ترامپ: وقت آن است که کُرد ها به سمت مناطق نفتی بروند

به گزارش انوار بلاگ، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در توئیتر گفت: وقت آن است که کُرد ها به سمت مناطق نفتی در منطقه بروند.

ترامپ: وقت آن است که کُرد ها به سمت مناطق نفتی بروند

به گزارس گروه سیاسی انوار بلاگ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز پنجشنبه گفت: وقت آن است کُرد ها به سمت مناطق نفتی بروند.

ترامپ در توئیتر نوشت: میدان های نفتی که در سخنرانی دیروز من درباره ترکیه/کُرد ها درباره آن صحبت شد تا وقتی که ایالات متحده با یاری کُرد ها آن ها را تصرف کند در اختیار داعش بود. هیچ گاه اجازه نخواهیم داد داعشِ دوباره جان گرفته این میادین را در اختیار بگیرد.

او در پیامی دیگر نوشت: واقعاً از صحبت با ژنرال مظلوم عبدی (فرمانده نیرو های دموکراتیک سوریه) لذت بردم. او کاری که ما انجام داده ایم را تحسین می نماید و من هم کاری که کُرد ها نموده اند را تحسین می کنم. شاید وقت آن است که کُرد ها عزیمت به سمت مناطق نفتی را شروع نمایند.

ترامپ در یک سخنرانی روز چهارشنبه گفته بود: کشور های منطقه، باید انتها برای یاری به سوریه و ترکیه جهت نظارت بر مرزهایشان قبول مسئولیت نمایند. ما از کشور های دیگر هم می خواهیم مشارکت نمایند. ما از نفت محافظت نموده ایم و بنابراین، شمار کمی از نیرو های آمریکایی در مناطقی که در آن ها نفت وجود دارند باقی خواهند ماند و ما از این مناطق حراست خواهیم کرد و در آینده تصمیم می گیریم که با آن چکار کنیم.

پیش از این رسانه های آمریکا گزارش داده بودند لیندسی گراهام، نماینده جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا و یک تحلیلگر فاکس نیوز برای اینکه ترامپ را به نگاه داشتن نیرو های آمریکایی در مناطق نفت خیز سوریه مجاب نمایند با او رایزنی نموده اند.

ان بی سی نیوز سه شنبه شب به نقل از منابع مطلع گزارش داد چند روز بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تصمیم به خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه گرفت یک سناتورجمهوری خواه و چند نفر دیگر از معتمدان ترامپ دو بار به کاخ سفید رفتند تا نظر او را عوض نمایند.

جک کین، ژنرال بازنشسته آمریکایی و یکی از تحلیلگران شبکه خبری فاکس نیوز (شبکه محبوب ترامپ) ابتدا روز 8 اکتبر کوشش کرد موقعیت سوریه، ترکیه و عراق را روی نقشه به ترامپ نشان دهد. او سپس مقر میدان های نفتی در شمال سوریه که تحت کنترل آمریکا و شبه نظامیان کرد بود را به ترامپ نشان داد.

کین به ترامپ گفته اگر نظامیان آمریکایی از سوریه خارج شوند این نفت ها به دست ایران می افتد. او یکبار دیگر روز 14 اکتبر، این بار با حضور لیندسی گراهام هم یکبار دیگر همین کار را انجام داد. او به ترامپ نقشه ای نشان داده و گفت که تقریباً سه چارم میدان های نفتی سوریه در همین منطقه ای قرار گرفته است که نیرو های آمریکا در آن مستقرند.

گراهام و کین به ترامپ گفته اند که ایران آماده حرکت به سمت این میادین نفتی است و پس از خروج آمریکا حریم هوایی این منطقه را در اختیار خواهد گرفت.

کاخ سفید حدود دو هفته پیش بعد از گفت وگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام نمود که نیرو های آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب نشینی می نمایند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کرد در این مناطق تفسیر نموده اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه 17 مهر از شروع عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه اطلاع داد. وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح عنوان نمود و مدعی شد که مأموریت نیرو های مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرز های جنوبی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 937

به "ترامپ: وقت آن است که کُرد ها به سمت مناطق نفتی بروند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: وقت آن است که کُرد ها به سمت مناطق نفتی بروند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید