افزایش مرگ ومیر ناشی از بیماری های روانی ، خطر مرگ زودرس سه برابر بیشتر است

به گزارش انوار بلاگ، محققان در پژوهشی مرگ ومیرهای ناشی از بیماری های روانی را در سال های 1390 تا 1396 آنالیز نموده اند. نتایج این مطالعات نشان می دهد طی این دوره میزان مرگ ومیر ناشی از بیماری های روانی افزایش یافته و این افزایش در مردان بیش از زنان بوده است.

افزایش مرگ ومیر ناشی از بیماری های روانی ، خطر مرگ زودرس سه برابر بیشتر است

به گزارش انوار بلاگ به نقل از ایسنا، بیماری های روانی نه تنها باعث ناتوانی در افراد می شوند، بلکه زمینه ساز سایر بیماری ها نیز هستند؛ تا جایی که در بعضی موارد عامل مستقیم مرگ نیز به حساب می آیند.

  • مجله ملاحظات مرگ

بیماری های روانی و اختلالات رفتاری، گروهی از بیماری ها هستند که با ایجاد تغییرات غیرطبیعی در روان فرد یعنی در تفکر، عاطفه، حافطه، ادراک و قضاوت فرد که به وسیله رفتار و گفتار وی معین است، شناخته می شوند. این تغییرات سبب ناراحتی و رنج فرد و اطرافیان می گردد. محققان در پژوهشی با عنوان مطالعه جمعیت شناختی فوت ناشی از بیماری های روانی و اختلالات رفتاری در ایران در دوره زمانی 1390 تا 1396 این موضوع را آنالیز نموده اند.

در این پژوهش که توسط محمد ترکاشوند مرادآبادی و زهرا عابدی از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد اجرا شده، آمده است: پژوهش حاضر، از نوع کمی بوده که با استفاده از تحلیل داده های ثانویه انجام شده است. داده های تعداد کل مرگ ها و مرگ ناشی از بیماری روانی و اختلال رفتاری از سال 1390 تا 1396 برای کل کشور مورد تحلیل و آنالیز قرار گرفته است. داده های مرگ برگرفته از دیتای ثبت وقایع حیاتی سازمان ثبت احوال کشور و بر اساس طبقه بندی استاندارد 20 گانه بین المللی علت مرگ استخراج شده است. خطر مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های روانی دو تا سه برابر بیشتر از سایر افراد است. اکثریت این مرگ ومیرها ناشی از شرایط پزشکی- فیزیکی مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، تنفسی، عفونی دیابت، فشار خون و خودکشی هستند.

نویسندگان این مقاله برای آنالیز اثر کمی فوت ناشی از بیماری های روانی بر جمعیت و با توجه به در نظر دریافت وزن سنی از شاخص سال های عمر از دست رفته ناشی از مرگ (YLL) استفاده نموده اند. برای تجزیه و تحلیل و توصیف داده ها و سهولت در گزارش نتایج پژوهش گروه های سنی به پنج گروه سنی کمتر از پنج سال، پنج تا 20 سال، 20 تا 35 سال، 35 تا 50 سال و بالای 50 تقلیل داده شده است.

در این مقاله آمده است: تعداد مرگ ناشی از بیماری روانی و اختلال رفتاری از سال 1390 تا 1396 نسبت به کل مرگ ها به طور متوسط 0.32 درصد است. بیشترین تعداد مرگ ناشی از بیماری روانی و اختلال رفتاری مربوط به سال 1393 بوده است. درصد فوت ناشی از این بیماری ها در بین دو جنسیت با نوسانات اندک در بین دو جنس تقریبا مشابه بوده است و به صورت کلی در قبل از سال 1393 در بین زنان بیشتر بوده و پس از این سال در بین مردان بیشتر از زنان است.

پژوهشگران در این مطالعه معتقدند: توزیع درصد فوت ناشی از بیماری روانی در طی سن به شکل U برعکس است به این معنی که مرگ ومیر ناشی از بیماری های روانی در گروه های سنی پایین (کمتر از پنج سال) و گروه های سنی بالا (50 به بالا و 35 تا 50 سال) کمتر از گروه های سنی میانی پنج تا 20 ساله و 20 تا 35 ساله است. بیشترین میزان مرگ ناشی از بیماری روانی و اختلال رفتاری در طی سال های 1390 تا 1396 در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی در نوسان بوده است.

در این پژوهش آمده است: به ازای هر یک میلیون نفر در سال 1390، 12 نفر بر اثر بیماری روانی فوت شده اند؛ این میزان در سال 1395 به 15 نفر افزایش یافته است. به عبارت دیگر در طی این دوره پنج ساله به ازای هر یک میلیون نفر، سه نفر به مرگ ناشی از بیماری روانی افزوده شده است. مقایسه میزان در بین زن و مرد نشان از این دارد که در سال 1390 به ازای هر یک میلیون مرد 13 نفر و به ازای هر یک میلیون زن 10 نفر و در سال 1395 به ازای هر یک میلیون مرد 18 نفر و هر یک میلیون زن 13 نفر بر اثر بیماری روانی فوت شدند.

نویسندگان این مقاله می گویند: فوت ناشی از بیماری روانی طی سال های اخیر و به ویژه برای مردان و به ویژه در سنین میانسالی افزایش یافته است. فوت ناشی از این بیماری ها در سنین جوانی (20 تا 35 سال) در زنان بیشتر و در سنین میانسالی (35 سال به بالا) در مردان بیشتر است.

طی دوره 1390 تا 1396، میزان فوت ناشی از این بیماری ها حدود 25 درصد افزایش یافته است و این افزایش برای مردان بیش از زنان است.

محاسبه شاخص تعداد سال های عمر از دست رفته ناشی از مرگ زودرس در سال 1395 نشان دهنده از دست رفتن بیش از 26 هزار نفر سال عمر از دست رفته برای کشور ناشی از بیماری روانی است. عددی که اهمیت مطالعه این نوع بیماری و مرگ ناشی از آن را در کشور دوچندان می نماید. از این تعداد در حدود 14822 نفر سال برای مردان و 11242 نفر سال برای زنان، عمر از دست رفته وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 1380

به "افزایش مرگ ومیر ناشی از بیماری های روانی ، خطر مرگ زودرس سه برابر بیشتر است" امتیاز دهید

1 کاربر به "افزایش مرگ ومیر ناشی از بیماری های روانی ، خطر مرگ زودرس سه برابر بیشتر است" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مرگ ومیر ناشی از بیماری های روانی ، خطر مرگ زودرس سه برابر بیشتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید