به اسم کرونا پول تولیدکننده را نمی دهند

به گزارش انوار بلاگ، عضو سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد است با وجود مسائل واقعی که کرونا برای بخش های مختلف اقتصاد به وجود آورده، برخی چه در داخل و چه در خارج از کشور به اسم کرونا قراردادهای خود را تسویه نمی کنند و به این دلیل فشاری جدید بر تولید کنندگان به وجود آمده است.

به اسم کرونا پول تولیدکننده را نمی دهند

مهدی علیپور در گفت وگو با انوار بلاگ، اظهار کرد: با توجه به گسترش قابل توجه ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله در کشورهای منطقه عملا بسیاری از بازارها امروز تعطیل هستند. برای مثال عملا بازار در کشورهایی مانند کویت، قطر و عمان به دلیل سیاست های قرنطینه تعطیل شده و کار در آنها جریان ندارد.

به گفته وی این سیاست با توجه به تعطیلی نسبی بازارها در داخل کشور عملا فضای فعالیت تولید کنندگان را به شدت محدود کرده که می تواند در بلندمدت برای آنها مشکل آفرین شود.

این فعال اقتصادی با اشاره به سوء استفاده برخی افراد از شیوع کرونا توضیح داد: هرچند با توجه به مسائل اقتصادی بسیاری از افراد در هفته های گذشته نتوانستند درآمدهای پیش بینی شده خود را به دست بیاورند اما متاسفانه شاهد این هستیم که چه در داخل و چه در خارج برخی افراد کرونا را بهانه کرده اند؛ به این ترتیب که برای مثال یک کالای کشاورزی که یک ماه پیش صادر شده و به فروش رفته است هنوز تسویه حساب نشده و دلیل این موضوع را به کرونا ربط می دهند، در حالی که قرارداد فروش مربوط به پیش از این اتفاقات است.

علیپور با اشاره به مسائلی که تولیدکنندگان در هفته های اخیر با آنها روبه رو بوده اند توضیح داد: امروز عملا بسیاری از کارخانه ها تعطیل هستند و این در حالی است که در کنار سرمایه گذاری بلااستفاده، تولیدکننده باید به کارگران خود حقوق پرداخت کند و در هفته های آینده بسیاری از تولید کنندگان با مشکل روبرو می شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه دولت تنها برای گروه محدودی از مشاغل، سیاست های حمایتی وضع کرد اما گروه های دیگر جا ماندند. اگر تولیدکننده در حوزه دریافت تسهیلات و یا به تعویق افتادن سررسیدهای اقتصادیاتی و تامین اجتماعی حمایت نشود، به مشکل خواهد خورد که این مساله می تواند به ضرر اقتصاد ایران تبدیل شود.

عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با بیان این که در ماه های گذشته با کاهش درآمد نفت، این تولید غیرنفتی بوده که اقتصاد را روی پای خود نگه داشته است، خاطرنشان کرد: با کاهش قیمت نفت تحت تاثیر شیوع کرونا عملا ما چاره ای جز حمایت از تولیدات خود نداریم. با همین ظرفیت های تولیدی بود که برخلاف بسیاری از کشورهای توسعه یافته که در تامین مایحتاج مردم خود به مشکل خورده اند ما در ایران توانستیم بازار بسیاری از این کالاها را مدیریت کرده و نیازهای مردم را بدون دغدغه در اختیار آنها قرار دهیم.

علیپور خاطر نشان کرد: پس از ایام کرونا نیز تولیدکنندگان ما ظرفیت بالایی برای به دست آوردن بازارهای جدید و بازگشت به بازارهای قبلی دارند اما تا زمانی که دولت یک بسته حمایتی مشخص برای آنها در نظر نگیرد و تولیدکنندگان واقعی حمایت نشوند نگرانی ها پابرجا خواهد ماند.

به گزارش انوار بلاگ، با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشورها مرزهای خود را بسته اند یا محدودیت های جدی بر سر راه تردد ایجاد کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 3684

به "به اسم کرونا پول تولیدکننده را نمی دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به اسم کرونا پول تولیدکننده را نمی دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید