برترین فیلم های قرن 21 که برنده جایزه برترین کارگردان آموزشگاه اسکار شدند

به گزارش انوار بلاگ، سینما در قرن بیست و یکم برای همواره دگرگون شد. وقتی به فیلم هایی که در سال 2020 اکران شده اند، نگاه می کنید و آن ها را با فیلم های سال 1920 مقایسه می کنید احتمالا کمترین شباهت ممکن با فیلم های قدیمی را پیدا می کنید که نشان از دگرگونی تاریخی سینما دارد. سینما در قرن جاری از سوژه فیلمنامه تا داستان پردازی و فیلمبرداری تغییر نموده و به مفهوم مدرنی تبدیل شده که دوست نداشتن آن غیرممکن به نظر می رسد.

برترین فیلم های قرن 21 که برنده جایزه برترین کارگردان آموزشگاه اسکار شدند

در ادامه با برترین فیلم های قرن 21 که برنده جایزه برترین کارگردان آموزشگاه اسکار شدند، آشنا می شوید. عناوینی مجذوب نماینده که به لطف کارگردانی خیره نماینده شان جایزه برترین کارگردانی اسکار را دریافت نموده اند.

A Beautiful Mind | یک فکر زیبا

نمره منتقدان: 72 از 100

روانشناسی زندگی دانشمندان یک ایده بی نظیر است. ایده ای که ران هاوارد با بهره گیری از بازی بی نظیر راسل کرو به زیبایی توانسته آن را به پرده نقره ای منتقل کند و یک فکر زیبا را به یکی از برترین فیلم های قرن بیست و یکم تبدیل نموده و باید بدانید داستان فیلم براساس یک شخصیت واقعی توسعه پیدا نموده است. جان فوربز نش ریاضیدان نابغه و برجسته آمریکایی بود که در جوانی به اسکیزوفرنی مبتلا شد. اسکیزوفرنی یک بیماری روانی با منشا نامشخص و علایم متغیر است.عدم درک، عدم بیان واقعیت، اختلال در رفتار و گفتار، انزوا و توهم از جمله مهم ترین علام این بیماری است.

فیلم فکر زیبا به کارگردانی ران هاوارد و هنرنمایی راسل کرو در کنار اد هریس و جنیفر کانلی برنده جایزه برترین کارگردانی آموزشگاه اسکار شد. این فیلم بعلاوه جایزه برترین فیلم آموزشگاه اسکار را هم تصاحب کرد.

خلاصه داستان: جان نش ریاضی دانی است که در هر چیز روابط ریاضی را جستجو می نماید؛ از تابش نور تا تیترهای گوناگون روزنامه ها. تاکید او بر تفکر ریاضیاتی باعث می گردد در علم و دانشگاه پیشرفت کند اما در راستا ارتباط با دیگران دچار مشکل گردد.

The King Speech | سخنرانی پادشاه

نمره منتقدان: 95 از 100

نه تنها جایزه برترین کارگردانی بلکه جایزه برترین فیلم و جایزه برترین بازیگر مرد آموزشگاه اسکار به فیلم سخنرانی پادشاه تقدیم شده و به همین علت این فیلم یکی از پرافتخارترین فیلم های قرن 21 لقب می گیرد. این فیلم داستان واقعی زندگی یکی از متفاوت ترین شاه های انگلیس را روایت می نماید. این فیلم در شرایطی جایزه برترین کارگردانی اسکار را دریافت کرد که بسیاری تصور می کردند این جایزه به فیلم شبکه اجتماعی تقدیم می گردد. این فیلم به وسیله تام هوپر کارگردانی شد و کالین فرث در کنار جفری راش بازیگران اصلی آن هستند.

خلاصه داستان: جرج پنجم، نخستین پادشاه بریتانیایی است که می تواند با استفاده از رادیو برای مردم سخنرانی کند. او از جهان می رود و پس از او پسرش به سلطنت می رسد. بنابراین برادر کوچک او یعنی آلبرت حالا ولیعهد بریتانیا است اما از یک ضعف کوچک رنج می برد. او لکنت دارد و نخستین بار آن را در یک رویداد بین المللی آشکار نموده است. الیزابت، همسر آلبرت، با یک گفتار درمان تماس می گیرد تا آلبرت را درمان کند. او در ابتدا مقاومت می نماید اما پس از آن که متوجه می گردد بیمارش به زودی پادشاه بریتانیا می گردد، تصمیم می گیرد به او یاری کند. با این حال آلبرت رفتارهای عجیبی دارد که ممکن است گفتار درمانش را ناراحت کند.

ناکجاآباد | Nomadland

نمره منتقدان: 97 از 100

فرانسیس مک درموند در سال های اخیر ثابت نموده که یکی از برترین بازیگران زن سینما است و لیاقت دریافت جوایز بسیاری را دارد. او از فیلم فارگو تا فیلم سه بیلبورد خارج از ایبینگ در میزوری و حتی سریال اولیوو کیتریج درخشیده و حالا یک بار دیگر به جهانی هنر هفتم بازگشته تا در نقشی قرار بگیرد که بسیاری از منتقدان باور دارند برترین فیلم سال 2020 هم لقب می گیرد. ناکجاآباد تعدادی از مهم ترین جوایز اسکار 2020 از جمله برترین فیلم و برترین بازیگر نقش اصلی زن را تصاحب کرد و البته که جایزه برترین کارگردانی هم به کارگردان این فیلم یعنی کلودی ژایو تقدیم شد.

خلاصه داستان: زنی که به علت رکورد بزرگ مالی در اوایل قرن بیست و یکم بخش عظیمی از زندگی اش را از دست داده، سوار بر یک ون درون جاده ها زندگی می نماید.

Parasite | انگل

نمره منتقدان: 99 از 100

تقریبا غیرممکن است که طرفدار سینما باشید و نام انگل به گوش شما نخورده باشد. نخستین فیلم سینمای کره جنوبی که نه تنها جایزه برترین فیلم غیرانگلیسی جوایز اسکار را برنده شد بلکه سه جایزه دیگر این مراسم را هم از آن خود کرد. پس با فیلمی پیچیده، درگیرنماینده و تامل برانگیز روبرو هستیم که منتقدان سینما هم آن را دوست دارند. انگل با استفاده درست از کلیشه و نقش آن در روایت داستان به یکی از برترین فیلم های تاریخ سینما تبدیل می گردد که ژانر درام می تواند به وجود آن افتخار کند. بسیاری از منتقدان، این فیلم را برترین اثر بونگ جون هو، کارگردان مشهور کره جنوبی، می دانند و باور دارند تماشاگر با تماشای انگل در جهانیی قرار می گیرد که شکل گیری آن به وسیله هیچ ژانری ممکن نیست.

به عبارت دیگر، انگل به صورت یک کمدی غیرعادی شروع می گردد و به اثری عجیب تغییر شکل می دهد که در هیچ ژانری قرار نمی گیرد. جدیدترین فیلم بونگ جون هو زندگی را زیر باورهای معمول جستجو می نماید و در نهایت انسان را در بالاترین سطح جنون خود به تصویر می کشد. این فیلم جوایز بسیاری در جشنواره های سینمایی به دست آورد که شاید مهم ترین آن ها جایزه برترین کارگردانی و برترین فیلم اسکار باشد.

خلاصه داستان: خانواده ای فقیر، راه مناسبی برای کسب عایدی پیدا می نمایند اما حوادثی رخ می دهد که زندگی آن ها را برای همواره ویران می نماید.

Life of Pie | زندگی پای

نمره منتقدان: 87 از 100

بسیاری از کارشناسان سینما اعتقاد دارند زندگی پای پیروز شده راستا جلوه های ویژه در سینما را تغییر دهد. این فیلم که در سال 2012 ساخته شد، 4 جایزه اسکار هم از آن خود کرد که شاید مهم ترین آن ها جایزه برترین کارگردانی باشد. بخش عظیمی از داستان این فیلم در یک قایق روی دریا روایت می گردد. آنگ لی، کارگردان فیلم زندگی پای، در شرایطی جایزه برترین کارگردانی را تصاحب کرد که بسیاری تصور می کردند این جایزه احتمالا به فیلم لینکن به کارگردانی استیون اسپیلبرگ تقدیم می گردد.

خلاصه داستان: یک خانواده هندی پس از ورشکستگی، مجبور می شوند حیوانات باغ وحشی که صاحب آن بودند را بفروشند. یک مشتری اهل کانادا، حیوانات آن ها را خریداری می نماید و این خانواده مجبور می شوند برای انتقال آن ها به کانادا، سوار بر کشتی راهی این کشور شوند. اما در طول راستا، طوفانی سهمگین رخ می دهد و همه اعضای خانواده پس از غرق شدن کشتی، جان خود را از دست می دهد. به جز یک نفر؛ پای. پسرک بیچاره در کنار یکی از ببرهای باغ وحش، سوار بر قایقی نجات در اقیانوس گرفتار است.

The Revenant | بازگشته

نمره منتقدان: 79 از 100

لئوناردو دی کاپریو بازیگر توانمندی است که فیلم های بسیاری بازی نموده اما شاید برترین هنرنمایی او در فیلم بازگشته باشد. عنوانی از الخاندرو گونزالس ایناریتو، کارگردان مکزیکی، که ساخت آن دشواری های بسیاری داشت. عوامل فیلم بازگشته برای ساخت این فیلم روزانه ساعت ها در بیابان های یخ زده شمال کانادا در راه بودند تا سکانس های باورنکردنی آن را فیلم برداری نمایند. دی کاپریو پس از سال ها انتظار، در نهایت پیروز شد برای هنرنمایی در این فیلم، جایزه برترین بازیگر مرد نقش اصلی اسکار را تصاحب کند. ضمن اینکه ایناریتو هم جایزه برترین کارگردانی را دریافت کرد.

خلاصه داستان: در قرن نوزدهم، 42 شکارچی سفید پوست با سرپرستی یک تاجر پوست امرار معاش می نمایند. اما دو نفر از شکارچی های این گروه، یک دختر سرخ پوست را می ربایند. قبایل سرخ پوستی از این حادثه باخبر می شوند و با حمله به گروه شکارچیان، 32 نفر از آن ها را می کشند. از این گروه بزرگ، تنها 10 نفر زنده مانده اند. با این حال سرخ پوست ها هنوز هم در پی پیداکردن تاجر و گروهش هستند.

The Pianist | پیانیست

نمره منتقدان: 95 از 100

ولادیسلاو اشپیلمان، یک نوازنده یهودی پیانو بود که در دوران جنگ جهانی دوم در لهستان زندگی می کرد. او برای رادیو این کشور پیانو می نواخت اما زمانی که آلمان نازی لهستان را تصرف کرد، زندگی برای یهودیان سخت تر از قبل شد. اشپیلمان در طول جنگ جهانی شاهد آزار و اذیت یهودیان بود. اگرچه پدر و مادر، خواهران و برادر اشپیلمان کشته شدند اما او پیروز شد تا سال 1945 زندگی مخفیانه خود را در لهستان ادامه دهد. او در سال 2000 و در 88 سالگی در ورشو درگذشت.

این فیلم براساس کتاب خاطرات اشپیلمان ساخته شده و رومن پولانسکی، کارگردان مشهور لهستانی، فیلم پیانیست را برترین ساخته خود می داند. آدرین برودی، بازیگر محبوبی که به انتخاب های وسواسی اش در سینما معروفیت دارد برای هنرنمایی در نقش ولادیسلاو اشپیلمان جایزه برترین بازیگر نقش اول اسکار را برنده شد. فیلم پیانیست دو جایزه برترین کارگردانی و برترین فیلم نامه اقتباسی اسکار را هم درون کارنامه اش قرار داده است.

خلاصه داستان: ولادیسلاو اشپیلمان، نوازنده یهودی پیانو، در لهستان زندگی می نماید. او که مثل همواره راهی رادیو شده تا برای مردم کشورش پیانو بنوازد، متوجه می گردد ارتش آلمان نازی به لهستان نفوذ نموده و جان او به عنوان یک یهودی در خطر است.

Roma | رم

نمره منتقدان: 96 از 100

این فیلم درام سیاه وسفید به نویسندگی و کارگردانی آلفونسو کوارون در سال 2018 برای پخش در سرویس استریم نتفلیکس آماده شد. از آن جایی که عوامل فیلم امیدوار بودند فیلم رم برای حضور در فصل جوایز شانس اندکی داشته باشد، کوشش کردند تا آن را برای اکران های محدود هم آماده نمایند. چون براساس قوانین بسیاری از جشنواره های سینمایی، فیلم هایی که تنها روی سرویس های تماشای آنلاین منتشر شوند شانسی برای حضور در مراسم جوایز ندارند. آلفونسو کوارون علاوه بر نویسندگی و کارگردانی، تهیه نماینده، فیلم بردار و یکی از تدوین گران فیلم هم بود. او فیلم رم را براساس تجربیات شخصی خود ساخته است. این فیلم در نهایت سه جایزه برترین فیلم خارجی زبان، برترین کارگردانی و برترین فیلم برداری مراسم اسکار را برنده شد.

خلاصه داستان: کلیوو خدمتکاری است که برای یک خانواده ثروتمند و در دهه 70 در مکزیکوسیتی کار می نماید. او خودش را بخشی از این خانواده می داند چون سال های سال است که با آن ها زندگی می نماید. کلیوو همراه با آن ها به مسافرت می رود و همواره سعی می نماید کارش را به برترین نحو انجام دهد. او در درگیری ها و اختلافات این خانواده وارد نمی گردد اما روزی اتفاقی رخ می دهد که آرامش زندگی کلیوو را تحت تاثیر قرار می دهد.

جداافتاده | The Departed

نمره منتقدان: 91 از 100

این فیلم به وسیله مارتین اسکورسیزی ساخته شده و بازیگران مطرحی مانند لئوناردو دیکاپریو، جک نیکلسون، مت دیمون و مارک والبرگ را میزبانی می نماید. اگرچه بسیاری باور دارند که جداافتاده برترین فیلم اسکورسیزی نیست اما آموزشگاه اسکار در نهایت جایزه برترین کارگردانی را به این فیلم تقدیم کرد. بنابراین اسکورسیزی با این فیلم توانست جایزه ارزشمند برترین کارگردانی را از آموزشگاه اسکار دریافت کند.

خلاصه داستان: یکی از ماموران اداره پلیس شهر بوستون ماموریت دارد به صورت کاملا ناشناس در تشکیلات یک باند خلافکاری قدرتمند و خطرناک نفوذ کند و اطلاعات مهمی را به پلیس انتقال دهد. اما باند خلافکاری موردعلاقه پلیس بوستون هم بیکار نمی نشیند و یکی از اعضای خود را به عنوان نیروی تازه کار وارد اداره پلیس شهر می نماید. پس از مدتی، هر دو دشمن خونی متوجه می شوند جاسوسی در زمین شان وجود دارد که اطلاعات را به بیگانه لو می دهد.

No Country for Old Men | جایی برای پیرمردها نیست

نمره منتقدان: 93 از 100

در کنار مارتین اسکورسیزی که علاقه بسیاری به فیلم هایی جنایی دارد، برادران کوئن نیز دستی بر آتش فیلم های جنایی دارند. فیلم جایی برای پیرمردها نیست یکی دیگر از ساخته های مشترک برادران کوئن لقب می گیرد که نامزد 8 جایزه اسکار شد و در نهایت 4 جایزه را از آن خود کرد که شاید مهم ترین آن ها جایزه برترین کارگردانی باشد. این فیلم براساس کتابی به همین نام ساخته شده و بدون هیچ تردیدی یکی از برترین فیلم های برادران کوئن لقب می گیرد. این فیلم به لطف شخصیت پردازی فوق العاده و داستان مجذوب نمایندهی که دارد برای مدت ها در فکر تماشاگر باقی می ماند.

خلاصه داستان: در زمین های خشکیده غرب استان تگزاس، یک شکارچی که برای شکار حیوانات در کوشش است با چندین جنازه و یک چمدان با دو میلیون دلار پول روبرو می گردد. با این حال او نمی داند درگیر چه حوادثی شده است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 12118

به "برترین فیلم های قرن 21 که برنده جایزه برترین کارگردان آموزشگاه اسکار شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین فیلم های قرن 21 که برنده جایزه برترین کارگردان آموزشگاه اسکار شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید