فردای انتخابات آمریکا چگونه خواهد بود؟

به گزارش انوار بلاگ، ایرنا نوشت: فرآیند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی به ایستگاه پایانی نزدیک شده که وقایع روز پس از این رویداد سیاسی به نگرانی تازه بسیاری از آمریکایی ها از رخنمایی شکاف عمیق و بحران داخلی به جای نمایش دموکراسی تبدیل شده است.

فردای انتخابات آمریکا چگونه خواهد بود؟

تارنمای شبکه تلویزیونی یونیویزیون (Univision)، (شبکه تلویزیون آمریکا به زبان اسپانیایی) در گزارشی به وقایع احتمالی فردای روز انتخابات سوم نوامبر آمریکا (13 آبان) پرداخت و نوشت: با نزدیک شدن به روز موعد انتخابات، پرسش های گوناگون پیرامون چند و چون و وقایع پس از این رویداد سیاسی به ذهن افراد بیشتری خطور می کند؛ اینکه آیا نتیجه همان شب تعیین می شود؟ آیا نتیجه برای بازنده به معنای دامن زدن به هرج و مرج و اغتشاش است؟ و اینکه آیا فرآیند شمارش آرا بی وقفه و بدون اخلال انجام خواهد شد؟

با گذشت حدود یکسال از فرآیند زمان بر انتخابات آمریکا در سایه سنگین گسترش بی وقفه بیماری همه گیر به بهای جان بیش از 236 هزار آمریکایی و تغییر بی سابقه سبک زندگی، از بین بردن میلیون ها شغل و اضطراب فزاینده مردم، و از طرفی موج اعتراضات گسترده ماه های اخیر علیه خشونت پلیس، پایان این رویداد پر حاشیه به چند قدمی ایستگاه پایانی و برگزاری انتخابات رسیده است.

تاخیر در جمع آوری آراء

ابطال آرا به دلیل تاخیر در امر رای گیری و جمع آوری، یکی از نگرانی های موجود در روز پس از انتخابات است. احتمال رسیدن آرای سه ایالت از ده ایالت به موجب محدودیت های کرونایی و تغییر در فرایند عملیاتی خدمات پستی آمریکا در ماه های اخیر وجود دارد. به طوری که تحویل آرا ممکن است ده روز یا بیشتر طول بکشد.

در صورت تاخیر در دریافت مجموع آرا و اعلام زودهنگام نامزد پیروز، تلاش فرد برنده برای خارج کردن این آرا از شمارش دور از ذهن نیست. مقامات از همین حالا هشدار داده اند که افزایش غیرمنتظره آراء پستی به این معنی خواهد بود که نتیجه شاید تا روزها و بلکه هفته ها تعیین نشود.

در همین حال ایالت های ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا به موجب سیستم رای گیری سنتی و محدودیت های آن، نگرانی ها از شمارش سریع آرای پستی را بیشتر از سایر ایالت ها به خود معطوف کرده اند.

همه گیری ویروس کرونا باعث شده است که امسال نحوه شرکت مردم در انتخابات محل اختلاف شود. بعضی از سیاستمداران خواهان استفاده بیشتر از آراء پستی شده اند، اما دونالد ترامپ بدون ارائه مدرک خاصی می گوید که این کار می تواند باعث افزایش تقلب شود.

به واقعیت پیوستن ادعای تقلب

سناریوی بحث برانگیز تقلب در انتخابات چالش دیگری است که از مدت ها پیش بدون هیچ سند و مدرکی از سوی دونالد ترامپ مطرح شده است. بر اساس اطلاعات موسسه حقوقی برنان (Brennan) دانشگاه نیویورک، سطح احتمال بروز تقلب در انتخابات آمریکا حدود 25 هزارم درصد بوده که این رقم بسیار اندک و نزدیک به صفر است، که همین موارد ناچیز نیز توسط سیستم های انتخاباتی دولتی و حقوقی تحت پیگرد قرار گرفته است.

ترامپ در سخنرانی انتخاباتی خود در پنسیلوانیا گفت که تنها راه شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری تقلب گسترده است و این آن چیزی است که در حال روی دادن است.

از آنجا که سیستم فدرال در جریان انتخابات حکمفرما نیست، ترامپ می تواند شهرداران و فرمانداران ایالت های مهم بویژه آن دسته از شهرها و ایالت هایی را که توسط مقامات دموکرات اداره می شوند، متهم به تقلب کند.

ارائه دادخواست به دادگاه عالی

با توجه به آنچه در سال 2000 رخ داد، هنگامی که دادگاه عالی تصمیم گیری در مورد انتخابات را به نفع جورج دبلیو بوش انجام داد، تقریباً هرگونه اختلاف عمده درباره نتایج، به دادگاه عالی خواهد رسید.

مجموعه شکایت ها در نهایت منجر به این خواهد شد که دادگاه عالی قضایی آمریکا به عنوان مرجع اصلی و نهایی این دادرسی وارد عمل شده و نقش خود را که در حال حاضر به دلیل ترکیب اکثریتی جمهوری خواهان در آن به بازوی قضایی این حزب مبدل شده ایفا کند. در حال حاضر و به دنبال انتصاب اخیر ایمی کانی بارت، دادگاه عالی هم اکنون از شش قاضی محافظه کار در برابر سه عضو لیبرال تشکیل شده است و این امر سبب شده تا زمینه و احتمال دسترسی و اطلاع پیش از موعد ترامپ به نتیجه انتخابات تقویت شود.

تجربه ای که سال 2000 و در جریان انتخابات آمریکا بین جورج واکر بوش و ال گور به کمک آنها آمد. این در حالی است که در آن زمان ترکیب دادگاه عالی قضایی 5 به 4 به نفع جمهوری خواهان بود و به احتمال خیلی زیاد در زمان انتخابات نوامبر این ترکیب 6 به 3 به نفع جناح جمهوری خواه خواهد بود.

از طرفی اگر دادگاه عالی به نفع ترامپ رای صادر کند، نگاه تردیدآمیز دموکرات ها و لیبرال ها به این موضوع معطوف شده و احتمالاً مشروعیت ریاست جمهوری ترامپ در دور دوم را زیر سوال خواهند برد.

ذکر این نکته ضروری است که اگرچه انتخابات ریاست جمهوری در سال 2000 یک انتخابات مناقشه برانگیز بود اما آن مناقشه در زمانی رخ داد که آمریکا اعتماد به نفس حداکثری داشت، قبل از 11 سپتامبر بود، چین ظهور نکرده بود، دعواهای انتخاباتی به شبکه های اجتماعی منتقل نشده بود و اساساً در آن هنگام اختلاف بین دو نامزدی بود که طبق استانداردهای فعلی مرکزگرا، معتدل و میانه رو محسوب می شدند.

امتناع ترامپ یا بایدن از پذیرش نتیجه و بروز خشونت

تشکیک ترامپ در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و اظهارات او درباره خودداری از تحویل مسالمت آمیز قدرت، تشویق گروه های افراطی با تئوری توطئه و بروز خشونت در جامعه دو قطبی آمریکا پس از برگزاری انتخابات یکی از اصلیترین نگرانی های حاکم بر احوال این روزهای آمریکا است. ترامپ، رأی گیری های پستی را متقلبانه ترین روش برای برگزاری انتخابات توصیف کرده و جای شبهه ای باقی نگذاشته که در صورت باخت در انتخابات به راحتی از قدرت کنار نخواهد رفت و حتی حاضر است به قیمت به راه انداختن جنگ داخلی، ماندنش در کاخ سفید را ماندگار کند.

از طرفی هیلاری کلینتون از بایدن خواسته است که در پذیرش نتیجه شکست عجله نکند.

گروه های نژادپرست و مسلح راست گرا در آمریکا که جزو طرفداران ترامپ هستند یکی از منابع خطر محسوب می شوند. اخیراً نشریه آتلانتیک با بررسی تفکرات یکی از این گروه ها به نام سوگندخوردگان نوشته هزاران نفر از آنها خودشان را برای مبارزات خیابانی، در صورت تقلب در انتخابات به ضرر ترامپ آماده می کنند.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 6619

به "فردای انتخابات آمریکا چگونه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردای انتخابات آمریکا چگونه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید