گفتگوهای فشرده بورل برای آوردن ایران و آمریکا به پای میز مذاکره

به گزارش انوار بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از آناتولی، پیتر استانو سخنگوی کمیسیون امور خارجی اروپا در یک کنفرانس خبری روزانه با اشاره به اینکه برگزاری یک نشست با حضور نمایندگانی از ایران، آمریکا و سایر طرف های توافق هسته ای امری محتمل است، تأکید کرد که هنوز زمانی برای این نشست مشخص نشده است.

گفتگوهای فشرده بورل برای آوردن ایران و آمریکا به پای میز مذاکره

استانو همچنین گفت که جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخت می کوشد تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به راستا اصلی خود برگرداند که این امر شامل بازگرداندن ایران به پایبندی کامل (به تعهدات خود ذیل برجام) و همچنین تلاش برای آوردن آمریکا به پای میز مذاکره می شود.

این سخنگوی اتحادیه اروپا همچنین اطمینان داد که اتحادیه اروپا آماده برگزاری گفتگوهای غیررسمی میان طرف های توافق هسته ای ایران است.

استانو با استقبال از نشانه های ظاهری دال بر خلق فضایی جهت پیشبرد تلاش های دیپلماتیک از سوی دولت جو بایدن گفت که بحث و گفتگوهای فشرده ای با تمام طرف ها از جمله ایالات متحده در حال انجام است. اکنون زمان دیپلماسی است، ما به طور دقیق و فشرده در حال انجام آن هستیم.

گفتنی است، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز پنج شنبه (به وقت واشنگتن) گفت که مقامات کاخ سفید دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت در نشستی با حضور ایران و قدرت های جهان با محور بازگشت به توافق هسته ای 2015 ایران را می پذیرد.

شایان ذکر است که توافقنامه هسته ای ایران با نام رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015 به امضای ایران و گروه 1+5 (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای 3.67 درصد است و در ازای آن، سایر طرف های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم های اقتصادی خود علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ماه مه 2018 بطور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مفاد برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 8327

به "گفتگوهای فشرده بورل برای آوردن ایران و آمریکا به پای میز مذاکره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوهای فشرده بورل برای آوردن ایران و آمریکا به پای میز مذاکره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید