یاری هالیوود به دنیای نشر و کتاب ، از گامبی وزیر تا بریجرتون

به گزارش انوار بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از لس انجلس تایمز، کدام سریال های تلویزیونی را در دوره پاندمی تماشا نموده اید تا قرنطینه را کمی راحت تر سپری کنید؟ گامبی وزیر، آندوئینگ، یا لرد برد خوب! با وجود تفاوت در موضوع هر سه داستان نقطه ای مشترک دارند. هر سه اثر اقتباسی و بر اساس یک رمان ساخته شده اند.

یاری هالیوود به دنیای نشر و کتاب ، از گامبی وزیر تا بریجرتون

تبدیل یک کتاب به فیلمنامه از اهمیت زیادی برخوردار است و برای اقتصاد جهان اهمیت زیادی دارد. کتاب ها از دیرباز مواد خام را برای هالیوود فراهم کردند اما افزایش نگارش آثار داستانی این بازار را داغ کرد و قرارداهای زیادی برای فراوری آثار اقتباسی در جریان است.

رایان فاندر، تهیه نماینده در ماه اکتبر سال گذشته در تایمز نوشت: فراورینمایندگان در دوره قرنطینه وقت بیشتری را در خانه سپری می نمایند و بیشتر از قبل کتاب می خوانند. به دلیل بسته شدن سینماها و حضور مردم در خانه دسترسی آن ها به کتاب نیز بیشتر شد و صنعت هالیوود میل زیادی برای فراوری سریال های جدید پیدا کردند و در نتیجه آن فروش کتاب افزایش یافت.

اگر کمی بیشتر به رابطه بین نویسندگان و هالیوود دقت کنید و متوجه چیزی بیشتر ار سود اقتصادی می شوید. نویسندگان علاوه بر اینکه شاهد پیروزیت آثارشان در بازار کتاب هستند بلکه به عنوان نویسنده فیلمنامه مشغول به فعالیت می شوند و حتی صاحب بیمه می شوند. علاوه بر این شجاعت بیشتری در تغییر متن در خود می یابند و گاهی برای جذابیت بصری باید تغییرات جسورانه ای در متن اصلی ایجاد نمایند. پرفروغ ها نوشته النور کاتن نمونه خوبی است. کتاب برنده بوکر در سال 2013 توسط خود نویسنده دچار تغییرات زیادی شد و به یک سریال پیروز تلویزیونی در شبکه بی بی سی تبدیل شد.

تبدیل آثار داستانی به اقتباس های تلویزیونی موجب ایجاد شغل های جدیدی شد و حتی بازارهای دیگری را هم رونق داد. افرادی که در سریال های اقتباسی کار می نمایند، با حضور در شانزده پروژه پیروز در رقابت های مختلف جوایز سینمایی و تلویزیونی سال جاری حضور دارند. علاوه بر این گامبی وزیر، داستانی درباره دخترک یتیم شطرنج باز فروش وسایل شطرنج را هم در بازار افزایش داد.

در آثار اقتباسی فرم اهمیت زیادی ندارد و انتقال پیغام در اولویت قرار گرفته است. جوایز ادبی هر روز جایزه نقدی خود را کاهش می دهند و احتیاج به انتقال پیغام به مخاطب افزایش می یابد. بدین منظور نویسندگان زیادی برای افزایش مهارت های تبدیل کتاب به فیلم نامه کوشش می نمایند. در سال های اخیر استقبال خوبی از نویسندگان شده است. همانطور که جهانی نشر در طول سالیان اخیر تغییرات زیادی نموده است، تلویزیون هم بیشتر از هر زمان دیگری دچار تغییرات شده است.

شانزده سریال اقتباسی سال جاری در کارزار جوایز حضور دارند. بریجرتون، اِما، عشایر، مرثیه هیلی بیلی، لاوکرافت کانتری، آندوئینگ، گامبی وزیر، آسمان نیمه شب، مهماندار، می دانم تا این اندازه حقیقت دارد، و آدم های معمولی چند نمونه از این آثار اقتباسی هستند. آثاری که اگر تبدیل به سریال نمی شدند شاید هیچوقت پرفروش نمی شدند. بریجرتون موجب حضور جولیا کوئین، نویسنده اثر در فهرست پرفروش های نیویورک تایمز در چند هفته متوالی شد.

سال گذشته نیز سرگذشت ندیمه، دروغ های کوچک عظیم، آتش همه جا، .... از دسته آثار اقتباسی بودند که موجب افزایش فروش کتاب هایشان شدند.

آنچه واضح است پاندمی و حضور در قرنطینه موجب افزایش خواندن کتاب و در نتیجه افزایش ساخت آثار اقتباسی شد. هالیوود در زمانی که جهانی نشر به آن احتیاج دارد کوشش می نماید تا چراغ کتابخوانی روشن بماند. سنتی که با کمرنگ شدن پاندمی هم بخشی از هالیوود باقی خواهد ماند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص آثار اقتباسی سال 2021 و همچنین اطلاع از کتاب هایی که اقتباس شده اند به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.latimes.com/entertainment-arts/books/story/2021-02-11/hollywood-book-adaptations-golden-globes-oscars-2021

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 8333

به "یاری هالیوود به دنیای نشر و کتاب ، از گامبی وزیر تا بریجرتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری هالیوود به دنیای نشر و کتاب ، از گامبی وزیر تا بریجرتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید