معرفی مسجد آدینه یا مسجد عتیق اصفهان، عکس

به گزارش انوار بلاگ، باستان شناس ها همچنین با کشف یک پایه ستون با تزیینات دوره ساسانی در منطقه شمالی مسجد وجود یک بنای قبل از اسلام در این نقطه از شهر اصفهان را تأیید نموده اند. به رغم آنکه درباره تاریخچه تحولات صورت گرفته در مسجد جامع اصفهان اختلاف نظرهایی وجود دارد ولی تخمین زده می گردد که ساخت مسجد در قرن های اولیه هجری و در زمان عباسیان صورت گرفته است. در قرن سوم هجری نیز براساس گزارش ها محراب مسجد تخریب و جهت قبله آن اصلاح شده است.

معرفی مسجد آدینه یا مسجد عتیق اصفهان، عکس

بخش های مختلف مسجد جامع اصفهان که در آخرین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو به فهرست جهانی افزوده شده است، نزدیک به دوهزار سال شکل گرفته و طی این سال ها در حال بازسازی یا بازسازی بوده است. آخرین بازسازی بخش تخریب شده این مسجد پس از بمباران این بخش توسط هواپیماهای عراقی در دوران جنگ هشت ساله صورت گرفت.

مهم ترین طرح های توسعه مسجد تاریخی اصفهان در دوران آل بویه و پس از آن در دوران حکومت صفویه بر ایران شکل گرفته است

درخصوص این بنای تاریخی که اکنون هزاران سال از ایجاد آن می گذرد گفته می گردد که مهم ترین طرح های توسعه مسجد تاریخی اصفهان در دوران آل بویه و پس از آن در دوران حکومت صفویه بر ایران شکل گرفته است.

پرفسور آرتور پوپ (باستان شناس) درباره این مسجد می نویسد: من آن روز وقتی به تماشای مسجد جامع اصفهان رفتم و در زیر این گنبد قرار گرفتم، متوجه شدم که تمام وجودم در تسخیر گنبد و مسجد است؛ چون در زیر این گنبد به خوبی می توان به شاهکار فنا ناپذیر و خلاقه ایرانی ها پی برد و به عظمت مسجد و گنبد آن اعتقاد پیدا کرد. من از آن به بعد، بارها به مسجد جامع اصفهان رفتم و با تماشای گنبد این مسجد، زبان به تحسین گگرددم و عشق و علاقه خود را به اصفهان و ایران، روز افزون دیدم. به همین جهت می خواهم، بعد از این که دیده بر هم نهادم، جسدم را را در این خاک مقدس دفن نمایند.

در مسجد جامع اصفهان چهار سنگاب قراردارند

سنگاب ایوان درویش: در ایوان شمالی مسجد جامع که ایوان درویش نام دارد، سنگابی از جنس سنگ پارسی قرار گرفته است. این سنگاب ابتدا در مجاورت مقبره علامه مجلسی قرار داشته و بعد به محلّ کنونی منتقل شده است. قطر دهانه سنگاب 115 سانتیمتر است، ولی نیمی از آن به علت شکستگی از بین رفته است. کتیبه بدنه این سنگاب به زبان های فارسی و عربی و به خطّ ثلث است. آن چه از متن کتیبه بجا مانده به توضیح زیر است:

... و صل علی زین العباد علی و الباقر محمد و الصادق جعفر و الکاظم موسی و الرضا علی و التقی محمد و النقی...

کرد وقف شاه مظلومان حسین ابن علی هرکه نوشد آب گوید لعن بر ابن زیاد

لبه این سنگاب دارای پنج جامگاه بوده است که شکستگی نیمی از سنگاب باعث شده که تنها دوتا از آنها باقی بمانند. نقشهای بدنه این سنگاب هم در اثر فرسایش تا حدودی از بین رفته اند.

سنگاب ایوان صاحب: ایوان جنوبی مسجد جامع، ایوان صاحب نام دارد و سنگابی ساده در رو به روی آن قرار گرفته است. این سنگاب در میان حوضچه ای از سنگ چهارگوش قرار گرفته و روی لبه آن پنج جامگاه طرّاحی شده است. سطح خارجی سنگاب در بالا شامل کتیبه صلوات بر چهارده معصوم (ع) به خطّ ثلث و نقش های کنگره دار کوچک، و در قسمت پایین سنگاب، نقش های کنگره دار عظیم است. همچنین بر روی بدنه سنگاب، کتیبه ای به این مضمون نقش بسته است.

وقف شرعی نمود توفیق... استاد امین ولد اسمعیل... فی 1102

دو سنگاب کوچک دیگر هم در مسجد جامع اصفهان وجود دارند که یکی در کنار حوض میان حیاط مسجد، و دیگری در برابر ایوان استاد (ایوان غربی) قرار گرفته اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 8286

به "معرفی مسجد آدینه یا مسجد عتیق اصفهان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی مسجد آدینه یا مسجد عتیق اصفهان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید