همه چیز درباره واکسن کرونا فایزر؛ واکسن آمریکایی کرونا چقدر اثربخش است؟

به گزارش انوار بلاگ، شرکت های فایزر آمریکا به عنوان یکی از جدی ترین گزینه های تولید واکسن کووید-19 از موفقیت 90 درصدی واکسن خود خبر داده است. خبری امیدوارکننده که می تواند سرانجام بخش دوره ای پرتنش باشد. اما تا چه حد می توان به کارایی و اثرگذاری این واکسن اعتماد کرد؟

همه چیز درباره واکسن کرونا فایزر؛ واکسن آمریکایی کرونا چقدر اثربخش است؟

به گزارش Vox، شرکت فایزر آمریکا به عنوان یک غول دارویی و شرکت آلمانی بیوتک در بیانیه ای اعلام کردند که واکسن تولیدی آن ها با عنوان BNT 162 b 2 در 90 درصد موارد در جلوگیری از عفونت کووید-19 موفقیت آمیز بوده است. این یک موفقیت بزرگ برای این شرکت های دارویی است و یک گام دیگر ما را به واکسن نزدیک می کند.

البته باید توجه کرد که این آزمایش ها در مرحلۀ 3 هستند، یعنی مرحلۀ قبل از دریافت تأییدیه های قانونی و هنوز به آزمایش های بیشتری نیاز است تا بتوان به قطعیت گفت که یک واکسن مؤثر در اختیار داریم. در این گزارش به مسائل کمتر توجه شده درباره تولید این واکسن می پردازیم.

در مورد این واکسن چه می دانیم و چه چیز هایی نمی دانیم؟

1- بیانیۀ تولید موفقیت آمیز واکسن از طریق رسانه ها اعلام شده است و نه نهاد های بهداشتی معتبر

این بیانیه در وبسایت شرکت فایزر اعلام شده است و هیچ داده آزمایشی معینی در این زمینه ارائه نشده است. در نتیجه نمی توانیم در مورد روش ها و داده های آزمایشی به کار گرفته شده در تولید واکسن داوری درستی داشته باشیم. این به آن معنا نیست که داده ها غلط یا گمراه کننده است، ولی ممکن است به این معنی باشد که ما باید به حرف شرکت اعتماد کنیم، بدون اینکه فرایند آزمایشی معینی گزارش شده باشد. بسیاری از شرکت های دارویی برای بالا بردن اعتبار خود و جلب سرمایه گذاری ها در مورد یافته های علمی خود اغراق می کنند و همین می تواند برای مخاطبان گمراه کننده باشد.

2- اعداد و ارقام اعلام شده در بیانیه خیلی چشم گیر نیستند

مرحلۀ سوم آزمایش واکسن یعنی وقتی که یک واکسن در دنیای واقعی روی نمونه های انسانی آزمایش می شود. دو شرکت بیوتک و فایزر 43538 نفر را برای شرکت در آزمایش ثبت نام کردند و آن ها را به صورت تصادفی در گروه تقسیم کردند. یک گروه (گروه آزمایش) واکسن واقعی را دریافت کرد و گروه دیگر (گروه کنترل) دارونما دریافت کرد. بعد از آن شرکت منتظر ماند تا ببیند از این دو نمونه چند نفر به بیماری مبتلا می شوند.

نتایج بعدی نشان داد که 94 نفر از افرادی که در آزمایش شرکت کرده اند به بیماری مبتلا شده اند که اکثریت قریب به اتفاق آن ها در گروهی بودند که واکسن دریافت نکرده بودند و این نشان از اثر خوبِ واکسن دارد. اما این بیانیه به ما نمی گوید که چند نفر از گروه آزمایش و چند نفر از گروه کنترل به بیماری مبتلا شده اند.

94 مورد چندان قابل اعتماد نیست و برای رسیدن به اطمینان بیشتر در مورد اثر واکسن به نمونۀ بیشتری نیاز است. به این معنا که باید دید چند نفر از کسانی که واکسن دریافت کرده اند و چند نفر از کسانی که واکسن دریافت نکرده اند به بیماری مبتلا خواهند شد. اگر این تفاوت به اندازۀ کافی معنادار باشد آن وقت می توان از اثر واکسن حرف زد.

مدیر عامل شرکت Pfizer: در مورد کارآیی و امنیت واکسن بسیار اطمینان داریم. تا هفته آینده باید صبر کنیم تا آمار ایمنی بر اساس دستورالعمل های FDA کامل شود...این(واکسن کووید19) مهمترین پیشرفت پزشکی در 100 سال گذشته ست

شرکت های دارویی مذکور گفته اند که اگر به عدد 164 برسند آن وقت می توانند یافته های قوی تری داشته باشند. یعنی اگر به این نتیجه برسند که از تعداد 164 نفری که به بیماری مبتلا شده اند از گروهی هستند که واکسن دریافت نکرده اند آن وقت می توان در مورد اثر واکسن داوری کرد.

تا این یافته ها را سازمان غذا و دارو تأیید نکند نمی توان در مورد اثربخشی آن داوری کرد. حساسیت واکسن و ملاک های اعتبارسنجی آن بسیار سختگیرانه است چراکه بنا است در جمعیت های بزرگی استفاده شود و باید به اندازه کافی ایمن باشد که به افراد دارای بیماری زمینه ای آسیب نزند و مهمتر از آن بدون اثرات جانبی باشد.

3- با توجه به همۀ هشدار هایی که داده شد باید گفت که واکسن تولید شده به نظر مؤثر می رسد

موفقیت 90 درصدی واکسن به این معنا است که از هر 10 نفری که این واکسن را دریافت می کنند 9 نفر ایمن می شوند و این عدد امیدوارکننده است. اگر اینطور باشد استفادۀ گسترده از این واکسن می تواند جمعیت بالایی را ایمن کند چراکه از هر 10 نفر تنها 1 نفر عامل بیماری و انتقالش خواهد بود و این یعنی شانس بسیار بالایی برای کنترل بیماری و ایجاد ایمنی گله ای ایجاد می کند. اما هنوز نمی دانیم که این واکسن چگونه عمل می کند.

ممکن است علائم را تخفیف دهد، اما فرد همچنان ناقل باشد و یا ممکن است بدن را کاملاً مصون کند. ممکن است در برخی گروه های سنی اثر بیشتری داشته باشد و در برخی اثر کمتر. اگر های بسیار دیگر که اطلاعاتی از آن ها نداریم و شرکت های تولید کننده نیز اطلاعاتی ارائه نکرده اند.

4- این رویکرد خاص به واکسن احتمالاً موفقیت آمیز باشد

روش های قبلی تولید واکسن به این صورت بود که از ویروس ضعیف شده یا بخش هایی از ارگانیسم ویروس برای تولید واکسن استفاده می کردند. اما شرکت هایی از قبیل فایزر و بیوتک از ترکیب RNA که بهره گیری از ساختار ژنتیکی ویروس است استفاده کرده اند. در این روش کد های ژنتیکی ویروس به سلول های بدن داده می شود و سلول ها این کد ها و دستورالعمل های ژنتیکی را می خوانند. سیستم ایمنی بدن به شناسایی دستورالعمل ژنتیکی ویروس آمادگی لازم را پیدا می کند و در برابر حملۀ ویروس ایمن می شود چراکه نحوه تکثیر آن را از قبل شناسایی کرده است. پیش از این استفاده از این روش سابقه نداشته است به همین خاطر به نظر می رسد که واکسن موفقیت آمیز باشد.

5- توزیع و نگهداری این واکسن سخت است

واکسن ها در مجموع محصولاتی شکننده و آسیب پذیر هستند. سالانه بیش از نیمی از واکسن های تولیدی در دنیا از بین می فرایند چراکه واکسن ها به تغییرات دمایی و شیوه های نگهداری بسیار حساس هستند و با تغییرات نامناسب دمایی اثر خود را از دست می دهند. نگهداری واکسن تولید شدۀ این دو شرکت نیاز به دمای80- درجه دارد و این یک ضعف خیلی بزرگ است، چون برای نگهداری این واکسن ها هزاران یخچال فریزر گران قیمت و جدید نیاز است.

هرچند فایزر می گوید که در حال ساخت یک محفظه خاص برای این واکسن است که بتواند آن را سالم نگه دارد، اما سؤال اینجا است که آیا برای صد ها میلیون دوز از این واکسن می توان چنین جعبه ای را تولید کرد؟ حتی اگر این کار شدنی باشد قیمت این واکسن را بالا می برد که باز هم یک ضعف مهم محسوب می شود.

6- هزینه های آن ممکن است گران تمام شود

این شرکت ها این است که برای به نتیجه رسیدن این پروژه هیچ پولی از دولت نگرفته اند. اما دولت ایالات متحده گفته است که برای تولید 300 میلیون دوز از واکسن 10 میلیارد دلار هزینه می کند. دولت آمریکا وعده داده است در صورتی که این واکسن آزمایش های نهایی خود را با موفقیت طی کند، 100 دوز از آن را خریداری کند که می تواند برای شرکت تولیدکننده بسیار سودآور باشد. اما این مسئله به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا بستگی دارد.

7- زمان تولید انبوه واکسن هنوز معین نیست

اینکه این شرکت ها در فاصلۀ زمانی کوتاهی بعد از تزریق واکسن به دو گروه آزمایش و کنترل توانسته اند 94 مورد ابتلا را شناسایی کنند یعنی فرایند کار به سرعت پیش می رود، اما تا رسیدن به عدد 164 باید صبر کرد، چراکه نمی توان افراد را در معرض ابتلای عمدی به ویروس قرار داد و باید منتظر ماند و دید که آیا افراد بیشتری به ویروس مبتلا می شوند یا نه؛ و این افراد واکسن دریافت کرده اند یا دارونما؟ این فرایند ممکن است کمی طول بکشد و هیچ تضمینی وجود ندارد که با موارد بیشتر ابتلا موفقیت 90 درصدی ادعا شده همچنان پابرجا باقی بماند.

منبع: ایرنا

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 6895

به "همه چیز درباره واکسن کرونا فایزر؛ واکسن آمریکایی کرونا چقدر اثربخش است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره واکسن کرونا فایزر؛ واکسن آمریکایی کرونا چقدر اثربخش است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید