فراتر از بودن؛ تعبیری قابل تأمل از مرگ، عشق و زندگی

به گزارش انوار بلاگ، اگر حداقل یک بار مرگ کسی شما را غافل گیر نموده است یا هنوز در بهت مرگ عزیزی هستید، با ما در این معرفی کتاب همراه باشید؛ چراکه قرار است مرگ، عشق و زندگی را از دید تازه ای ببینیم.

فراتر از بودن؛ تعبیری قابل تأمل از مرگ، عشق و زندگی

به گزارش خبرنگاران به نقل چطور ، زندگی خشن است، عشق خشن است، ملایمت نیز خشن است. اما بااین حال همه ما در برابر خشونت مرگ غافل گیر می شویم. این جمله از کریستین بوبن، نویسنده و شاعر فرانسوی است. در ادامه این مطلب، کتاب فراتر از بودن از همین نویسنده را معرفی می کنیم. اگر حداقل یک بار مرگ کسی شما را غافل گیر نموده است یا هنوز در بهت مرگ عزیزی هستید، با ما در این معرفی کتاب همراه باشید

درباره نویسنده

کریستین بوبَن (Christian Bobin)، متولد 24 آوریل 1951 در شهر لو کروزو فرانسه است. او در دانشگاه همین شهر و در رشته فلسفه تحصیل کرد. جالب است بدانید بوبَن تمام عمرش را در زادگاهش لو کروزو سپری نموده است. او دراین باره در جواب گزارشگر مجله ادبی نُوول کله می گوید: هرگز اشتیاقی به سفر نداشته ام. تنها یک واقعه نظرم را جلب می نماید و آن ملاقات است؛ اما فکر می کنم همان چیزی را که در آن سوی دنیا می توانم ببینم، اینجا، در همین نزدیکی ها خواهم دید.

بوبن نوشتن را از سال 1977 شروع کرد و تا به امروز بیش از 60 عنوان کتاب از او منتشر شده است. آثار این نویسنده فرانسوی عبارت اند از: نور دنیا، ژه ، دی وان ه ب ازی ، زن آینده ، ایزابل بروژ ، ستایش هیچ ، جشنی بر بلندی ها ، رستاخیز، رفیق اعلی ، جادوی ساده ، حضور ناب ، قاتلی به پاکی برف ، مسیح در شقایق ، تصویری از من کنار رادیاتور و بانوی سپید .

درباره کتاب

ژیسلن زنی است که در 44 سالگی بر اثر سکته مغزی می میرد. او سه دختر دارد و همه این کتاب برای او و درباره او از زبان همسرش است. کتاب فراتر از بودن روایت یک داستان نیست، بلکه اثری شعرگونه در ستایش عزیزی ازدست رفته است.

راوی که همسر ژیسلن است، با نوشتن از او به پذیرش این فقدان می رسد. جملات زیبایی که در توصیف و ستایش همسرش می گوید، لطافت شعر را در ذهن مخاطب تداعی می نماید. ازطرفی جمله های قصار نویسنده که از باورهای معنوی و گرایش او به معناگرایی نشئت می گیرد، مخاطب را به تفکر وامی دارد. زندگی، مرگ و عشق ازجمله مفاهیمی است که از آنها سخن به میان آمده است. به همین دلایل، یعنی داشتن حالت شعرگونه و جملات قصار تفکربرانگیز، برای درک بهتر کتاب باید کلمات آن را جرعه جرعه سرکشید.

آیا این کتاب برای شماست؟

کتاب فراتر از بودن با لحن آرام و همدلانه ای که دارد، می تواند دوست و همراه خوبی برای کسانی باشد که با حس فقدان و دلتنگی بعد از مرگ عزیزانشان، دست وپنجه نرم می نمایند. یاری به پذیرش و دعوت به زندگی دوباره از طرف کسی که خود با درد نبود عزیزی سر می نماید، از دلایل تأثیرگذاری این همدلی است. نویسنده در این کتاب، تعابیر قابل تأملی از مرگ، زندگی و عشق ارائه می نماید؛ به همین دلیل، این اثر می تواند با سلیقه کسانی جور باشد که آثار معناگرا را دنبال می نمایند.

حتی اگر جزء این دو گروه نیستید، مطالعه این کتاب به دلیل جملات زیبا و شاعرانه اش می تواند لحظه های دل چسبی برای شما رقم بزند.

بخش هایی از کتاب فراتر از بودن

فردای روز مرگت، خیال کردم که دیگر نخواهم نوشت. مرگ، بیشتر ما را به این حال می اندازد و ما را به سوی رفتارهای بچگانه می کشاند؛ گویا انسان می خواهد زندگی را تنبیه کند، چراکه تصور می نماید زندگی او را تنبیه نموده است. پس مانند بچه ها قهر می نماید و بلافاصله آشتی می نماید، بدون اینکه بداند چگونه. (ص54)

***

یک هفته پس از مرگت، کلمانس تلفن را به من نشان می دهد و از من می خواهد به تو زنگ بزنیم. من او را روی سکوی تلفن می گذارم. او گوشی را برمی دارد و همه دکمه ها را فشار می دهد و چند دقیقه سکوت می نماید. سپس گوش می دهد و می گوید: آره، آره … از او می پرسم: چی بهت گفت؟ پاسخ می دهد: پرسید همه چیز روبه راه است؟ هنوز با هم هستیم؟ و من هم به او جواب دادم: آره، آره …

برای صحبت کردن با مرده ها هزاران راه وجود دارد؛ ولی رفتار یک دخترک چهار سال و نیمه باید به ما بیاموزد که برای برقراری ارتباط با مرده ها، ابتدا ضروری است به آنها گوش دهیم و مرده ها تنها یک مطلب را به ما گوشزد می نمایند: باز هم زندگی کنید و خودتان را آزار ندهید و همواره خندان باشید. (ص34)

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 6492

به "فراتر از بودن؛ تعبیری قابل تأمل از مرگ، عشق و زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراتر از بودن؛ تعبیری قابل تأمل از مرگ، عشق و زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید