فرانسه خواهان تعهد ایران به برجام شد

به گزارش انوار بلاگ، تهران- خبرنگاران- وزیر امورخارجه فرانسه کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران را واکنش بد خوانده و از تهران خواست تا ضمن نشان دادن بلوغ سیاسی به تعهداتش در برجام احترام بگذارد.

فرانسه خواهان تعهد ایران به برجام شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، جان ایو لودریان شنبه شب در مصاحبه با نشریه لوپاریزیان فرانسه، درباره توقف بعضی از تعهدات برجامی ایران ادعا کرد: تهران واکنش بدی به تشدید تحریم ها و تصمیم آمریکا برای خروج از توافقاتی که در وین حاصل شده نشان داد.

وی افزود: زمان آن است که تهران بلوغ سیاسی خود را نشان دهد و به تعهداتش همچنان پایبند باشد.

ایران کاهش تعهدات خود در برجام را واکنش طبیعی به خروج آمریکا از این پیمان و انفعال سیاسی اروپاییان می داند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت سال 97 پس از ماه ها کش و قوس با مشاوران و حتی اخراج آنها از رکس تیلرسون وزیر امورخارجه گرفته تا جیمز متیس وزیر دفاع پیشین آمریکا پایان خروج واشنگتن از توافق بین المللی برجام را خاطرنشان کرد.

این توافقنامه پس از دو سال و نیم مذاکره و در 23 تیر 1394(14 ژوئیه 2015) به امضای ایران و گروه 1+5 رسید، همچون زمان مذاکرات پس از توافق نیز جهت پر فراز و نشیبی را طی کرد؛ جهتی که با وجود تاکید 14 باره آژانس بین المللی و پشتوانه حقوقی- سیاسی قطعنامه 2231 بازهم دولت پیمان شکن ترامپ در چارچوب سیاست خروج از پیمان ها و توافق های بین المللی و فشار حداکثری بر ایران از آن خارج شد.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در واکنش به اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم ها، دو گام نخست ایران شامل توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای 60 روز را به اعضای برجام خاطرنشان کرد.

وی افزود: اگر اروپایی ها در این مدت به جبران بپردازند ما نیز به شرایط امروز برمی گردیم؛ در غیر این صورت، 2 اقدام دیگر را در پیش می گیریم.

شبس**9460**

منبع: ایرنا
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 45

به "فرانسه خواهان تعهد ایران به برجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه خواهان تعهد ایران به برجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید