روسیه و آژانس اتمی درباره برجام گفت وگو کردند

به گزارش انوار بلاگ، ایرنا نوشت: سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور با مدیرکل اداره پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و دو طرف درخصوص برجام گفت وگو کردند.

روسیه و آژانس اتمی درباره برجام گفت وگو کردند

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد: سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز با ماسیمو آپارو معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس اداره پادمان های دبیرخانه آژانس دیدار کرد.

در این دیدار دو طرف درخصوص مسائل مربوط به سیستم پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی و بکارگیری تضمین ها در (مراکز هسته ای) ایران گفت و گو کردند.

ایران و اعضای گروه 1+4 از چند هفته پیش در وین برای دستیابی به توافقی برای احیای برجام در حالت اولیه که در سال 2015 امضا شده بود، مذاکره می کنند.

در این مذاکرات تلاش می شود که آمریکا به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب برجام که از سال 2018 به بهانه های واهی و به دستور ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا از آن خارج شد بازشود و ایران هم تعهدات خود در این توافق بین المللی را که از چندی پیش متوقف کرده است اجرا کند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران امروز (سه شنبه) در نشست توجیهی- رسانه ای درخصوص آخرین شرایط گفت وگوها در وین گفت: بحثی درباره توافق موقت یا مقدماتی نداریم و صرفا درباره اجرای یکجای تعهدات صحبت می کنیم.

به گزارش ایرنا، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امروز در یک جلسه پرسش و پاسخ یک ساعته، به سؤالاتی در خصوص آخرین شرایط گفت وگوها، مواضع کشورمان در مذاکرات و چشم انداز احیای برجام با تأکید بر اینکه ایران جدیت و حسن نیت خود را ثابت کرده است، شرح داد: اکنون این ایالات متحده است که باید تصمیم سخت خود را اتخاذ کرده و از ادامه سیاست شکست خورده فشار حداکثری دست بردارد.

به گفته این مقام ارشد وزارت امور خارجه، در صورتی که مذاکرات خواسته های جمهوری اسلامی ایران را که مبتنی بر مواضع قطعی نظام است، تأمین کند، ایران حاضر است اجرای کامل تعهدات خود در برجام را از سر بگیرد.

مقام ارشد وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه اجازه داده نخواهد شد که مذاکرات فرسایشی شده یا درگیر تعجیل شود، گفت مذاکرات تا زمانی که احساس شود طرف مقابل جدیت دارد و خواهان رسیدن به راهکار است، ادامه می یابد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین شرایط گفت وگوها، پیشرفت های حاصل شده و چالش های پیش رو گفت: ما الان کم و بیش از یک مرحله سخت مذاکره درخصوص مفاهیم گذر کرده ایم و به مرحله ای به همان اندازه سخت، یعنی مرحله مذاکره در خصوص متن رسیده ایم. البته درخصوص مفاهیم هم هنوز بعضا موضوعات حل نشده ای باقی مانده است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 9367

به "روسیه و آژانس اتمی درباره برجام گفت وگو کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه و آژانس اتمی درباره برجام گفت وگو کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید