راه سخت پیروزی

به گزارش انوار بلاگ، دونالد ترامپ برای حمله به شهرهای مهم امریکا و تسخیر آنها توسط نیروهای فدرال ظاهراً بهانه های کافی دارد. زیرا امنیت در این شهرها بر اثر ادامه اعتراضات مردمی به کشته شدن جورج فلوید سیاهپوست به دست پلیس مینیاپولیس به حداقل رسیده اما معضل بزرگ تری که به نظر می رسد حتی نیروهای گارد ویژه امریکا هم از عهده آن بر نمی آید تبعات جولان ویروس کرونا در سطح امریکا و به جا گذاردن نزدیک به 4.5 میلیون مبتلا و نزدیک به 150 هزار قربانی است.

راه سخت پیروزی

ترامپ با بهانه قرار دادن برخی خصلت های گروه های مبارز در ناآرامی های خیابانی در شهرهای کلیدی نیویورک، شیکاگو، فیلادلفیا، دیترویت و بالتیمور آنها را دموکرات های لیبرال نما و چپ های واقعاً افراطی نامیده و گفته است: اگر بایدن رئیس جمهوری امریکا شود این گونه برخوردها بر تمامی سطح امریکا حاکم و همه جا تبدیل به جهنم خواهد شد. پس وظیفه ما این است که جلوی این رویداد را بگیریم.اما شانس ترامپ برای انجام آنچه می گوید، چندان زیاد نیست زیرا وی در بیشتر نظرسنجی های دو سه ماه اخیر از بایدن عقب افتاده است و با این اوصاف احتمال ناکامی او در انتخابات ماه نوامبر (آبان) امریکا اندک نخواهد بود. منتقدان ترامپ می گویند او نه تنها تظاهرات سیاسی خیابانی و فرایند یکه تازی کووید19 را مدیریت نکرده، بلکه می خواهد با بزرگ تر نشان دادن آنها و تهدیداتی نظیر روسیه و چین این ایده را دامن بزند که فقط خود اوست که می تواند امریکا و ملت آن را از مخمصه هایی از این دست نجات بدهد و منجی آنها باشد، در حالی که همه به خوبی می دانند که نمی تواند.

رو شدن دروغ های ترامپ

ترامپ در کمپین انتخاباتی 2016 خود و کلاً طی سه سال و 7 ماه زمامداری اش در کاخ سفید بارها مدعی شده که یک لیدر ذاتی قوی و کسی است که راه عبور از بحران های بزرگ را نیک می شناسد اما برخورد بسیار ضعیف او با شیوع کرونا در امریکا خلاف این را نشان داده و تمامی دروغ ها وضعف های او را رو کرده است. او ابتدا اظهار نظرهای مسخره ای درباره کرونا داشت و از ثمرات طب سنتی برای مقابله با این بیماری مرموز سخن گفت و سپس مدعی شد مشکل امریکا نه تعداد مبتلاها که شمار بیش از اندازه تست های کرونا است که از مردم نگران این کشور دائماً گرفته می شود. آخرین برخورد او با کرونا از همه بدتر بوده است. او وقتی آنتونی فائوچی، متخصص بیماری های عفونی و مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید شرایط کرونا در امریکا را اسفبار خواند، سخنان او را خنجر زدن از پشت دانست و به اطرافیانش دستور داد فائوچی را در اولین فرصت از کاخ سفید اخراج کنند.

تبدیل بهشت خیالی به جهنم واقعی

در سال برگزاری انتخابات تازه امریکا چه فرصتی می توانست برای ترامپ بهتر از این باشد تا قابلیت های ریاست جمهوری اش را به نمایش بگذارد. اما او با برخورد سهل انگارانه اش با این اپیدمی، بهشت خیالی اش را به یک جهنم واقعی تبدیل کرده است. اگر قتل بی شرمانه فلوید نتواند زیر پای ترامپ را خالی کند، چکمه کرونا که اکنون روی گلوی وی واقع شده است، می تواند در جریان انتخابات ماه نوامبر وی را خلاص و مستأجر کاخ سفید را عوض و بایدن را جانشین او کند.ترامپ تا همین یک هفته پیش، درباره بی فایده بودن استفاده از ماسک سخن سر می داد. همین مسأله در افزایش ابتلا ها سهم بسزایی داشته است. اما در پی بالادریافت خیره کننده شمار قربانیان کووید19 در امریکا و بویژه در مناطقی مثل نیواورلئان ترامپ که مجبور به قبول اشتباهاتش شده، گفته است شاید استفاده از ماسک بهتر از نادیده دریافت آن باشد و اصولاً هر کار بازدارنده ای مفید است. این در حالی است که هواداران ترامپ و حلقه حامیان گرد وی همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند. یکی از آنها سینیتا لی شنگ، شهردار جفرسون پاریش است که گفته است: نمی دانم چه شد که آمار قربانیان بالا رفت زیرا ما کرونا را تحت کنترل خود قرار داده بودیم. شاید مشکل از جاهای دیگر به جمع ما رسوخ کرده باشد!

مگر کامپیوترها اشتباه بزرگی کنند

تقریباً تمامی نظرسنجی های چند هفته اخیر گویای شکست بسیار محتمل ترامپ در انتخابات پیش رو است و در بیشتر آنها ترامپ 9 تا 10 درصد از بایدن عقب افتاده است.نظرسنجی های سراسری نیز نشان می دهد فاصله او با بایدن به بیش از 15 درصد به نفع کاندیدای دموکرات رسیده است. اکنون بایدن نه تنها برای فتح انتخابات در نیویورک، کالیفرنیا و شیکاگو صاحب شانس زیادی است بلکه در ویسکانسین، اوهایو و پنسیلوانیا هم هواداران وی ترامپی ها را به زیر سایه خود برده اند. جالب ترین حرف را در این زمینه میکا کوهن می زند که در وب سایت موسوم به 538 (با تخصص برآورد انتخابات) کار می کند. او در جدیدترین برآورد اش نوشته است: می توان گفت که در فاصله 3 ماه و نیم مانده تا انتخابات امریکا، طبق یک عادت قدیمی هرچیزی متصور است اما ترامپ چنان شرایط تیره ای دارد که با نقض این واقعیت فقط در صورتی برنده خواهد شد که سیستم های کامپیوتری شمارش آرا مرتکب اشتباه بزرگی شوند.

تست IQ چیست؟!

نه فقط کرونا و آثار فاجعه بار آن بلکه سایر مسائل خطیر این روزهای امریکا باعث شده ترامپ با چهره ای نگران تر و متفاوت با همیشه در اجتماعات ظاهر شود و آن حالت حق به جانب سابق را نداشته باشد. ترامپ حتی شنبه هفته پیش وقتی با شبکه خبری محبوبش یعنی فاکس نیوز مصاحبه ای داشت، مقابل سؤالات دقیق گزارشگر کم آورد و برعکس گذشته نکوشید با لفاظی و تهمت زدن جهت مصاحبه را عوض کند. بلکه صدایش را آرام کرد و پاسخ مبهمی داد که از خستگی روحی شدید وی خبر می داد. کریس والاس گزارشگر این شبکه با صراحت به ترامپ گفت که ادعای وی درباره تمایل بایدن به برچیدن قوای پلیس از سطح بیشتر شهرهای امریکا حرفی خلاف واقع است اما ترامپ صرفاً گفت که شکست احتاقتصادی اش در انتخابات 2020 راه را به روی کسانی باز می کند که آن قدر ترسو و محافظه کارند که امریکا با نوع مدیریت آنها به سوی یک هرج ومرج کامل خواهد رفت. ترامپ این افراد را فاقد هرگونه عقل و هوش توصیف کرد اما وقتی از او پرسیدند یک تست هوش (IQ) دقیقاً حاوی چه نکاتی است نتوانست جوابی بدهد.

انباشت قربانیان در مناطق جمهوریخواه

بدتر از همه ادعاهای دروغین ترامپ راجع به نحوه کنترل و مدیریت کووید19 در ایالات مختلف امریکا و توسط فرمانداران آنها است. وی پس از رواج این بیماری در امریکا ادعا کرد که فقط ایالاتی که توسط دموکرات های ذاتاً ضعیف مدیریت می شود، قربانی این بیماری خواهند شد و تلی از کشته ها برجای خواهند گذاشت. اما ایالات تحت سلطه اعضای حزب جمهوریخواه به سبب قاطعیت بیشتر این افراد ایمن تر خواهند ماند. با این حال وقتی قضیه برعکس شد و کرونا در نیویورک تحت اداره جمهوریخواهان و برخی ایالات مشابه بیشترین قربانی را گرفت، رئیس جمهوری زیاده گوی امریکا مجبور به سکوت شد و در نهایت سیستم بهداشتی ضعیف به جای مانده از یک دموکرات دیگر- باراک اوباما- را سبب شکست های فوق نامید.

تک امتیاز بر باد رفته

قبل از رئیس جمهوری شدن و حتی در دو سال و نیم اول حضور ترامپ در کاخ سفید، از قدرت اقتصادی فراوان او حرف های فراوانی گفته و تأکید شد که حتی اگر سیاست نمی فهمد، راه پول زایی در بازار را خوب می شناسد و می تواند امریکا را بهشت فرصت های شغلی برای نسل جوان تر این کشور سازد. حتی اگر چنین شرایطی در سال های نخست حضور ترامپ در کاخ سفید مشاهده می شد، کرونا و موج بیکاری ها و تعطیل شدن حرفه های مختلف که همراه با آن آمد، آن تک امتیاز بزرگ ترامپ را نیز از او گرفته است. او در ماه های اخیر هیچ راه حل عاجلی را برای روغن زدن به چرخ های اقتصادی واقعاً زنگ زده امریکا که محصول رسوخ کرونا به تک تک مشاغل این کشور است، فرا روی صنعتگران رسمی و صاحبان حرفه های خصوصی نگذاشته است.

معجزه ای در کار نیست

به رغم تمامی لغزش های فوق هنوز کمتر مقام حزب جمهوریخواه به طور رسمی به ترامپ پشت کرده و از بایدن در انتخابات پیش رو اعلام حمایت کرده است اما هستند افراد متعددی در این حزب که نجوا می کنند بهتر است ترامپ دراین انتخابات ببازد تا آنها در انتخابات بعدی (2024) با افرادی، وارد صحنه مبارزه با دموکرات ها شوند که وجاهت فزون تری از ترامپ دارند. مایک مادرید مشاور ذی نفوذ در حزب جمهوریخواه که در تأسیس بنیاد لینکلن نقش داشته است، می گوید: تعداد هواداران ترامپ برای پیروزی او در انتخابات بعدی کافی نیست زیرا وی بیشتر آنها را دلسرد کرده است. پس دلیلی ندارد که سایر جمهوریخواهان برای نجات او کاری صورت دهند زیرا وی هیچ کس جز خودش را قبول ندارد. او را فقط یک معجزه در انتخابات 2020 نجات می دهد و معجزه همان طور که همه می دانیم، معمولاً در بیشتر اوقات روی نمی دهد.

هر سلاحی به جز اقتصاد

هواداران ترامپ نیز نیک می دانند تنها چیزهایی که وی را در 105 روز باقی مانده تا انتخابات احیا خواهد کرد، یکی پیروزی او در سه مناظره مهمی است که در ماه های اکتبر و نوامبر بین او و بایدن صورت خواهد گرفت و دیگری کمک شایان توجه اقتصادی به حرفه ها و صنایعی که توسط کرونا ضربه فنی شده اند. این در حالی است که متخصصان اقتصادی در امریکا می گویند به پا خاستن مجدد صنایع امریکا پس از هجوم بی رحمانه کرونا فرایند ای زمان بر است و شاید دو سال طول بکشد تا امریکا به نقطه قبل از کرونا برشود و هرچیزی به جز این فقط یک ظاهرسازی و نکته ای خلاف واقع خواهد بود. مایکل بوسکین، متخصص امور اقتصادی در دانشگاه استنفورد می گوید: شاید ترامپ راه هایی را برای فتح انتخابات بعدی برای خود قائل باشد اما این راه قطعاً از شاهراه اقتصادی عبور نمی کند. بعید است ترامپ این را نداند. او اگر متوجه عمق قضایا شده باشد، قطعاً سلاح های دیگری را برای نشانه دریافت بایدن برخواهد گزید و اقتصاد را فراموش خواهد کرد.

منبع: اشپیگل

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5306

به "راه سخت پیروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه سخت پیروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید