غول های دوران کهن؛ کشف گروهی از کهکشان های عظیم و پنهان

به گزارش انوار بلاگ، اخترشناسان به تازگی و با استفاده از مجموعه ای از تلسکوپ ها پیروز به کشف کهکشان هایی غول پیکر در دوران ابتدایی عالم شدند. کهکشان هایی که تلسکوپ های مرئی توان ثبت آن ها را نداشتد و اکنون اخترشناسان با روشی جدید پیروز به کشف آن ها شده اند. کشف این کهکشان ها که بیش از 11 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارند به حل معمای چگونگی تکامل عالم کمک زیادی می کند.

غول های دوران کهن؛ کشف گروهی از کهکشان های عظیم و پنهان

کشف این کهکشان های عظیم، آن هم در دورانی که عالم کمتر از دو میلیارد سال سن داشته است، ممکن است نظریات فعلی درباره شکل گیری و تکامل کهکشان ها را به چالش بکشد.

این کهکشان ها غبار فراوانی را در خود جای داده اند و به همین دلیل نمی توان با استفاده از تلسکوپ های نور مرئی، مانند تلسکوپ فضایی هابل، آن ها را رصد کرد.

با این حال گروهی بین المللی از اخترشناسان تلاش کردند تا با استفاده از تلسکوپ های فروسرخ شانس خود را برای دیدن این کهکشان ها امتحان کنند. این گروه جست وجوی خود را در سه منطقه از آسمان که پیش از این تلسکوپ هابل از آن ها تصویربرداری کرده بود آغاز کرد. آن ها با استفاده از تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر (Spitzer) این مناطق را زیر نظر گرفتند.

اسپیتزر توانست 63 کاندید کهکشان را در این مناطق آشکار کند. اما تفکیک پذیری اسپیتزر برای معین کردن ماهیت دقیق این اجرام کافی نبود. در مرحله بعد اخترشناسان با استفاده از آرایه آلما (ALMA) با نگاهی دقیق تر به این اجرام خیره شدند. در این رصدها کشف 39 کهکشان به تایید رسید. جالب این جاست که در تصاویر تلسکوپ هابل هیچ نشانی از این کهکشان ها وجود ندارد.

دقت آرایه آلما در این پژوهش اهمیت بسیار زیادی داشته است. آرایه ای از 66 تلسکوپ رادیویی که در کشور شیلی قرار گرفته است و در پروژه تلسکوپ افق رویداد که منجر به ثبت اولین تصویر از یک سیاهچاله شد نیز مشارکت داشت.

داده های آلما و دیگر تلسکوپ ها نشان می دهند که جرم این کهکشان ها معمولا در حدود صد میلیارد برابر جرم خورشید است. کهکشان هایی که نرخ ستاره زایی نیز در آن ها نسبتا بالاست.

پیش از این کشف گروهی از اخترشناسان بر این باور بودند که احتمال وجود چنین کهکشان هایی در دوران ابتدایی عالم وجود دارد. اکنون و پس از قطعی شدن کشف این کهکشان ها کیهان شناسان و اخترفیزیک دانان می توانند با بررسی داده های جدید به درک بهتری از تکامل و تحول عالم دست پیدا کنند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از کهکشان های کهن و غول پیکری که به تازگی کشف شده اند.

Credit: NAOJ

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 102

به "غول های دوران کهن؛ کشف گروهی از کهکشان های عظیم و پنهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول های دوران کهن؛ کشف گروهی از کهکشان های عظیم و پنهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید