زنگنه بر کرسی چه کسی تکیه زد؟ ، او را زیر شکنجه شهید کردند

به گزارش انوار بلاگ، مهندس تندگویان خود را در پناه خاکریز کانال قرار داده بود و در حال فرار از منطقه بود که دشمن او را برگرداند، دو نفر از محافظان ما بدون هیچ گونه مقاومتی تسلیم دشمن شدند و اسلحه ها در اختیار دشمن نهاده شد.

زنگنه بر کرسی چه کسی تکیه زد؟ ، او را زیر شکنجه شهید کردند

گروه سیاسی انوار بلاگ - کیومرث جهانگیری؛ در تاریخ 1359/8/13رادیو بغداد، به نقل از مقامات عراق شهید تندگویان و همراهان وی را اسرای نظامی دانسته و از اینکه عراق درصدد تبادل اسرای جنگی عراقی با وزیرنفت است، خبرمی دهد.

شهید محمدجواد تندگویان چندین بار با وجود شرایط خطرناک منطقه خوزستان به این استان سفر نموده بود تا شرایط آن منطقه را آنالیز کند، اما درآخرین سفرخود درتاریخ 1359/8/12 توسط نیرو های مزدور عراقی ربوده شد.

آنچه در پی می آید مروری است بر ماجرای ربوده شدن وزیر نفت دولت شهید رجائی توسط نیرو های بعثی عراق با نگاهی به رسانه های داخلی و خارجی آبان ماه سال 1359 خبرگزاری پارس از ربوده شدن وزیر نفت خبر می دهد: خبرگزاری پارس؛ محمدجوادتندگویان وزیرنفت و بوشهری معاون وی، یحیوی سرپرست مناطق نفتی جنوب و دوکارمند وزارتخانه که روز آدینه به منظور بازدید از تاسیسات شرکت نفت و رسیدگی به وضع کارکنان فداکار صنعت نفت به خوزستان سفر نموده بودند در نزدیکی آبادان از سوی متجاوزین مزدور عراقی ربوده شده و به خاک عراق منتقل شدند. این سومین باری بود که وزیر نفت پس از جنگ تحمیلی عراق با ایران به خوزستان سفر می کرد و در مناطق نفتی در بین کارکنان این صنعت حاضر می شد.

این گزارش به مقایسه مسئولین نظام جمهوری اسلامی و حکام غاصب بعثی عراق برآمده و عنوان می گردد که در جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تفاوتی بین مردم و مقامات مملکتی وجود ندارد چنان که شهید تندگویان و همراهان وی میدان کار و پالایشگاه را یکی می داند و در منطقی که زیرآتش دشمن است حاضر می گردد؛ و در ادامه مسئولین بعث عراق را به دلیل عدم شجاعت شان برای خروج از کاخ های خود مورد خطاب قرار می دهد: .. فقط ازدیدگاه طاغوتیان بغداد این آدم ربایی می تواند مهم تلقی گردد چرا که حکام غاصبش جرات خروج از کاخ های خود را ندارند و از حضور در میان ملت مسلمان عراق هراس دارند...

شهید رجایی نخست وزیر وقت جمهوری اسلامی ایران با ارسال اطلاعیه ای از ربوده شدن محمدجوادتندگویان، بهروز بوشهری معاون وزارتخانه، محسن یحیوی سرپرست مناطق نفتی جنوب و سه کارمند این وزارتخانه به نام های احمد بخشی پور، عباس روح نواز و علی اصغر اسماعیلی خبر داده و به عراق و مجامع بین المللی نسبت به حفظ سلامتی وزیرنفت و همراهانش هشدار می دهد، در بخشی از این اطلاعیه آمده: .. دولت خدمتگذار افتخار دارد که مسئولیتش درکنار مردم و بخاطر پاسداری از انقلاب شکوهمندشان نتن ها اسیرشده بلکه جان خودش را دراین راه فداکند. ولی در عین حال فرصت مغتنم شمرده و به دولت عراق و کلیه مجامع بین المللی در خصوص حفظ جان و سلامتی اسرای ایرانی هشدار داده و خواستار آزادی فوری کلیه اسرای غیرنظامی است

درتاریخ 1359/8/13 رادیو بغداد، به نقل از مقامات عراق شهید تندگویان و همراهان وی را اسرای نظامی دانسته و از اینکه عراق درصدد تبادل اسرای جنگی عراقی با وزیرنفت است، خبرمی دهد.

همچنین این رادیو با قرائت متنی، کاملا وابستگی رژیم عراق را به ابرقدرت های شرقی و غربی نشان می دهد و خطاب به مسئولان ایرانی که به عراق نسبت به تخلف ازحقوق بین المللی هشدارداده بودند یادآور دست گیری 52جاسوس آمریکایی می گردد و کاملاً معین است که به تلافی با گروگان گیری جاسوسان آمریکایی برآمده است: .. دولت عراق تندگویان و همراهانش را اسرای جنگی می داند؛ و درخواست آزادی تندگویان و نیز عنوان تخلف از حقوق بین المللی از سوی ایران یعنی کشوری صورت می گیرد که به مدت یک سال است که 52 آمریکایی را در کشورش به عنوان گروگان نگهداری می نماید...

درتاریخ 1359/8/17 خبرگزاری های بین المللی و روزنامه الجمهوریه عراق از وخامت حال وزیرنفت ایران خبرمی دهد و ادعا می نماید که تندگویان در مناطق جنگی زخمی شده و به دلیل خونریزی شدید شرایط جسمانی مناسبی ندارد. این ادعا در حالی است که دولت عراق پس ازچند روز از زخمی شدن شهید تندگویان به هنگام دستگیری خبر می دهد که قبلاً تلویزیون های جهان و تلویزیون فرانسه فیلم تهیه شده بغداد را که درآن تندگویان کاملاً سالم بوده نشان داده است.

بر اساس همین خبر دولت وقت جمهوری اسلامی ایران طی اطلاعیه ای این سخنان را دروغ بافی های رژیم بعث دانسته و می گوید: .. بنابراین از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران کاملاً روشن است رژیم بغداد وزیر نفت ایران را در زیر شکنجه تا سر حدی آزار داده که اینک جانش در خطر قرار گرفته است. بطوری که بعثی های بغداد ناگزیر به دروغ بافی دیگری شده و اعلام نموده اند، وی را زخمی دستگیر نموده اند.

دولت جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت جان محمدجوادتندگویان و همراهان فداکارش را بر عهده دولت بغداد می داند و رژیم بغداد موظف است وزیرنفت ایران را فوراً آزاد کند.

مراجع ذی صلاح بین المللی از جمله صلیب سرخ جهانی با مراجعه به فیلم های تبلیغاتی بغداد بخوبی می توانند به پوچی این ادعا جدید بغداد پی ببرند... با توجه به شواهد ذکر شده در آن دوره کاملاً معین می گردد که دسیسه و تبانی کشور های غربی و دولت بعث عراق برای تحت فشار قراردادن ایران برای آزادی گروگان های جاسوس آمریکایی است که وزیرنفت ایران ربوه شده است. به طوری که محسن سادات معاون تندگویان در بازگشت ازکنفرانس بالی که ازطرف سازمان جهانی اوپک دراندونزی برگزارشده بود، درتاریخ 1359/8/30 دراین مورد می گوید .. بیش از60 درصد وقت این کنفرانس به وضع برادر تندگویان اختصاص پیداکرد که باسخنرانی و افشاگری هیأت ایرانی بسیاری از اعضای شرکت نماینده کنفرانس ازوضع برادرتندگویان ابراز تاسف کردند و عکس وزیرنفت جمهوری اسلامی ایران در طول زمان کنفرانس روی جایگاه خالی وی گذاشته شده بود.

ما می خواستیم حقانیت ایران را علی رغم دروغ های عراق درمورد برادرتندگویان که گفته بودند وی رابا لباس ارتشی دستگیرنموده اند به جهان ثابت کنیم که خوشبختانه همین طور هم شد و روزنامه های جهان عکس وزیر نفت ایران را روی جایگاه خالی وی به چاپ رساندند. کشور های مرتجع و هوادار عراق از موضوع ربوده شدن وزیرنفت ایران می خواستند استفاده نمایند تا ایران در این کنفرانس شرکت نکند و ایران هم با شرکت خود در آن تمام نقشه هایشان را نقش بر آب کرد... د. با تمام کوشش هایی که دولت ایران برای آزادی شهید محمد جوادتندگویان طی 10 سال انجام داد، رژیم بعث عراق با بدترین شکنجه ها وی را به شهادت رساند و پیکر پاکش در چهاردهم آذر1370 به میهنش، ایران اسلامی بازگردانده شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 1527

به "زنگنه بر کرسی چه کسی تکیه زد؟ ، او را زیر شکنجه شهید کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه بر کرسی چه کسی تکیه زد؟ ، او را زیر شکنجه شهید کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید