اعلام زمان ثبت نام کارفرمایان برای دریافت وام کرونا

به گزارش انوار بلاگ، پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به مشاغل و کسب و کار های آسیب دیده از کرونا از فردا آغاز می شود و یک میلیون واحد کسب و کار که توسط وزارت کار مشمول دریافت تسهیلات شناخته و به آن ها پیامک ارسال شده است با مراجعه به سامانه کارا اطلاعات خود را برای دریافت تسهیلات ثبت خواهند کرد.

اعلام زمان ثبت نام کارفرمایان برای دریافت وام کرونا

به گزارش ایسنا، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کار های آسیب دیده از کرونا یکی از سیاست های وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیرو های کار است و براین اساس 13 رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، می توانند از تسهیلات مذکور بهره مند شوند.

فرایند دریافت تسهیلات حمایتی در سه مرحله تکمیل می شود؛ مرحله اول ارسال پیامک وزارت کار از 17 اردیبهشت ماه به تمام کارفرمایان مشمول، مرحله دوم ثبت نام کارفرمایان از هفته سوم اردیبهشت ماه در سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir و مرحله آخر ارسال اطلاعات به بانک عامل جهت پرداخت تسهیلات حمایتی است.

در فرایند ثبت نام و بهره مندی واحد های کسب و کار از تسهیلات مذکور، وزارت کار با هماهنگی دستگاه های اجرایی به یک میلیون واحد کسب و کار که آن ها را مشمول دریافت این تسهیلات دانسته، پیامک ارسال می کند و کارفرمایان به محض دریافت پیامک بر اساس کد ملی خود وارد سامانه می شوند و فرایند ثبت نام و ارائه مشخصات اولیه را دنبال می کنند پس از این مرحله، اطلاعات ثبت شده به بانک های عامل ارسال و پرداخت تسهیلات آغاز می شود.

شرایط بنگاه ها برای دریافت تسهیلات حمایتی

بنگاه هایی مشمول دریافت تسهیلات قرار می گیرند که از سال گذشته تا به امروز فعال بوده ونیرو های کار خود را تعدیل نکرده باشند به نحوی که شاغل بیمه شده داشته و کارگران آن ها از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشند پس از تایید اطلاعات از سوی داده های تامین اجتماعی، از سوی ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی خواهند شد.

بنگاه هایی که کد کارگاهی از سازمان تامین اجتماعی داشته باشد این تسهیلات را دریافت خواهد کرد، ولی اگر ارتباط بیمه ای با تامین اجتماعی نداشته باشد شامل دریافت تسهیلات حمایتی نمی شوند.

علاءالدین ازوجی ـ. مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار - در مصاحبه با ایسنا، می گوید: یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آن ها مشغول کار بوده اند توسط وزارت کار شناسایی شده و مطابق ضوابط ستاد کرونا مشمول دریافت تسهیلات می شوند.

مبلغ تسهیلات حمایتی چقدر است؟

وی می گوید: تسهیلات حمایتی به واحد ها و کارگاه هایی اختصاص می یابد که نیرو های کار در آن ها شاغل و بیمه باشند در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا قبل از شیوع کرونا است و میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحد هایی که به اجبار تعطیل شده اند مبلغ 16 میلیون تومان وام و برای واحد های کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده اند به ازای هر فرد شاغل 12 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.

به گفته ازوجی شرط پرداخت تسهیلات حمایتی به بنگاه های آسیب دیده از کرونا، حفظ اشتغال موجود است و واحد هایی که کد بیمه و پروانه کسب داشته باشند مسئله ای در دریافت تسهیلات نخواهند داشت، ولی آن دسته واحد هایی که فاقد بیمه هستند، فرایند پرداخت تسهیلات به آن ها ظرف دو ماه آینده عملیاتی می شود.

نرخ سود تسهیلات حمایتی 12 درصد، دوره بازپرداخت دو ساله

نرخ سود تسهیلات 12 درصد بوده و مراحل پرداخت آن به کارفرمایان تا یکماه آینده صورت می پذیرد. دوره بازپرداخت این تسهیلات پس از یک دوره تنفس از مهرماه سال جاری و به مدت دو سال است و وثایقی که برای دریافت این تسهیلات توسط بانک ها دریافت می شود، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود.

پیش از این در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد که به ازای هر نفر کارگر شاغل مبلغ 12 میلیون تومان به هر کارگاه پرداخت شود و چنانچه نوع شغل به گونه ای باشد که بر اساس مصوبه ستاد، کارگاه تعطیل شده باشد این مبلغ به ازای هر کارگر 16 میلیون تومان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، با توجه به آغاز ثبت نام واحد های آسیب دیده در سامانه کارا از روز چهارشنبه، انتظار می رود پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به متقاضیان و کسب و کار های آسیب دیده پس ازثبت نام، با سرعت بیشتری دنبال شود.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 4537

به "اعلام زمان ثبت نام کارفرمایان برای دریافت وام کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام زمان ثبت نام کارفرمایان برای دریافت وام کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید