولاژهایجام ارجان در شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید