قاسمی خبر داد؛ ناکامی امارات در سواستفاده از شرایط میزبانی

به گزارش انوار بلاگ، سخنگوی وزارت امور خارجه اتفاقات روز پایانی نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) در ابوظبی را تشریح کرد.

قاسمی خبر داد؛ ناکامی امارات در سواستفاده از شرایط میزبانی

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی انوار بلاگ، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در تشریح اتفاقات روز سرانجامی نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) در ابوظبی، گفت: در روز سرانجامی این نشست که به طور معمول اسناد بررسی و تصویب می شود، وزیر امور خارجه امارات با ارایه متنی تحت عنوان بیانیه ابوظبی قصد داشت بدون کسب نظرات و دیدگاه های سایر هیات های حاضر، این متن را بعنوان بیانیه نهایی نشست معرفی و به تصویب برساند که این نحوه اداره جلسه بلافاصله مورد اعتراض هیات اعزامی از تهران و همچنین پاکستان قرار گرفت.

قاسمی اضافه کرد: با وجود اعتراض هیات کشورمان و برخی دیگر از هیات ها، وزیر امور خارجه امارات با سو استفاده از شرایط میزبانی و در اقدامی خلاف تمامی موازین شناخته شده، با بی توجهی به اعتراض های به عمل آمده قصد داشت امیال خود را به این نشست تحمیل کند و به زعم خود این متن را تصویب و نهایی گفت. به دنبال این اقدام طرف اماراتی، و بویژه با توجه به اینکه در متن ارایه شده توسط هیات اماراتی، ادعای واهی این کشور در مورد جزایر ایرانی ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ آورده شده بود با اعتراض شدید و به هنگام هیات ایرانی و متعاقب آن ترک جلسه اعضای هیات جمهوری اسلامی ایران مواجهه شد که همین موضوع موجب متشنج شدن این نشست، سرانجام جلسه و خروج تدریجی دیگر هیات ها و در نتیجه ناکامی امارات در تحقق هدف از پیش مشخص شده و خواسته نامشروعش شد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه هیات کشورمان با طرح اعتراضات خود، متن پیشنهادی امارات بعنوان بیانیه سرانجامی را بی اعتبار دانسته است گفت: این اتفاقات پیش از مراسم اختتامیه نشست رخ داد و همین موضوع باعث عدم برگزاری مراسم اختتامیه به روال معمول اینگونه نشست های بین المللی شد. از نظر جمهوری اسلامی ایران بیانیه ارایه شده در روز سرانجامی این نشست از سوی هیات اماراتی فاقد اعتبار حقوقی و غیرقابل استناد است و همانگونه که گفته شد وزیر امور خارجه امارات در اقدامی ناپخته و غیر حرفه ای و کاملا بدوی، قصد تحمیل این بیانیه خود ساخته به نشست را داشت که در آن ناکام ماند.

قاسمی بار دیگر تاکید کرد: حق حاکمیت ایران بر جزایر ایرانی ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ موضوعی است که هیچ شک و تردیدی در مورد آن وجود ندارد و اینگونه تلاش ها و اقدامات نسنجیده و بی نتیجه، تاثیری بر حق حاکمیت کشورمان بر آن ها نداشته و نخواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران هرگز ذره ای از حق حاکمیت تاریخی و قطعی خود بر این جزایر عقب نشینی نخواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 4

به "قاسمی خبر داد؛ ناکامی امارات در سواستفاده از شرایط میزبانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاسمی خبر داد؛ ناکامی امارات در سواستفاده از شرایط میزبانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید