خبرنگاران خشم پنتاگون از آزمایش موشک های بالستیک چین

به گزارش انوار بلاگ، تهران- خبرنگاران- وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه ادعا کرد: پرتاب آزمایشی موشک های بالستیک چین در دریای چین جنوبی صلح و امنیت در منطقه را تهدید می نماید.

خبرنگاران خشم پنتاگون از آزمایش موشک های بالستیک چین

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش انوار بلاگ از خبرگزاری فرانسه، پنتاگون با تایید گزارشات مبنی بر پرتاب چهارموشک بالستیک در تمرین نظامی چین در اطراف جزایر پاراکل مطرح کرد: این اقدام تعهد 2002 چین برای ممانعت از فعالیت های تحریک آمیز را زیر سوال می برد.

براساس بیانیه پنتاگون، اقدامات چین از جمله آزمایش های موشکی، باعث بی ثبات تر شدن اوضاع در دریای چین جنوبی است.

وزارت دفاع آمریکا در حالی از برگزاری مانورهای نظامی چین در دریای جنوبی چین انتقاد می نماید که خود نیز ماه پیش در این منطقه مانور نظامی برگزار کرد.

چین نیز ضمن هشدار به حضور غیرقانونی آمریکا در دریای جنوبی و برگزاری رزمایش های نظامی در این آبراهه گفت که برگزاری رزمایش توسط ارتش چین حق مسلم این کشور است.

جائو لی جیان سخنگوی وزارت خارجه چین در تیرماه در واکنش به آنچه که آمریکا تنش زایی پکن مطرح کرد، اضافه نمود: مشکل نه چین بلکه کشورهای دیگری هستند که هزاران مایل دورتر، در دریای جنوبی چین به فعالیت های نظامی گسترده روی آورده اند.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3. 5 میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را در بر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همیشه با واکنش منفی چین روبرو شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5696

به "خبرنگاران خشم پنتاگون از آزمایش موشک های بالستیک چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خشم پنتاگون از آزمایش موشک های بالستیک چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید