خبرنگاران اعتراض بزرگ ترین روستای خوزستان به سکوی متعفن زباله

به گزارش انوار بلاگ، اهواز - خبرنگاران - تخلیه صدها تن زباله در سکوی پسماند در نزدیکی منازل مسکونی روستایی در شهرستان کارون استان خوزستان، اعتراض برخی از اهالی را به دنبال داشته و خواستار تعطیلی این محل شدند.

خبرنگاران اعتراض بزرگ ترین روستای خوزستان به سکوی متعفن زباله

سال هاست که زباله های شهر کوت عبدالله در شهرستان کارون در جنوب اهواز، به سکوی زباله در نزدیکی روستای قلعه چنعان منتقل می شود. اما نزدیک بودن محل تخلیه زباله ها به خانه های روستایی مسائل بسیاری را به دنبال داشته و اعتراض اهالی را موجب شده است.

کوت عبدالله بخشی از حاشیه شهر اهواز بود که در سال 1391 از اهواز منفک شد با 9 روستای اطراف خود، شهر کوت عبدالله، مرکز شهرستان کارون را تشکیل داد. قلعه چنعان یکی از روستاهای شهرستان کارون، با بیش از 23 هزار نفر جمعیت بزرگ ترین روستای کشور به شمار می رود که با محرومیت های بسیاری دست به گریبان است.

یک فعال محیط زیست شهرستان کارون که ساکن روستای قلعه چنعان است، با اعتراض به محل قرار دریافت این سکوی زباله، خواستار تعطیلی این محل شده است.

حیدر نواصری وسعت سکوی پسماند را حدود چهار هکتار بیان کرد و اضافه کرد: این سکوی زباله بسیار نزدیک خانه های مردم قرار گرفته است و به دلیل آلودگی و بوی نامطبوع، برای اهالی مسائل زیادی داشته و باعث بیماری در بین اهالی شده است به ویژه سوزاندن زباله و دود ناشی از آن، باعث آزار ساکنان می شود.

وی اضافه کرد: انواع زباله خانگی و بیمارستانی بدون تفکیک، روزانه در این مکان تخلیه می شود به طوری که تپه های بلند زباله ایجاد شده است.

نواصری ادامه داد: در پیگیری هایی که داشتیم به صورت شفاهی به ما گفته شد که شهرداری کوت عبدالله این سکوی زباله را بدون مجوز ساخته و طبق قراردادی که با پیمانکار داشته باید روزانه 60 تن زباله توسط سه دستگاه تریلر از این محل تخلیه شود، اما در عمل این اتفاق نمی افتد و شاهد هستیم که هفته ای یک نوبت یک لودر بخشی از زباله ها را بارگیری و حمل می کند.

وی گفت: سطح وسیعی در اطراف سکوی زباله از شیرابه متعفن پوشیده شده که آلودگی محیط را تشدید می کند؛ به ویژه در دوران شیوع بیماری کرونا این شرایط قابل قبول نیست، و بهداشت شهرستان کارون در صورت بازدید این عمل غیرانسانی را تایید خواهد کرد.

نواصری توضیح داد: با وجود پیگیری های بسیار این مشکل تا به امروز رسیدگی و حل نشده است.

تعلل شهرداری

شهردار کوت عبدالله اما گفت: 2 زمین به عنوان جایگزین سکوی پسماند پیشنهاد شده اما به دلیل وجود معارض هنوز این مکان ها تصویب نشده است.

نواب حاجیان اضافه کرد: سکوی فعلی زباله در سال 70 احداث شده که در آن زمان خارج از شهر بوده و نزدیک سکونتگاه ها قرار نداشته اما بعدها ساخت و ساز غیرمجاز در اطراف آن شکل گرفت که این مسائل بوجود آمده است.

وی اعتراض اهالی نسبت به شرایط زمین زباله را رد کرد و اضافه کرد: تنها کسانی که اعتراض می کنند کسانی هستند که قصد دارند بعد از تخلیه سکوی پسماند، زمین های آن را تصرف کنند.

حاجیان همچنین گفت: سکوی پسماند نزدیک روستای قلعه چنعان، تا 20 روز آینده به طور کامل پاکسازی شده و هیچ زباله ای در آن باقی نمی ماند.

وی با بیان اینکه تخلیه زباله از این سکو از 2 روز پیش آغاز شده، اضافه کرد: از سال 95 زباله ها در این سکو تخلیه شده اما منتقل نشده اند و اکنون شهرداری برای پاکسازی کامل این محل قراردادی هفت میلیارد ریالی با یک پیمانکار منعقد کرده است.

حاجیان اضافه کرد: مقرر شده است که دیگر در این سکو هیچ زباله ای تخلیه نشود و فقط یک دستگاه سیمی تریلر مستقر شود که زباله های کامیون های حمل در آن تخلیه شود.

طرح جدید برای قلعه چنعان

فرماندار شهرستان کارون همچنین با تاکید بر جابه جایی سکوی پسماند شهرستان کارون، گفت: مدت زیادی است که پیگیر جابه جایی سکوی زباله هستیم، این مساله در کارگروه های شهرستانی طرح و بررسی شده و شهرداری مکلف شده زمین های مناسب را پیشنهاد بدهد و آماده سازی کند اما به دلیل مسائل اعتباری شهرداری کوت عبدالله هنوز این امر محقق نشده است.

معصومه خنفری درباره انحلال شورای شهر کوت عبدالله از اسفند پارسال، گفت: اختیارات شورای شهر به استانداری تفویض شده است.

وی توضیح داد: احداث سکوی زباله مربوط به قبل از مسکونی شدن منطقه و زمانی است که کوت عبدالله هنوز جزیی از شهر اهواز بوده و به عنوان شهرستان کارون منفک نشده بود.

خنفری اضافه کرد: خانه سازی غیرمجاز در زمین های کشاورزی اطراف آن در چند سال گذشته صورت گرفته که بعدها به شهرک ربیع نامگذاری شده، در واقع این منازل خارج از طرح هادی روستایی بوده اند به همین دلیل خدماتی دریافت نمی کردند.

وی از تهیه طرح هادی جدید روستای قلعه چنعان خبر داد که در آن شهرک ربیع، قلعه چنعان کوچک و منازل پشت لوله نفت (حد فاصل کانتکس تا قلعه چنعان) به طرح ملحق قبلی ملحق می شوند.

خنفری اضافه کرد: طرح هادی جدید روستای قلعه چنعان در کارگروه زیربنایی استان تصویب شده و در حال طی کردن مراحل نهایی است.

وی گفت: در صورت وجود معارض برای زمین پسماند پیشنهادی، فرمانداری این مشکل را حل می کند.

شهرداری به دادگاه می رود

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کارون نیز در همین رابطه گفت: پرونده سکوی زباله شهرستان کارون در روزهای اخیر برای دومین بار به مراجع قضایی ارجاع شده است.

عباس ظاهری اضافه کرد: مهر ماه 98 از شهرداری کوت عبدالله به مراجع قضایی شکایت کرده بودیم که یکی از 12 بند این شکایت مربوط به سکوی زباله بوده است، بعد از اعتراض اهالی در فروردین ماه امسال، دوباره شکایت جداگانه ای به همین دلیل علیه شهرداری مطرح شده است که در انتظار رسیدگی هستیم.

وی شرایط سکوی زباله نزدیک روستای قلعه چنعان را غیرقابل قبول دانست و گفت: این سکوی زباله از چندین سال پیش قرار است جابه جا شود اما هنوز این وعده عملی نشده است.

ظاهری اضافه کرد: در ابتدا این سکو برای دفع موقت پسماند شهر کوت عبدالله ساخته شده بود، قرار نبود زباله ها در این محل انباشته شود بلکه قرار بود در یک سیمی تریلر جمع آوری و روزانه به مدفن زباله های اهواز در صفیره منتقل شود اما این روال رعایت نشده و این سکو به یک محل دائم دفع زباله تبدیل شده است.

وی با تاکید بر ضرورت جابه جایی این سکوی زباله، توضیح داد: سکوی زباله نزدیک منازل مسکونی قرار گرفته است و پاکسازی نمی شود که مسائل زیست محیطی بسیاری را به دنبال داشته و ادامه کار آن از نظر اداره محیط زیست پذیرفتنی نیست.

تهدید بهداشت و محیط زیست

کارشناسان معتقدند: به دلیل وسعت شهرها و فاصله تا محل دفن زباله ، اگر چه ایستگاه های انتقال در شهرهای بزرگ و متوسط از لحاظ فنی مورد تایید است اما مکان یابی، طراحی و اجرای صحیح همچنین بهره برداری و نگهداری درست باید رعایت شود. این در حالیست که در خوزستان طراحی و مکان یابی نادرست و ضعیف است. سکوها غیراستاندارد هستند و اسناد و مطالعات علمی محکمی نیز ندارند.

از سوی دیگر دفع نامناسب زباله در تضاد با قوانین محیط زیست است و تهدید بهداشت عمومی، آلودگی آب، خاک و هوا را به دنبال دارد که به همین دلیل بهداشت و محیط زیست باید به شکایت های مردمی در این رابطه رسیدگی کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 3971

به "خبرنگاران اعتراض بزرگ ترین روستای خوزستان به سکوی متعفن زباله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اعتراض بزرگ ترین روستای خوزستان به سکوی متعفن زباله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید