افزایش جمعیت دنیا به 8 میلیارد نفر تا 5 سال آینده

به گزارش انوار بلاگ، هرساله در دنیا حدود 73 میلیون نوزاد چشم به دنیا باز می نمایند و در عین حال 30 میلیون نفر نیز چشم از دنیا فرو می بندند. این به آن معناست که به طور میانگین سالانه 40 میلیون نفر به جمعیت دنیا افزوده می گردد، به طوریکه به گفته جمعیت شناسان، کمتر از 5 سال آینده کره زمین میزبان بیش از 8 میلیارد انسان خواهد بود.

افزایش جمعیت دنیا به 8 میلیارد نفر تا 5 سال آینده

به گزارش ایسنا، روز 11 ژوئیه 1987 جمعیت جهان به 5 میلیارد نفر رسید و از سال 1989 این روز به عنوان روز جهانی جمعیت نام گرفت. این روز هر سال با یک شعار در کشورهای مختلف برگزار می گردد. شعار سال جاری روز جهانی جمعیت نیز به حفاظت از سلامت و حقوق زنان و دختران به ویژه در کرونا اشاره دارد.

شهلا کاظمی پور - جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت وگو با ایسنا به مناسبت روز جهانی جمعیت و تنظیم خانواده با بیان اینکه در سال 1987 جمعیت جهان به 5 میلیارد نفر رسید، گفت: در آن موقع مسئولان سازمان های بین المللی به این فکر افتادند که رشد جمعیت جهان سیر فزاینده ای گرفته و بهتر است برای این که توجه ملت ها و سازمان های بین المللی را به مسائل جمعیت و پیامدهای آن متمرکز نمایند، روزی را به عنوان روز جهانی جمعیت نامگذاری نمایند.

وی با بیان اینکه هدف این روز و بزرگداشت آن این است که به ابعاد مختلف جمعیت بیشتر بپردازند و در راستای سلامت، توسعه و توانمندسازی انسان ها و ملت ها گام بردارند، اضافه کرد: در واقع هدف اصلی نامگذاری جهانی چنین روزی این بوده است که به ملت هایی که فقیر هستند و توسعه نیافته اند، یاری گردد تا رشد نمایند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در سال 1960 جمعیت جهان 3 میلیارد نفر بوده که در سال 1987 این جمعیت به 5 میلیارد نفر رسیده است، اظهار کرد: در واقع در عرض 27 سال حدود 2 میلیارد اضافه کرده شده است. در حال حاضر جمعیت جهان به 7 میلیارد و 800 میلیون نفر رسیده است. یعنی از سال 1987 تا الان نزدیک به 2 میلیارد و 800 میلیون نفر به جمعیت جهان اضافه کرده شده است. این موضوع نشان می دهد که همچنان سیر افزایش جمعیت در جهان فزاینده است.

کاظمی پور یکی از دلایل این موضوع را بهبود شرایط بهداشت و کاهش مرگ و میر در کشورهای توسعه نیافته دانست و توضیح داد: هرسال حدود 73 میلیون تولد و 30 میلیون فوت اتفاق می افتد و به این ترتیب جمعیت جهان سالانه 43 میلیون نفر افزایش پیدا می نماید.

وی با بیان اینکه تقریبا طی پنج سال آینده و در سال 2025 جمعیت جهان به 8 میلیارد نفر می رسد، ادامه داد: این افزایش بیشتر در کشورهای آسیایی از جمله هند، پاکستان، اندونزی و کشورهای آفریقایی است. البته کشورهای دیگر هم رشد جمعیت دارند.

این جمعیت شناس اضافه کرد: نکته مهم دیگر این است که با وجود اینکه جمعیت جهان رو به افزایش است، جمعیت سالخورده 80 سال به بالا هم در حال افزایش است. یعنی در سال 2019، 143 میلیون نفر در جهان بالای 80 سال سن داشتند، در صورتیکه در سال 2050 (30 سال آینده) این رقم 3 برابر می گردد و به حدود 426 میلیون نفر می رسد. این موضوع سیر سالخوردگی جمعیت را در کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی کشور ما را به خوبی نشان می دهد.

کاظمی پور با بیان اینکه یکی از اهدافی که در ادامه نامگذاری این روز دنبال شده است، این بوده که ما اساسا باید به دنبال توسعه پایدار باشیم و از فقر مفرط، فقر غذایی، کمبود آب، کمبود انرژی و ... پیشگیری کنیم، گفت: همچنین یکی از مشکلاتی که مبتلا به همه جهان است، موضوع گرم شدن کره زمین است. آمارها نشان می دهد میزان گرمای زمین در چهار سال آینده 1.5 درجه افزایش می یابد و این افزایش دما شاید یکی از دلایل بروز بیماری های همه گیر در جهان باشد که تغییرات اقلیمی را به همراه داشته و زیست بشر را به خطر انداخته است.

وی توضیح داد: به عبارت دیگر اگرچه جمعیت به مثابه ثروت است، اما اگر افسارگسیخته به سمت رشد حرکت کند ممکن است به طول عمر انسان ها صدمه بزند. در واقع متخصصان توصیه می نمایند که هرچند میزان جمعیت مهم است، اما باید این جمعیت بالنده و سالم باشد تا مولد باشد. اگر جمیعت ناسالم و سربار باشد به توسعه یک کشور یاری نمی نماید.

این استاد دانشگاه ادامه داد: الان در سطح جهان نابرابری وجود دارد؛ به طوریکه کشورهای جهان سوم درگیر انواع فقر، جنگ، استثمار و ... هستند. وقتی جمعیت زیاد می گردد هم که شاهدیم افزایش جمیعت بیشتر در این بخش هاست و نابرابری توسعه در این کشورها بیشتر می گردد. درصورتی که برای خروج از دایره فقر باید سیاست گذاری هایی نمایند که انسان های توانمند را پرورش دهند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5193

به "افزایش جمعیت دنیا به 8 میلیارد نفر تا 5 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش جمعیت دنیا به 8 میلیارد نفر تا 5 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید