سریال گاندو سفارش چه کسی بود؟

به گزارش انوار بلاگ، تیم مشاوره پشتیبان ما، تیم بسیار قدرتمندی است که همه از نهاد های عالیرتبه امنیتی کشور بوده و شبانه روز درحال فعالیت هستند. آن ها در کنار ما بودند و با وجود آن ها توانستیم در موضوعات سخت افزاری و نرم افزاری به روز باشیم.

سریال گاندو سفارش چه کسی بود؟

نیره خادمی| جواد افشار که تا پیش از این ساخت کیمیا، برادر، آنام، مادرانه و خیلی از سریال های دیگر در رسانه ملی را در کارنامه اش دارد، این بار با سریال گاندو به میدان آمده است، البته با موضوعی امنیتی. سریالی که پر از تعقیب و گریز است و کنایه ای به آقازادگی، اختلاس ها و عملیات جاسوسی در ایران دارد.

پخش اولین قسمت از سریال گاندو مورد توجه و البته نقد نهاده شد. شایعات هم از همان روز نخست شکل گرفت و با هر قسمت از آن گروهی درباره اش حرف زدند تا مسأله به محیط زیست و فعالان محیط زیست کشیده شد و این که چرا در این سریال به فعالان محیط زیست در لباس جاسوس اشاره شده است.

بعضی از فعالان محیط زیست هم انتقاد کردند که این سریال سفارش نهاد خاصی است و میخواهد که جاسوس بودن زندانیان محیط زیست را القا کند، اما کارگردان این سریال کل ماجرا و نقد ها را رد می نماید.

جواد افشارمی گوید: این سریال اصلا ربطی به محیط زیست ندارد، اما تمام شخصیت های آن واقعی هستند. ادامه این تبادل نظر که سه سوال ثانویه در آن توسط مصاحبه شونده حذف شده است را در ادامه می خوانید.

چه شد که تصمیم به ساخت سریالی با این موضوع خاص و امنیتی گرفتید؟

موضوع جزو دغدغه های من است و درعین حال مطالبه مردم که این روز ها بیش از هرچیزی اهمیت دارد، بنابراین احساس کردم با ورود به چنین فضایی به مسائلی که زندگی مردم را سخت تر نموده و موجب کوچکترشدن سفره و معیشت مردم شده، بپردازیم.

فیلمنامه از سوی آقای امینی به قلم آقای قادری پیشنهاد شد و بعد از مطالعه، موضوع به نظرم جسورانه آمد. فکر کردم می توانیم به پیداکردن ریشه های این موضوعات بپردازیم. وقتی جلوتر رفتیم، متوجه شدیم که مهمترین موضوع، وجود شبکه هایی در کشور است که به وسیله نفوذ، بخش های مختلف کشور را هدف گرفته و ضربه وارد می نمایند.

شبکه های جاسوسی نقاط ضعف و قوت ما را شناسایی و تحلیل می نمایند، روزنه ای پیدا می نمایند تا از آن طریق با ایجاد نارضایتی مدنی، مطالبات را بیشتر نموده و درنهایت جنبش های ضدنظام تدارک دیده شود و به اهدافشان برسند؛ بنابراین این ها مسئولیتی در ما ایجاد کرد که بتوانیم با شناسایی این شبکه ها مردم را هوشیار کنیم تا مردم این توطئه ها را بهتر شناسایی نمایند.

از آنجایی که در این سریال مسائل امنیتی خیلی پررنگ شده است، می خواهم بدانم مشاور امنیتی تان چه کسی بود تا بتوانید مسائل را همان طور که هست، نمایش دهید؟

تیم مشاوره پشتیبان ما، تیم بسیار قدرتمندی است که همه از نهاد های عالیرتبه امنیتی کشور بوده و شبانه روز درحال فعالیت هستند. آن ها در کنار ما بودند و با وجود آن ها توانستیم در موضوعات سخت افزاری و نرم افزاری به روز باشیم.

در ابتدای سریال عنوان شده که براساس داستان واقعی است بنابراین مهم است که بدانیم دقیقا چه نهادی، ارتش یا سپاه این اطلاعات را داده اند؟

نهاد های امنیتی که مسئولیت تأمین امنیت کشور را دارند.

در این روز ها واکنش های زیادی به این سریال شده است؛ ازجمله این که گفته می شود این سریال درصدد است تا زندانی شدن حامیان محیط زیست را عادی جلوه دهد.

اصلا چنین چیزی نیست.

به هرحال شما در این سریال شخصیتی دارید که حامی محیط زیست است و جاسوس نمایش داده می شود.

موضوع ما محیط زیست نیست. موضوع اصلی ما جاسوسی است که به وجود شبکه های جاسوسی در پوشش خبرنگاری برمی شود و کسانی که به کاراکتری به نام مایکل هاشمیان مرتبطند که هویت او و این که به کجا مرتبط است، در قسمت های آینده برملا می شود. خانمی هم در قصه هست که از گاندو نگهداری می نماید و خود را در شبکه های مجازی، حامی این حیوان نشان داده است، اما قصه ما درباره او نیست...

پس یعنی این خانم واقعی نیست و در داستان پردازی به آن رسیده اید؟

تمام شخصیت های قصه واقعی هستند.

جز اطلاعاتی که داشتید، تحقیقات جداگانه ای هم انجام دادید؟

به شدت تحقیق کردیم. از دو سال قبل که این قصه به من پیشنهاد شد و با آن درگیر شدم، به وسیله مشاوران، کتاب ها، فضای مجازی، دست نوشته های مرتبط، مجلات و روزنامه ها به مطالعه پرداختم و این مراحل توأمان در کنار پروژه بود که البته بسیار سخت و طاقت فرسا هم بود و از همه مهمتر مشاورانی بودند که همیشه در کنارمان بودند.

قصه سفارش چه نهادی است؟

موسسه شهید آوینی در واقع سفارش مردم است. این سریال جزو معدود سریال هایی است که جزو مطالبات واقعی مردم بوده است.

چطور و از چه طریق مورد مطالبه بوده است؟

برای مردم مسأله است که چرا این همه اختلاس شده و به بیت المال ضربه وارد می شود. موسسه شهید آوینی هم براساس تحلیل هایی که داشتند، دست به کار شدند تا مجموعه را فراوری نمایند.

در جایی هم از نحوه همکاری سپاه و ارتش گفته بودید.

برای دریافت یک سکانس احتیاج به سه جنگنده داشتیم؛ بنابراین به ارتش مراجعه کردیم، اما طبق بروکراسی موجود پیروز نشدیم، چون روز های آخر فیلمبرداری بود، نتوانستیم معطل ارتش شویم، بنابراین به سپاه رجوع کردیم. سپاه با در اختیار قراردادن سه جنگنده با ما همکاری کرد که آن را در قسمت اول به نمایش گذاشتیم.

تا همین حالا سریال چه بازتاب هایی داشته است؟

خوب بوده است؛ چون ژانر متفاوتی دارد و جای آن در تلویزیون خالی است. برای اولین بار است که به طور اخص سریال ضدجاسوسی ساخته می شود. مردم موضوعات اجتماعی و عاشقانه زیاد دیده اند، اما سریال هایی مانند گاندو نداشته ایم، درحالی که در تمام جهان به این موضوعات می پردازند و جزو کار های پیروز است، اما در کشور ما جدی گرفته نشده بود.

منبع: فرادید
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 77

به "سریال گاندو سفارش چه کسی بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال گاندو سفارش چه کسی بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید