هشدار وزارت بهداشت درباره واکسن گیت

به گزارش انوار بلاگ، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو کشور نسبت به روسایی در حوزه واردات واکسن کرونا به کشور هشدار داد و گفت: نگران واکسن گیت یا راستا واردات به ایران هستیم و این بحث با موضوع استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مطرح می شود.

هشدار وزارت بهداشت درباره واکسن گیت

به گزارش خبرنگاران، شب گذشته کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در یک اتاق کلاب هاوس با حضور برخی اعضای بخش خصوصی در این باره توضیحاتی داد.

او گفت: نگران واکسن گیت در ایران هستیم و این بحث مرتبط با ظرفیت بخش خصوصی مطرح می شود. باید شفاف با مردم صحبت کنیم. وقتی پروفورم (سند یا پیش فاکتور) 50 دلاری واکسن آسترازنکا را یک شرکت ارائه می کند، آن هم از طریق یک شرکت واسطه دیگر، مسئله مورد دار است، بسیاری از پروفورم ها به دست ما می رسد که کار گروه و ماموریت آن شرکت در حوزه واکسن نیست و تعیین نیست که رابطه آنها با شرکت های واکسن ساز چیست و اغلب موارد تردید جدی درباره پروفروم های خرید واکسن وجود دارد.

او با بیان اینکه بحث دوم قیمت واکسن هایی اعلامی از طریق بخش خصوصی است، اضافه نمود: در پروفورم 2.5 تا 12 برابری قیمت واکسن باید پرسید که واقعا دنبال چه چیزی هستیم؟ نباید انتطار داشت که وزارت بهداشت مجوز سفته بازی و فسساد ارزی را بدهد و گاهی احتیاط می کنیم و این احتیاط ها منجر به سوء برداشت ها می شود. اگر برای واکسن 4 دلاری، پروفورم 50 دلاری بیاید، علامت سوال جلوی آن وجود دارد و ما حق نداریم مجوز واردات این چنینی بدهیم.

جهانپور با بیان اینکه با واکسن تقلبی و فیک روبرو هستیم، ادامه داد: تردید نکنید بسیاری از این پروفورم ها با اعداد و ارقام و حجم ارائه شده، وجود ندارد. چنین تولیدهایی وجود ندارد که کسی بخواهد بفروشد. اکنون 7 خط تولید در روسیه راه افتاده است و این کشور تولید بالایی ندارد و اینکه که در اسفند یا فروردین کسی ادعای خرید 20 میلیون دوز اسپوتنیک وی در ماه را کند، جای سوال دارد و باید این حق را باید به طرف مقابل بدهیم که در مورد واکسن ها تصمیم بگیرد.

او اضافه نمود: ما رستوران می رویم و به ما می گویند دوستی داریم که می خواهد 40 میلیون اسپوتنیک وی بیاورد و وزارت بهداشت نمی گذارد.

پیش از این نیز کارشناسان زیادی در احتمال فساد در بحث واردات واکسن هشدار داده بودند. از طرف دیگر بسیاری معتقدند این اقدام می تواند اثرات اجتماعی زیادی در بحث شکاف طبقاتی بگذارد.

حسن روحانی، رئیس جمهور 26 فروردین از شرکت های خصوصی خواسته بود تا برای واردات واکسن خارجی با دولت همکاری کنند.

روحانی با اشاره به این که شرکت های خصوصی راحت تر می توانند واکسن ها را وارد کنند گفته بود: هر شرکتی که برای ورود واکسن، کوچک ترین مسئله ای دارد به دفتر رئیس جمهور نامه بنویسد تا او مستقیماً موضوع را دنبال کند.

این مجوز با مخالفت وزارت بهداشت همراه بود اما پس از گسترش بیماری در کشور و آغاز پیک چهارم آن حسن روحانی با واردات واکسن توسط بخش خصوصی موافقت کرد.

در ماه های دولت در واردات واکسن به میزان کافی ناتوان بوده است و وزارت بهداشت با وجود وعده های زیادی نتوانست به نیاز کشور به واکسن کرونا را تامین کند. البته تحریم هم یکی از مانع های جدی بود اما برخی منتقدان می گویند وزارت بهداشت تمایل چندانی هم به واردات واکسن نداشته و اصرار به تولید و عرضه واکسن داخلی دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 9806

به "هشدار وزارت بهداشت درباره واکسن گیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزارت بهداشت درباره واکسن گیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید