محققان ایرانی انحصار چین و آمریکا را شکستند، دستیابی به تکنولوژی ساخت سامانه کنترل و مهار شن در چاه های نفت

به گزارش انوار بلاگ، شرکت دانش بنیان خدمات مهندسی همراه پوشش مستقر در شهرک صنعتی هشتگرد، پس از سال ها کوشش با بومی سازی به وسیله انتقال تکنولوژی و دستیابی به دانش کامل ساخت و رانش، پیروز به طراحی سیستم کنترل مهار شن در چاه های نفت و گاز در کشور شد.

محققان ایرانی انحصار چین و آمریکا را شکستند، دستیابی به تکنولوژی ساخت سامانه کنترل و مهار شن در چاه های نفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران؛ روح الله آهنگران، مدیرعامل شرکت خدمات فراوریی و مهندسی همراه پوشش در خصوص فعالیت این شرکت گفت: شرکت ما که در بالادستی صنایع نفت و گاز فعالیت می نماید، توانایی ارائه خدمات گسترده و یکپارچه مانند طراحی و مهندسی، تهیه و تأمین کالا، ساخت تجهیزات و خدمات رانش و نصب در میادین نفت و گاز را داراست. گروه شرکت های همراه پوشش با هدف ایفای نقش گسترده و مؤثرتر در زمینه توسعه میادین نفت و گاز، علاوه بر ارائه خدمات یکپارچه از جمله حفاری بهینه و جهت دار و تکمیل چاه های نفت و گاز و به عنوان نخستین شرکت بومی کننده به وسیله انتقال تکنولوژی، فراوری یکی از مهمترین ابزارهای استراتژیک صنعت نفت یعنی ویپ استاک و پس از آن آویزه های آستری چرخشی را که از جمله پیشرفته ترین تجهیزات درون چاهی هستند را در جهت افزایش ظرفیت میادین نفتی کشور در دستور کار خود قرار داد.

وی اضافه کرد: با اتکا به تخصص و تجربه شرکت، فعالیت جدی خود را در جهت تکمیل خدمات یکپارچه، خدمات جانبی چاه های نفت و گاز از قبیل مانده یابی و سیستم کنار گذر چاه ها (ویپ استاک)، مسدودکننده ها و... ادامه می دهیم.

مدیرعامل شرکت خدمات فراوریی و مهندسی همراه پوشش اظهار کرد: شرکت ما کار خود را از دهه 70 با اخذ نمایندگی شرکت های معتبری همچونTMOT, Weatherford , T.I.W ،Canada Ltd. B+V, Cardium و Grant Prideco در زمینه تامین تجهیزات صنعت نفت و گاز، عملیات و رانش در چاه شروع نموده است و همزمان با خروج بعضی از این شرکت ها از ایران در اوایل دهه 90 میلادی ، شرکت همراه پوشش با ترکیب تیم تحقیق توسعه و مهندسی که تشکیل داده بود، توانست محصولات خود را پس از انتقال تکنولوژی در ایران بومی سازی کند.

آهنگران توضیح داد: شرکت خدمات مهندسی همراه پوشش تا به امروز با رانش بیش از 500 دستگاه ویپ استاک در چاه های این مرز و بوم در دریا و خشکی منشا خدمات گسترده ای در این زمینه بوده و با نجات چاه های مذکور، آنها را به چرخه مدار فراوری باز گردانده است. بعلاوه با همکاری صمیمانه و تنگاتنگ با شرکت منطقه ها نفت خیز جنوب تا به امروز در بیش از 30 حلقه چاه متعلق به آن شرکت اقدام به رانش سیستم های مهار شن نموده که در 20 حلقه اخیر آن با اتکا به دانش کسب شده بوده که به افزایش فراوری از چاه های مذکور از بدون فراوری تا به طور میانه 2000 بشکه در روز شده که سالانه به افزایش عایدی چشمگیری برای کشور عزیزمان منجر شده است.

وی اضافه کرد: تکنولوژی سیستم های مهار شن انحصارا در اختیار کشورهای آمریکای شمالی، ایران و چین است که استفاده از آن علاوه بر حفظ مزایای کلیه سیستم های کنترل شن، با توجه به قابلیت انبساط و متعاقبا بیشینه ساختن سطح جریان کمترین محدودیت را در فراوری از چاه ایجاد می نماید. از سویی مهندسین و متخصصین گروه همراه پوشش با توجه به انتقال تکنولوژی و دانش کسب شده با توجه به شرایط چاه و بعلاوه تجزیه و تحلیل بررسی غربال به طراحی روش های بهینه کنترل شن با استفاده از توری های قابل انبساط کنترل شن می پردازند.

مدیرعامل شرکت خدمات فراوریی و مهندسی همراه پوشش با اشاره به حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای دانش بنیان بودن محصولات این شرکت اضافه کرد، در راستای حمایت های صندوق نوآوری توانسته ایم فرایند انتقال تکنولوژی از شرکت های صاحب دانش را تکمیل نموده و با تقویت توان و دانش خود، محصولات استراتژیک و مورد احتیاج کشور در صنعت نفت را بومی سازی نموده و توسعه دهیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 11918

به "محققان ایرانی انحصار چین و آمریکا را شکستند، دستیابی به تکنولوژی ساخت سامانه کنترل و مهار شن در چاه های نفت" امتیاز دهید

1 کاربر به "محققان ایرانی انحصار چین و آمریکا را شکستند، دستیابی به تکنولوژی ساخت سامانه کنترل و مهار شن در چاه های نفت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی انحصار چین و آمریکا را شکستند، دستیابی به تکنولوژی ساخت سامانه کنترل و مهار شن در چاه های نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید