فعالیت های دهمین جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد تشریح شد

به گزارش انوار بلاگ، تهران (پانا) - دبیر دهمین دوره جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد بیان کرد شعار این دوره جشنواره تأمین محتوای رمزینه سریع پاسخ (QR Code) برای کتاب های درسی است.

فعالیت های دهمین جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد تشریح شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، محمدرضا شکرریز درباره دهمین دوره جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد گفت: ابتدای اسفندماه سال 99 دبیرخانه دهمین دوره جشنواره شکل گرفت و شورای سیاست گذاری تشکیل و رؤسای کمیته ها معین شدند. در فرایند برگزاری این جشنواره علاوه بر سازمان پژوهش، معاونت های آموزش ابتدایی، متوسطه (شاخه نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) و مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش نیز مشارکت دارند.

وی با اشاره به الکترونیکی شدن همه فرایندهای دهمین دوره جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد، گفت: تفاوت این دوره با دیگر دوره ها در این است که قبلاً جشنواره به صورت فایل های فیزیکی از طریق معلمان، دانشجویان و دانش آموزان جذب و در استان ها داوری و برای داوری نهایی به ستاد ارسال می شد اما اکنون این فرایند به صورت کاملاً الکترونیکی برگزار می گردد.

معاون فناوری آموزشی دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، با این شرح که در جشنواره دهم مخاطبان در چند بخش فراوری محتوا انجام می دهند، ادامه داد: نخست معلمان هستند. دوم دانش آموزان، البته دانش آموزان ابتدایی ممکن است نتوانند در این موضوع ورود نمایند ولی دانش آموزان دوره متوسطه و هنرستانی به ویژه رشته های کامپیوتر ممکن است بتوانند فراوری محتوای خوب و غنی داشته باشند. دسته سوم دانشجویان و دانشجو معلمان محسوب می شوند. دانشجویان علاقه مند می توانند در حوزه فراوری محتوا منطبق بر برنامه درسی وزارت آموزش و پرورش و درس های کتاب های که در سیستم هست فراوری محتوا انجام دهند. دسته چهارم شرکت ها و مؤسسات مختلفی هستند که در فناوری آموزشی فعالیت دارند اعم از دانش بنیان و غیر دانش بنیان. فراخوان برای این چهار دسته اصلی ارسال شده است. در وزارت آموزش و پرورش از طریق شبکه شاد و مدارس و در شرکت ها از طریق حوزه ریاست جمهوری این فعالیت اجرا شده است.

شکرریز اضافه نمود: تفاوت اصلی نیز در نوع محتوا این است که نوع محتوا نباید روش تدریس باشد. جشنواره دیگری داریم که با موضوع روش های تدریس برگزار می گردد. در این رویداد فقط فراوری محتوای الکترونیکی را دنبال می کنیم یعنی فراوری محتوایی که به آموزش یاری کند و بتواند گره ای از بخش آموزشی که در کتاب های درسی است را باز کند. محتوایی که فراوری می گردد در قالب فیلم، گرافیک، موشن گرافی، بازی های تعاملی، اینفوگرافی تصاویر سه بعدی و چیزهایی شبیه این دسته بندی شوند.

وی با این شرح که همه محصولات با خودشان مقایسه می شوند، گفت: این طور نیست محصول یک معلم با اثر یک شرکت مقایسه گردد و رتبه بندی متقابلی داشته باشند. بلکه شرکت ها را با هم مقایسه می کنیم، معلمان را با معلمان، دانش آموزان و دانشجویان جداگانه با هم مورد مقایسه و رقابت قرار می گیرند.

دبیر دهمین دوره جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد، ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش برای سال 1400، رمزینه سریع پاسخ را در 261 کتاب آموزش ابتدایی و متوسطه نظری و 126 عنوان کتاب فنی وحرفه ای و کاردانش نصب نموده است. به این طریق که دانش آموزان، معلمان یا اولیا با نگه داشتن موبایل و یا صفحه تبلت روی این رمزینه ها به یک محتوای تعاملی یا یک محتوای الکترونیکی وصل می شوند که تأمین این محتوا از طریق دفاتر تألیف سازمان پژوهش در دست اقدام است.

وی با بیان این که شعار دهمین دوره جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد تأمین محتوای رمزینه سریع پاسخ برای کتاب های درسی است، گفت: به این معنا که اگر معلم، دانش آموزان، دانشجویان و شرکت ها بتوانند محتوای مناسبی برای رمزینه سریع پاسخ، فراوری نمایند، آن ها را به رمزینه نصب شده به کتاب های درسی متصل می کنیم.

شکرریز اضافه نمود: شرکت نمایندگان وقتی می خواهند ثبت نام نمایند و بارگذاری محتوا انجام دهند باید حتماً تعیین نمایند به کدام فصل از کدام کتاب و کدام مقطع ارتباط دارند؛ مثلاً کتاب علوم پایه سوم ابتدایی فصل چهارم. این به ما یاری می نماید محتواهایی که فراوری می گردد در دسته بندهای خاص مورد داوری قرار بگیرد و در صورتی که تأییدیه استانداردهای فنی، هنری و محتوایی را داشته باشد به رمزینه سریع پاسخ، که در کتا ب های درسی نصب شدند، متصل شوند و این محصول در صورتی که در جشنواره حائز رتبه شده باشد جایزه مورد نظر را دریافت می نماید و اگر حائز رتبه نباشد، در جشنواره مورد تقدیر قرار نگیرد و حتی جزو رتبه های برتر هم نباشد اما محتوای آن به لحاظ فنی، استاندارد و مورد تأیید باشد آن محصول را خریداری و به آن رمزینه متصل می گردد.

وی درباره تقویم برگزاری دهمین دوره جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد، شرح داد: شروع ثبت نام از 25 اردیبهشت بوده اما برای بارگذاری آثار، سایت از 15 خرداد ماه باز شده است. برای مراجعه و دریافت استانداردهای محتوایی و فنی و هنری مخاطبان می توانند به سایت رشد roshd.ir مراجعه نمایند. خاتمه زمان بارگذاری و ثبت نام آثار در تاریخ 15 مرداد است و تا 15 شهریور فرایند داوری انجام می گردد و در نهایت در نیمه دوم شهریور ماه برنامه اختتامیه جشنواره را خواهیم داشت. محصولات می توانند به صورت گروهی هم تدوین، تألیف و تهیه شوند و امکان بارگذاری گروهی هم در سایت مهیا است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 9722

به "فعالیت های دهمین جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت های دهمین جشنواره فراوری محتوای الکترونیکی رشد تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید