بارداری خطر دچار شدن به بیماری شدید کرونا را افزایش می دهد

به گزارش انوار بلاگ، یک آنالیز جدید نشان می دهد که بارداری ممکن است خطر شکل شدید کووید-19 را افزایش دهد، هر چند ظاهرا احتمال مرگ به علت این بیمار در زنان باردار بیشتر نیست.

بارداری خطر دچار شدن به بیماری شدید کرونا را افزایش می دهد

به گزارش انوار بلاگ به نقل از لایوساینس این آنالیز جدید که بزرگترین آنالیز درباره کووید-19 در بارداری تا به حال است، اطلاعات درباره بیش از 8200 زن باردار و 83200 زن غیرباردار در آمریکا را که در سنین 15 تا 44 بودند و آزمایش کرونایش در فاصله ماه های ژانویه تا ژوئن مثبت شده بود، دربرمی گیرد.

این آنالیز نشان داد که تقریبا یک سوم زنان باردار مبتلا به کووید-19 بستری می شوند، در حالیکه این رقم در زنان غیرباردار فقط شش درصد است.

البته این آنالیز نمی توانست میان زنان باداری که به علت زایمان یا سایر اعمال مربوط به بارداری بستر شده بودند و زنانی که به طور خاص به علت کووید-19 بستری شده بودند، فرق بگذارد.

همچنین پژوهشگران می گویند پزشکان معمولا آستانه پایین تری برای بستری کردن بیماران باردار دارند. به عبارت دیگر بستری شدن زنان باردار لزوما ممکن است به علت بیماری شدید کووید-19 نباشد.

اما این آنالیز همچنین نشان داد که زنان باردار مبتلا به کووید-19 نسبت به زنان غیرباردار با احتمال بیشتری ممکن است در بخش مراقبت های ویژه بستری شوند یا احتیاج به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا نمایند. به طور معین 1.5 درصد از زنان باردار در بخش مراقبت های ویژه بستری شده بودند، در حالیکه در زنان غیرباردار این رقم 0.9 درصد بود. همچنین 0.5 درصد از زنان بادار احتیاج دستگاه تنفس مصنوعی پیدا کره بودند، در حالیکه این رقم در زنان غیر باردار 0.3 درصد بود. به گفته این پژوهشگران هم پذیرش در بخش مراقبت های ویژه و هم احتیاج به دستگاه تنفس مصنوعی نشانه های معین شدت بیماری هستند.

البته خطر مرگ ناشی از کووید-19 در زنان باردار و غیرباردار مشابه و در حد 0.2 درصد بود.

بنابراین نتایج این آنالیز هم خبرهای خوب و هم خبرهای بدی دارد. خبر خوب این است که ظاهرا زنان باردار با احتمال بیشتری به علت کووید-19 نمی میرند و خبر بد این است که با احتمال بیشتری ممکن است احتیاج به پذیرش در بخش مراقبت های ویژه یا دستگاه تنفس مصنوعی پیدا نمایند.

این آنالیز البته محدودیت هایی هم دارد- از جمله اینکه در هر دو گروه زنان باردار و غیر باردار، پزشکان در بسیاری موارد احتیاج به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه، متصل شدن به دستگاه تنفس مصنوعی یا مردن بیماران را گزارش نکرده اند. بنابراین این پیامدها در یک یا هر دو گروه شایع تری از حدی باشد که این آنالیز تخمین زده است.

به علاوه این آنالیز نشان نمی دهد خطر عفونت کووید-19 بر حسب هر سه ماهه بارهداری چه مقدار تفاوت می نماید و عفونت کرونا چه تاثیری بر نوزدان می گذارد. بنابراین احتیاج به داده های بیشتری در این باره وجود دارد.

با این وجود پژوهشگران می گویند بر اساس این داده ها می توان گفت که زنان باردار به طور بالقوه در معرض خطر بیماری شدیدتر کووید-19 هستند.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا در حال حاضر توصیه می نمایند زنان باردار حتی الامکان تماس هایشان با دیگران را محدود نمایند و هنگامی که در تماس با دیگران هستند، احتیاطات لازم ازجمله حفظ فاصله 1.8 متری از دیگران و ماسک زدن را رعایت نمایند. زنان باردار همچنین باید در ویزیت های دوران بارداریشان حضور یابند و اطمینان حاصل نمایند که دست کم برای 30 روز داروهای لازمشان را در اختیار دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5009

به "بارداری خطر دچار شدن به بیماری شدید کرونا را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارداری خطر دچار شدن به بیماری شدید کرونا را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید