5 مرحله مهم برای شست وشوی کیسه خواب

به گزارش انوار بلاگ، شست وشوی کیسه خواب به طور منظم یکی از کارهایی است که به نگهداری از این وسیله کمپینگ و ماندگاری بیشتر آن یاری می نماید. انجام دادن این کار ممکن است سخت و پراسترس به نظر برسد اما اگر نحوه شست وشوی کیسه خواب را بدانید، همه کارها ساده تر می گردد. در این مقاله، هرآنچه باید برای شست وشوی کیسه خواب به روش حرفه ای ها بدانید را می خوانید.

5 مرحله مهم برای شست وشوی کیسه خواب

عوامل مؤثر بر نحوه شستن کیسه خواب

نحوه شست وشوی کیسه خواب در وهله نخست به جنس مواد سازنده آن بستگی دارد. باید در ابتدا تعیین گردد که کیسه خواب از الیاف مصنوعی پر شده یا آن را از مواد طبیعی پر نموده اند. هر دو نوع کیسه خواب را می توان در ماشین لباس شویی انداخت اما برای شست وشوی آن ها باید از مواد شوینده متفاوتی استفاده کرد. برای این کار به یک ماشین لباس شویی هم احتیاج دارید که هم به اندازه کافی بزرگ باشد و هم هم زن مرکزی نداشته باشد. به طور کلی، برای شست وشوی کیسه خواب از از آب سرد یا گرم با فشار دائم یا چرخه ظریف با مواد شوینده معمولی یا محلول لباس شویی بهره ببرید. برای خشک کردن آن هم از دمای کم خشک کن یا هوای آزاد بهره ببرید. خشک کردن کیسه خواب در هوای آزاد ممکن است مدتی نسبتا طولانی طول بکشد. بنابراین، باید برای این کار به اندازه کافی وقت بگذارید.

هرگز هنگام شستن کیسه خواب از نرم نماینده لباس، نرم نماینده های دارای کلر یا محصولات سفیدنماینده استفاده نکنید چون این مواد ممکن است بر عایق بودن و نفوذپذیری آب در این کیسه تأثیر بگذارد. علاوه براین، کیسه خواب را نباید هرگز به روش خشک شویی شست چون محصولات تمیزنماینده برای این کار می توانند بر کیفیت مواد داخل کیسه تأثیر بگذارند. کیسه های خواب هر بار که شسته می شوند، مقداری از ارزش عایق خود را از دست می دهند. بنابراین، باید آن ها را به اندازه لازم بشویید.

برای شست وشوی کیسه خواب به چه وسایلی احتیاج داریم؟

برای اینکه کیسه خواب را به روش حرفه ای بشویید، باید ابتدا مواد و وسایل مورد احتیاج برای این کار را آماده کنید. وسایلی که برای شست وشوی کیسه خواب به آن ها احتیاج دارید، عبارت اند از:

 • ماشین لباس شویی، تشت حمام بسیار بزرگ یا وان حمام؛
 • برس اسکراب نایلونی با موهای نرم؛
 • خشک کن اتوماتیک ماشین لباس شویی یا بند رخت؛
 • توپک پشمی خشک کن.

محصولاتی که در فرایند شست وشوی کیسه خواب به کار می روند هم مواد شوینده معمولی یا ملایم و محصولات لکه بر بر پایه آنزیم هستند.

روش شستن کیسه خواب

معمولا کیسه های خواب را از مواد و الیاف مصنوعی پر می نمایند. این الیاف در مقایسه با الیاف طبیعی یا پر مقرون به صرفه تر هستند. بنابراین، مشتریان بیشتری دارند. برای شست وشوی کیسه خواب پر شده از الیاف مصنوعی، باید پیش از هر کاری ابتدا برچسب مراقبت از آن را بخوانید. سازندگان همه کیسه های خواب از نظر قانونی ملزم هستند که برچسب مراقبت از محصولات خود را که شامل روش تمیز کردن آن ها نیز می گردد روی این کیسه ها بچسبانند. اگر برچسب مراقبت از کیسه خواب شما کنده شده، براید این کیسه را بر اساس مراحلی که در ادامه می خوانید، بشویید. به این ترتیب، کیسه خواب شما با کمترین اندازه آسیب تمیز می گردد.

مرحله اول: لکه های قابل مشاهده را پاک کنید

در صورتی که کیسه خواب به شدت کثیف است یا لکه های قابل مشاهده ای از جنس غذا، شیره درخت یا خون دارد، باید لکه ها را پیش از آغاز فرایند شست وشوی کیسه خواب تمیز کنید. برای این کار از یک محصول لکه بر بر پایه آنزیم بهره ببرید. این محصول لکه بر را با استفاده از یک برس نرم نایلونی روی لکه ها بمالید. قبل از اینکه کیسه خواب را داخل ماشین لباس شویی، تشت یا وان حمام بیندازید، اجازه بدهید تا محصول لکه بر به مدت 15 دقیقه روی لکه کیسه خواب بماند و اثر کند.

مرحله دوم: دما و چرخه ی آب ماشین لباس شویی را تنظیم کنید

یک کیسه خواب باید در آب سرد یا ولرم در چرخه ملایم یا عادی با سرعت چرخش پایین شسته گردد. درام ماشین لباس شویی باید به اندازه بزرگ باشد که کیسه خواب در آن جا بگیرد و ماشین لباس شویی بیش از حد پر نگردد.

فقط از ماشین لباس شویی درب از جلو یا درب از بالایی بهره ببرید که هم زن مرکزی یا هم زن مرکزی متحرک دارد. هنگام قرار دادن کیسه خواب در ماشین لباس شویی از چند حوله بزرگ هم بهره ببرید. این حوله ها را همراه با کیسه خواب درون ماشین لباس شویی بیندازید تا به تعادل بار آن یاری کند.

کیسه های خواب را می توان با دست در تشتی بسیار بزرگ یا وان حمام هم شست. برای شست وشوی کیسه خواب با دست باید همان دستورالعمل های مربوط به دمای آب و محصولات شوینده را که برای شست وشو با ماشین لباس شویی توصیه می گردد را دنبال کنید. کیسه خواب مرطوب سنگین خواهد بود و گرفتن آب اضافی آن زمان شست وشو کار بسیار دشواری است. بنابراین، بهتر است برای این کار از یک نفر یاری بخواهید و حداقل 1 ساعت زمان صرف گرفتن آب کیسه خواب کنید.

مرحله سوم: از محصولات شوینده به اندازه کافی بهره ببرید

برای شست وشوی کیسه خواب از یک محصول شوینده با راندمان بالا و کف اندک بهره ببرید. شست وشوی کیسه خواب نباید با محصول شوینده بیش از اندازه انجام گردد چون باید موقع شستن کیسه خواب مواد شوینده را کاملا بشویید. نرم نماینده، سفیدنماینده یا محصولاتی به جای سفیدنماینده را برای این شست وشو به کار نبرید. این مواد ممکن است بر کیفیت آبکشی پوسته بیرونی بعضی از انواع کیسه خواب تأثیر بگذارد.

مرحله چهارم: چرخه شست وشوی ماشین لباس شویی را برای دو مرتبه تنظیم کنید

چرخه شست وشوی کیسه خواب در ماشین لباس شویی باید دو بار باشد. یک مرتبه شست وشوی کیسه خواب در ماشین کافی نیست. چرخه دوم شست وشو می تواند تمام خاک و مواد شوینده به جای مانده از کیسه خواب را پاک کند.

مرحله پنجم: کیسه خواب را خشک کنید

بعد از شست وشوی کیسه خواب در ماشین لباس شویی می توانید آن را داخل خشک کن اتوماتیک بزرگ با حرارت کم خشک کنید. برای خشک کردن کیسه خواب 2 یا 3 گلوله خشک کن پشمی هم اضافه کنید تا کیسه خواب هوادهی گردد و توده های الیاف به کار رفته داخل آن کاملا خشک گردد.

در صورتی که خشک کن به اندازه کافی برای کیسه خواب بزرگ نیست، کیسه خواب را باز کنید و روی یک قفسه خشک کن یا بند رخت بیندازید. پس از خشک شدن کیسه آن را به شکل اولیه ببندید و الیاف داخل آن را با دست تکان دهید تا پف نمایند.

نحوه شست وشوی کیسه خواب پر

روش شست وشوی کیسه خواب پر درست مانند روش شست وشوی کیسه های خوابی است که از الیاف مصنوعی پر شده اند. تنها تفاوتی که نحوه شست وشوی این کیسه خواب با کیسه های خواب پر شده از الیاف مصنوعی دارد این است که کیسه خواب پر را باید با استفاده از شوینده های صابونی فرموله شده برای شست وشوی الیاف طبیعی بشویید. این نوع محصولات شوینده می توانند به از بین بردن خاک و بو یاری نمایند و در عین حال، از روغن هایی که ویژگی های ضد رطوبت پوسته کیسه و پرها محافظت می نمایند، حفاظت نمایند.

برترین زمان برای شست وشوی کیسه خواب

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که به نگهداری مناسب از کیسه خواب یاری می نماید، انتخاب برترین زمان برای شست وشوی این وسیله است. کیسه های خواب را باید حداقل هر سال 1 مرتبه یا در سرانجام هر مرتبه کمپینگ بشویید. اگر کیسه خوابی با آستر قابل جابه جایی و قابل شست وشو دارید، تمیز نگه داشتن آن نیز ساده تر است. آستر قابل جابه جایی این کیسه خواب بعد از هر بار استفاده قابل شست وشو است.

از بین بردن لکه های ایجاد شده روی کیسه خواب

اگر در بیرون از منزل باشید و موقع کمپینگ در معرض باد و باران یا مواد مختلف قرار بگیرید، احتمال اینکه روی کیسه خوابتان لکه ایجاد گردد بالا است. بسیاری از کیسه های خواب پوشش بیرونی ضد آب یا مقاوم در برابر رطوبت دارند. بنابراین، اگر بلافاصله پس از ریختن مایعات لکه های آن را پاک کنید، به الیاف داخل آن نفوذ نمی نماید و لکه راحت تر پاک می گردد. لکه های دیگری که ممکن است روی سطح کیسه خواب ایجاد شوند و باید آن را بلافاصله پاک کنید، لکه های خاک و گل، چمن، روغن، غذا و گاهی اوقات خون هستند.

برای از بین بردن لکه ها، بهتر است محصولات لکه بر بر پایه آنزیم بهره ببرید. 15 دقیقه پیش از شست وشوی کیسه خواب این لکه ها را پاک کنید چون از بین رفتن این لکه ها با استفاده از محصول لکه بر حدود 15 دقیقه زمان می برد.

نحوه نگه داری و تعمیر کیسه خواب

کیسه خواب خود را به صورت دوره ای آنالیز کنید تا مطمئن شوید که درزها، زیپ ها و طناب های کشی آن کیفیت خوبی دارند و در برترین حالت خود هستند. پوسته عایق کیسه خواب را با دست لمس کنید تا متوجه شوید که یکنواخت است یا خیر. سوراخ ها یا پارگی های کوچک کیسه خواب را می توان با نخ و سوزن دوخت یا با استفاده از یک تکه پارچه رفو کرد. اگر در آنالیز کیسه خواب متوجه شدید زیپ آن احتیاج به تعویض دارد، کیسه خواب را نزد یک خیاط حرفه ای ببرید.

اگر کیسه خواب را به تازگی خریده اید، ممکن است گه گاه متوجه فرورفتگی یا بیرون زدگی الیاف یا پرهای آن به خصوص در امتداد درزها شوید. قبل از جا افتادن کیسه های خواب تازه، معمولا الیاف و پرهای اطراف درزها را آنالیز می نمایند. اگر متوجه شدید که سوراخ هایی در این بخش ها وجود دارند، آن ها را به عقب فشار دهید. سوراخ کوچکی که مشکل خاصی محسوب نمی گردد، با این فشار بسته می گردد.

اگر کیسه خواب شما روکش ضدآب خاصی دارد و متوجه شده اید که کیسه خواب در حال جذب آب و خیس شدن است، روکش ضد آب را نوسازی کنید. روکش اصلی کیسه خواب در نهایت از بین می رود این اتفاق بسته به استفاده شما ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد.

اگر در کمپینگ هستید و کیسه خوابتان سوراخ شده، نگران نشوید. برای محافظت از کیسه خواب در چنین شرایطی باید از نوار یا باند چسب بهره ببرید. تا زمانی که بتوانید خودتان را به خانه برسانید، با استفاده از نوار یا باند چسب شکاف یا سوراخ ایجاد شده را بپوشانید.

برترین مکان برای نگه داری از کیسه خواب

برای نگه داری از کیسه خواب بهتر است که از یک کیسه پنبه ای یا توری بهره ببرید. قبل از اینکه کیسه خواب را در یک کیسه پنبه ای یا توری قابل تنفس قرار دهید، مطمئن شوید که کاملا خشک است. همواره کیسه را در فضای خشک و خنک نگهداری کنید تا از رشد کپک جلوگیری گردد. از زیرزمین های مرطوب و منطقه ها بسیار سرد یا بسیار گرم مانند پارکینگ، اتاق زیر شیروانی و صندوق عقب خودرو خودداری کنید.

نکاتی برای شستن کیسه خواب

 • برای شست وشوی کیسه خواب از آستر کیسه خواب بهره ببرید. به این ترتیب، شست وشوی آن بسیار ساده تر خواهد بود. اگر آستر کیسه خواب را گم نموده اید، می توانید از پارچه های ابریشمی سبک وزن، پنبه ای، ساخته شده از پشم گوسفند و جانوران دیگر یا الیاف مصنوعی برای درست کردن آستری گرم تر برای کیسه خواب خود بهره ببرید. خریدن آستر آماده کیسه خواب برای شست وشوی کیسه های خوابی که آستر آن ها گم شده نیز فکر خوبی است.
 • پس از هر بار استفاده، کیسه خواب را کاملا باز و صاف کنید و اجازه بدهید تا در مجاورت هوا کاملا خشک گردد.
 • برای تمیزتر نگه داشتن کیسه خواب خود، کیسه خواب را با برزنت بپوشانید. به این ترتیب، موقع قرار دادن کیسه خواب داخل قفسه یا روی زمین از سطح خارجی آن محافظت می گردد و این بخش آسیبی نمی بیند.
 • نکته دیگر برای تمیز نگه داشتن کیسه خواب این است که هر شب در کمپینگ با لباس تمیز داخل کیسه خواب بروید و بخوابید.

شستن آستر کیسه خواب

برای شست وشوی آستر کیسه خواب بهتر است از پارچه های نخی و ابریشمی بهره ببرید. برای شستن آستر کیسه خواب با دست باید به این نکات توجه کنید:

 • از آب ولرم و شوینده ملایم و غیر قلیایی بهره ببرید.
 • آستر را با ملایمت بشویید و بیش از چند دقیقه آن را در آب فرو نبرید.
 • از مواد شوینده خشن که دارای ترکیبات سفیدنماینده یا درخشان نماینده هستند استفاده نکنید.
 • برای گرفتن آب آستر آن را پیچ و تاب ندهید. آستر را در حوله بغلتانید تا خشک گردد.

برای شست شوی آستر کیسه خواب با ماشین لباس شویی هم این نکات را در نظر بگیرید:

 • یک چرخه ملایم و کوتاه را انتخاب کنید و از یک ماده شوینده ملایم مانند بهره ببرید.
 • نباید فراموش کنید که اگر آستر از چند بخش تشکیل شده، باید بخش هایی که رنگ های مختلفی دارند را از یکدیگر جدا کنید.
 • برای شست وشوی آستر کیسه خواب از مواد شوینده دارای آنزیم یا روشن نماینده استفاده نکنید.
 • اگر درب ماشین لبا س شویی شما از بالا باز می گردد و آستر کیسه خواب شما ابریشمی است، از یک کیسه توری برای محافظت از آستر ابریشمی کیسه خواب بهره ببرید.

کلام آخر

کیسه خواب یکی از لوازم اصلی برای کمپینگ و کوهنوردی است. برای اینکه این وسیله ضروری ماندگاری بیشتری داشته باشد، باید روش درست نگه داری از آن را بدانید. مهم ترین مرحله از نگه داری این وسیله نیز شامل دانستن روش صحیح شست وشوی کیسه خواب می گردد.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1403 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 20203

به "5 مرحله مهم برای شست وشوی کیسه خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 مرحله مهم برای شست وشوی کیسه خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید