مسائل واردات قطعه من کارت از چین و کمبود من کارت! (تور ارزان چین)

به گزارش انوار بلاگ، از هر باجه ای که سوال می کنی من کارت فروشی ندارد. در بیشتر باجه ها دستگاه های شارژ من کارت هم خراب است یا سرجایش نیست.

مسائل واردات قطعه من کارت از چین و کمبود من کارت! (تور ارزان چین)

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

با افزایش قیمتی که برای سفر بدون من کارت در اتوبوس ها در نظر گرفته اند، رفتیم تا من کارت بخریم و هزینه را یک سوم کنیم، اما واقعا نمی گردد من کارت پیدا کرد. چرا مسئولان قبل از افزایش 3 برابری هزینه برای مردم، فکری برای تهیه و توزیع من کارت نکردند؟

افزایش هزینه پرداخت نقدی کرایه اتوبوس ها از هزار تومان به سه هزار تومان، موجب افزایش تا دو برابری تقاضای خرید من کارت در مشهد شده است، شهروندانی که تا پیش از افزایش سه برابری کرایه نقدی اتوبوس ها، با پرداخت نقدی از حمل و نقل عمومی بهره می بردند، حالا به علت افزایش هزینه کرایه نقدی در پی تهیه من کارت هستند و این افزایش تقاضا باعث شده کمبود من کارت در مشهد بیشتر مشهود گردد.

افزایش کرایه نقدی استفاده از اتوبوس را شهرداری برای کاهش استفاده از پول نقد در نظر گرفته بود، اما به نظر می رسد تمهیدات کافی برای تامین من کارت مورد احتیاج شهروندان اندیشیده نشده بود و مردم به صورت جدی این مطالبه را مطرح می نمایند که این من کارتی را که به خرید آن تاکید دارند از کجا می گردد تهیه کرد؟ سطح تقاضای خرید و شارژ من کارت به ویژه در راستا هایی که به حرم مطهر رضوی ختم می گردد، افزایش قابل ملاحظه ای داشته است و در طول سال در ایام موج ورود زائران امام رضا (ع) به شهر باز هم این تقاضا افزایش پیدا می نماید و به تعداد متقاضیان مشهدی، زائرانی که می خواهند روزانه برای رفت و آمد به حرم مطهر امام هشتم (ع) از سرویس حمل و نقل عمومی و همین من کارت ها استفاده نمایند، اضافه می گردد.

اصل مشکل کمیابی و در بعضی موارد نایاب بودن من کارت را که گلایه های جدی شهروندان را نیز در پی داشته مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد تایید می نماید، اما این را هم می گوید که این مشکل تقریبا حل شده است.

افزایش تا 3 برابری توزیع من کارت

مشکل کمیابی من کارت در مشهد و گلایه های شهروندان در این زمینه را از مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد پیگیری می کنیم. مهدی بدیع گفت: این مشکل تقریبا حل شده است. اندازه توزیع من کارت را حتی نسبت به آن چیزی که به طور میانه در سال گذشته یا سه، چهار ماه قبل بوده تا 2 و 3 برابر افزایش داده ایم، اما ایام حضور زائران است و شاید تقاضا بالا رفته و ما درگیر مسئله هستیم.

30 مرکز توزیع من کارت برای کل مشهد!

او اضافه نمود: مراکزشارژ من کارت به تعداد 850 مرکز در شهر است که از این تعداد بیش از 200 مرکز دستگاه شارژ من کارت هستند و شهروندان با مراجعه به آن ها می توانند کارت هایشان را شارژ نمایند و حدود 600 فروشگاه مثل سوپرمارکت و دکه هم هستند که شارژ من کارت را انجام می دهند و تعداد این مراکز در مشهد به مراتب بیشتر از کلان شهر های تهران، اصفهان و شیراز است. از این تعداد 30 باجه هم توزیع من کارت و هم شارژ من کارت را انجام می دهند.

ممکن است مثلا در یک باجه که ما روزانه 200 من کارت توزیع می کنیم، تا ساعت 11 همه من کارت ها توزیع گردد و کسی که بعد از ظهر مراجعه می نماید دیگر در آن باجه من کارتی برای فروش نباشد، اما اتمام من کارت های یک باجه در یک روز، به معنای تمام شدن کلیه من کارت ها در شهر نیست. از مدیرعامل فاوا شهرداری مشهد درباره تمهیدات افزایش توزیع من کارت در باجه های پرتقاضا از جمله اطراف حرم مطهر رضوی سوال می کنیم که وی در این زمینه می گوید: قطعا ما همین کار را می کنیم، باجه های اطراف حرم، میدان شهدا و منطقه ها پرتردد اتوبوس ها تعداد من کارت بیشتری هم برای توزیع دارند.

مسائل واردات قطعه من کارت از چین

وی توضیح داد: شما مسئله کارت ملی را نگاه کنید، دولت مانده است برای تامین کارت ملی که یک قطعه به کار رفته در آن وارداتی است و ما تحریم هستیم. من کارت هم به همین شکل، تامین آن مشکل است، اما با این حال ما در خاتمه سال 1400 تعداد 200 هزار من کارت تامین کردیم، مجدد 50 هزار تا تامین شد، الان هم یک 100 هزار تا و 300 هزار تا داریم تامین می کنیم. از این تعداد 250 هزار من کارت تامین شد و در حال توزیع است. این در حالی است که میانگین اندازه توزیع سالانه من کارت عموما 200 هزار مورد بوده است.

بدیع می گوید: این من کارت ها از چین تامین می گردد، با قیمت 15 هزار تومان به دست مردم می رسد، اما برای شهرداری هر یک من کارت 50 هزار تومان هزینه دارد و شهرداری نزدیک به 100 میلیارد تومان برای تعداد کلی که عرض کردم سوبسید می دهد. وی در ادامه بر واقعی سازی قیمت من کارت تا 60 هزار تومان تاکید می نماید و یادآور می گردد: گاهی شاید زائری به مشهد می آید، من کارت تهیه می نماید و آن را به عنوان یادگار از مشهد با خودش می برد، چون قیمت من کارت کم است شهروندان ما هم گاه در نگهداری از آن دقت نمی نمایند، از نظر ما من کارت را کسی باید تهیه کند که استفاده مستمر از ناوگان حمل و نقل شهری دارد تا این همه هزینه و دشواری که برای تهیه آن وجود دارد به درستی استفاده گردد.

تنوع روش های پرداختی در آینده

در ادامه بحث اضافه شدن بلیت های تک سفره برای مسافرانی را که استفاده همیشگی از ناوگان اتوبوسرانی ندارند مطرح می کنیم و این که این وعده مدیریت شهری چه زمانی قرار است محقق گردد؟ وی در پاسخ به این سوال تصریح می نماید: برای بلیت تک سفره کیو آر کدی که مشابه بلیت های مترو است، احتیاج است که کیو آر کد هر مسافر پس از استفاده باطل گردد، یعنی مثلا باید در تعداد دو هزار اتوبوس دستگاه خوانش کیو آر کد نصب گردد که عدد هزینه آن وحشتناک است و شهرداری باید نزدیک به 100 میلیارد تومان تجهیزات بخرد و در این اتوبوس ها نصب کند. شاید بگویید این کار برای مترو صورت گرفته، اما ما در مترو در نهایت 100 گیت برای کارت زدن داریم، 100 مورد کجا و دو هزار اتوبوس کجا؟ اما در مجموع در حال کوشش برای چیدن برنامه نوسازی تجهیزات پرداخت هستیم تا تجهیزاتی نصب گردد که همشهریان ما با من کارت، بلیت تک سفره، گوشی موبایل یا کارت بانکی بتوانند پرداخت را انجام دهند.

منبع؛ خراسان

خبرنگاران خراسان رضوی مشهد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 15453

به "مسائل واردات قطعه من کارت از چین و کمبود من کارت! (تور ارزان چین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل واردات قطعه من کارت از چین و کمبود من کارت! (تور ارزان چین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید