حداد عادل: علی رغم تحریم ها اجازه ندادیم چراغ آموزش فارسی خاموش گردد

به گزارش انوار بلاگ، تهران (پانا) - غلامعلی حداد عادل در مراسم راه اندازی سامانه آموزش وب محور زبان فارسی مینا گفت با اینکه 10 سال اخیر با شدت تحریم و مسائل ارزی مقارن بوده است، همکارانم با سخت کوشی خود اجازه ندادند چراغ آموزش زبان فارسی خاموش و کم سو گردد.

حداد عادل: علی رغم تحریم ها اجازه ندادیم چراغ آموزش فارسی خاموش گردد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، رئیس بنیاد سعدی در مراسم رونمایی از سامانه آموزش وب محور زبان فارسی مینا که امروز (دوشنبه 22 شهریور) با حضور عبدالعلی علی عسگری، رئیس سازمان صداوسیما، به صورت حضوری و مجازی برگزار گردید، گفت: امروز از این لحاظ که شاهد دستاوردهای بنیاد سعدی هستیم، روز پربرکتی است.

او با بیان اینکه یکی از آثار قدرت یک کشور این است که زبانش از مرزهای خود فراتر می رود، اضافه نمود: زبان فارسی در طول هزار سال گذشته فراتر از مرزهای ایران بوده است . این زبان بین اقوام بسیاری از منطقه ها آسیا از شبه قاره هند تا آسیای مرکزی مشترک بوده است. امروز در ایران ما وظیفه پاسداری از زبان فارسی در داخل کشور را داریم و باید نسبت به توسعه آن اهتمام داشته باشیم. حفظ این زبان در داخل کشور به عهده فرهنگستان زبان و ادب فارسی و در آن سوی مرزها به عهده بنیاد سعدی گذاشته شده است.

رئیس بنیاد سعدی و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار کرد: در هرجای دنیا که زبان فارسی حضور داشته باشد، ایران در آنجا حضور دارد و به همین علت می خواهیم در بنیاد سعدی با تمام توان، خود را آماده آموزش زبان فارسی به دیگران کنیم.

حداد عادل سپس درباره تاریخچه تشکیل بنیاد سعدی و اهداف آن گفت و اضافه نمود: حدود 10 سال است که بنیاد کار خود را شروع نموده و با اینکه 10 سال اخیر با شدت تحریم و مسائل ارزی مقارن بوده است، همکارانم با سخت کوشی خود اجازه ندادند چراغ آموزش زبان فارسی خاموش و کم سو گردد. همکارانم در این مدت نزدیک به 30 کتاب آموزشی تدوین کردند که از لحاظ ظاهر مجذوب کننده و از لحاظ محتوایی مبتنی بر روش های علمی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان است. در این سال ها آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان به اسم زبان دوم به رشته دانشگاهی مستقلی تبدیل شده است و در کشور ما بیش از 30 سال است رشته کارشناسی آن فعال است. بنابراین، این کتاب ها و نرم افزارها را کسانی تهیه نموده اند که در آموزش زبان به غیرهمزبانان تخصص دارند.

رئیس بنیاد سعدی اضافه نمود: بعلاوه با امکاناتی که در دهه های اخیر در فضای مجازی ایجاد شده است، سعی کردیم از این فضا استفاده کنیم و محدودیت های کرونایی موجب پیشرفت ما شد و امروز یکی از این دستاوردها را آقای دکتر علی عسگری رونمایی می نماید.

در انتهای این مراسم سامانه وب محور آموزش مجازی مینا با حضور و مشارکت رئیس صداوسیما کارآزمایی و رونمایی شد.

بعلاوه از کتاب های نو بنیاد سعدی مینا 4 (برای فارسی آموزان سطح پیشرفته)، چهارچوب 2 (برای فارسی آموزان سطح میانی و فوق میانی) و گام اول، ویژه دانش.آموزان و فارسی آموزان ارمنی، رونمایی شد.

در این مراسم که به صورت زنده از شبکه رادیو فرهنگ، صفحه آپارات بنیاد سعدی و سامانه مجازی بنیاد سعدی پخش شد، مهمانانی از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی از جمله شاه آبادی، معاون سیما، علیدادی، معاون توسعه و فناوری سازمان، مداد، مدیرکل فنی صدا و تصویر سازمان، بخشی زاده معاون صدا، محمدزاده، مدیر شبکه سراسری رادیو ایران و رییس ستاد حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی در صدا، احمدی افزادی، مدیر شبکه آموزش و رییس ستاد حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی در سیما، ملازاده، مدیر شبکه های رادیویی پیغام و آوا، حبیبی مدیر شبکه رادیو فرهنگ، شاهرضایی، دبیر ستاد حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی در سیما، درویش نوری، مدیر فراوری شبکه سحر، اسکندری، قائم مقام مدیر شبکه دنیای سحر، رنجبران، مدیر روابط عمومی، خزایی، رایزن فرهنگی ایران در پاکستان، ربانی رایزن فرهنگی ایران در هندوستان، شکراللهی رییس مرکز تحقیقات زبان فارسی بنیاد سعدی در هندوستان، الماسی معاون مرکز زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی، دری، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس، سخایی، مشاور رییس بنیاد سعدی و فلاحت پیشه معاون امور بین الملل بنیاد سعدی حضور داشتند.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 10801

به "حداد عادل: علی رغم تحریم ها اجازه ندادیم چراغ آموزش فارسی خاموش گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداد عادل: علی رغم تحریم ها اجازه ندادیم چراغ آموزش فارسی خاموش گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید