اکبر آقا از نازی آباد؛ خاطره انگیزترین کُپُل سینمای ایران

به گزارش انوار بلاگ، خبرنگاران: اکبر عبدی متولد 4 شهریور 1337 در محله نازی آباد تهران است. از سال 1358 با تئاتر بازیگری را آغاز کرد. او کارنامه حرفه ای پرفراز و نشیبی دارد؛ نیمه های دهه 60 و 70 اوج بازیگری او بر پرده سینماست.

اکبر آقا از نازی آباد؛ خاطره انگیزترین کُپُل سینمای ایران

اکبر عبدی بازیگر توانای سینمای بعد از انقلاب است. حضور او در جشنواره ها و مصاحبه هایش بخاطر انتقاد های که با طنز خودش بیان می کند همیشه با حاشیه همراه بوده است؛ نمونه اخیرش هم برنامه ام شو با اجرای مجید صالحی است.

اکبر عبدی فیلم های بسیاری در کارنامه بازیگریش دارد؛ از نقش ملیجک ناصرالدین شاه آکتور سینما تا بایرام باقالی اخراجی ها، هرچند در دهه اخیر حضورش در سینما در کمدی های ضعیف بوده است، ولی نمیتوان خاطره بازی در سریال محله برو بیا، بازم مدرسه ام دیر شد، محله بهداشت، در چشم باد تا فیلم های جنجال بزرگ، مرد آفتابی، مردی که موش شد، دزد عروسک ها، هنرپیشه، نان و عشق موتور هزار، روز فرشته، مدرسه پیرمردها، تحفه هند و... را فراموش کرد.

او برای نسل ها خاطره آفریده است. به بهانه زادروز این هنرمند تکرار نشدنی، خاطره انگیزترین نقش های او را مرور می کنیم.

اجاره نشین ها

اجاره نشین ها به کارگردانی داریوش مهرجویی با بازی اکبر عبدی یکی از بهترین کمدی های سینمای ایران است.

اکبر عبدی در نقش یک آدم قالتاق می درخشد. صحنه ترکیدن لوله آب در حمام یکی از به یادماندنی ترین سکانس های تاریخ سینما است.

ای ایران

ای ایران تنها تجربه مشترک اکبر عبدی با ناصر تقوایی است. داستان فیلم به ماجرای گروهبان ژاندارمری روستایی درحین انقلاب 1357 که به دلخواه خودش حکومت نظامی اظهار داشت؛ برمی شود.

در این فیلم اکبر عبدی نقش گروهبانی دیکتاتور و با نمک با لهجه کرمانی را ایفا می کند.

مادر

مادر اولین همکاری اکبر عبدی و علی حاتمی است. اکبر عبدی با گریم درخشان عبدالله اسکندری نقش پسرعقب مانده ذهنی خانواده را آنقدر به یاد ماندنی خلق می کند که کسی او را با بهروز وثوقی در سوته دلان مقایسه نمی کند.

دیالوگ مادر مرد... از بس که جان ندارد به راستی ماندگارترین دیالوگ تاریخ سینماست. اکبر عبدی برای بازی در فیلم مادر برنده سیمرغ بلورین نقش دوم مرد از هجدهمین جشنواره فیلم فجر شد.

سفر جادویی

سفرجادویی به کارگردانی ابوالحسن داوودی اولین فیلمی است که اکبر عبدی در دو نقش متفاوت ظاهر شد.

او در این فیلم در نقش پسر بازیگوش خانواده و نقش پدر مستبد به خوبی بازی می کند. در نقش پسر، خاطره بازم مدرسه دیر شد را برای ما زنده می کند.

آدم برفی

آدم برفی همکاری مشترک اکبر عبدی با داوود میرباقری بود، او در این فیلم نقشی کسی را بازی می کند که برای دریافت ویزا آمریکا دائم چهره عوض می کند، بنابراین گریم های متفاوتی داشت.

او در این فیلم نقش زن پوش را برای اولین بار بعد از انقلاب بازی کرد، همین نکته باعث شد که در زمان اکران، فیلم از پرده به پایین کشیده شود. اکبر عبدی درنایی به یادماندنی خلق می کند.

دلشدگان

دلشدگان دومین همکاری مشترک علی حاتمی و اکبر عبدی، یکی از ماندگارترین فیلم های حاتمی و سینمای ایران و از معدود آثار هنری سینمای ایران است که به تاریخ موسیقی کشور ، آن هم در دوره قاجار، می پردازد.

اکبر عبدی در این فیلم نقش یک تنبک نواز چیره دست که از قضا آشپزی زبردست هم است را ایفا می کند. سکانس ضرب دریافت او با دیگ مسی از به یادماندنی ترین سکانس های فیلم است.

خوابم می آد

خوایم می آد دومین فیلمی است که اکبر عبدی در نقش زن بازی می کند. شاید تنها برگ برنده فیلم عطاران بازی اکبر عبدی در نقش مادر خانواده است که بخاطر ایفای این نقش، برنده سیمرغ بلورین مکمل مرد شد.

اکبر عبدی سال ها بعد در فیلم خواب زده ها ، فریدون جیرانی نقش پیرزن مسنی را بازی کرد، هرچند این فیلم با اقبال دو نقش قبلی اش روبرو نشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5651

به "اکبر آقا از نازی آباد؛ خاطره انگیزترین کُپُل سینمای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکبر آقا از نازی آباد؛ خاطره انگیزترین کُپُل سینمای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید