رویداد ارائه نیاز های فناورانه شرکت های دانش بنیان ایران و تجار قرقیزستان برگزار گشت

به گزارش انوار بلاگ، اولین رویداد بین المللی مجازی ارائه نیاز های فناورانه و نشست تجاری تخصصی شرکت های دانش بنیان ایران و تجار قرقیزستان در حوزه کشاورزی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گشت.

رویداد ارائه نیاز های فناورانه شرکت های دانش بنیان ایران و تجار قرقیزستان برگزار گشت

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای حمایت از توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان، راه اندازی نمایشگاه های دائمی محصولات دانش بنیان در کشور های منتخب را در دستور کار قرار داده است. با توجه به اهمیت کشور های حوزه CIS در توسعه صادرات، نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان ایرانی در قرقیزستان (خانه تجارت ایران در قرقیزستان) با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی شده است.

در راستای آشنایی طرفین با توانمندی ها، ظرفیت ها و نیازمندی های یکدیگر، برای اعزام هیأت تجاری به قرقیزستان و هم زمان افتتاح نمایشگاه دائمی مذکور در اسفندماه 98 برنامه ریزی شده بود. متأسفانه با شیوع ویروس کرونا، این برنامه لغو شد. ازاین رو، و به منظور برقراری ارتباط مستقیم بین شرکت های ایرانی و قرقیزی برای معرفی نیاز های فناورانه قرقیزستان، ارائه توانمندی های فناورانه شرکت های دانش بنیان ایرانی، برگزاری جلسات B2B، بسترسازی برای تعریف و اجرای پروژه های مشترک در حوزه کشاورزی و توسعه روابط اقتصادی و فناورانه دو کشور، اولین رویداد مجازی ارائه نیاز های فناورانه و پذیرش هیأت تجاری در حوزه کشاورزی با حضور 30 شرکت دانش بنیان برگزار شد.

در افتتاحیه این نشست دانیل ابرایف عضو هئیت مدیره شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا و رئیس اتحادیه بازرگانان و صنعت گران جمهوری قرقیزستان، چادویف ارکینبک وزیر کشاورزی، صنایع غذایی و احیای زمین جمهوری قرقیزستان، سعید خرازی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قرقیزستان، عبدالرزق اف آوازبک سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران، موکاشف فلیکس مشاور نخست وزیر در امور کشاورزی و محیط زیستی، سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی و محسن مختاری مدیرعامل شرکت ژرفاپژوهان علوم نو (کارگزار برگزاری رویداد) درباره رویکرد ها و راه حل های همکاری فناورانه دو طرف سخنرانی کردند.

آمادگی صندوق نوآوری و شکوفایی برای همکاری های فناورانه و اقتصادی با سایر کشور ها

سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به فعالیت 5 هزار شرکت دانش بنیان ایرانی دارای پتانسیل و توانمندی های شایان توجهی در صنعت به ویژه حوزه های فناوری بالا و کشاورزی، آمادگی صندوق نوآوری و شکوفایی برای همکاری های فناورانه و اقتصادی با سایر کشور ها را اعلام کردند. وی در ادامه، این نشست را نقطه شروع تعامل و همکاری فناورانه و اقتصادی دو کشور به ویژه در حوزه کشاورزی و زیست فناوری دانستند.

آقایان ارکینبک، آوازبک و فلیکس نیز بر هدف مشترک قرقیزستان و ایران برای توسعه و ارتقای سطح روابط اقتصادی و فناورانه، اولویت حوزه کشاورزی (شیلات و مکانیزاسیون کشاورزی) در برنامه های توسعه دولت قرقیزستان، تمایل به توسعه صادرات و واردات بین قرقیزستان و ایران، تمایل قرقیزستان به توسعه روابط علمی و فنی دو کشور و نیز استفاده از توانمندی های فناورانه شرکت های دانش بنیان ایرانی برای رفع نیازمندی های فناورانه این کشور در حوزه های کشاورزی، زیست فناوری و انرژی اشاره کردند.

همچنین ابرایف، به ایجاد بانک اطلاعاتی از توانمندی ها و ظرفیت های فناورانه دو طرف به منظور تسهیل توسعه همکاری های دوجانبه اشاره کردند. این بانک اطلاعاتی، با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و اتحادیه بازرگانان و صنعتگران جمهوری قرقیزستان ایجاد خواهد شد.

سعید خرازی، سفیر ایران در قرقیزستان نیز به حوزه های مناسب برای همکاری دو طرف، مسائل و مسائل ایران در توسعه تعاملات با قرقیزستان و راه حل های پیشنهادی برای رفع این مسائل اشاره کردند. در ادامه، توانمندی ها و محصولات فناورانه 5 شرکت دانش بنیان ایرانی حوزه کشاورزی ارائه شد.

دکتر بایو محصول شرکت دانش بنیان راهبر زیست فناور البرز

دکتر بایو محصول شرکت دانش بنیان راهبر زیست فناور البرز، اولین محصول ارائه شده در این رویداد بود. این شرکت تولیدکننده کود های زیستی و محرک رشد گیاه است که تمام مجوز های بین المللی را از سال 2013 اخذ کرده است. هدف این شرکت، استفاده از برنامه مدیریت تغذیه کشاورزی است تا در کنار کود های آلی از کود های زیستی هم استفاده شود و خاک برای کشاورزی و تولید بیشتر آماده شود. یکی از محصولات این شرکت تولید باکتری حل کننده فسفر برای گل دهی درختان است. به صورت معمول عنصر فسفر در خاک به صورت نامحلول وجود دارد و گیاه نمی تواند آن را دریافت کند، این محصول با حل کردن فسفر در آب به نوعی عنصر فسفر را برای گیاهان تأمین می کند.

تری سیلر محصول شرکت دانش بنیان استیل غرب آسیا

در ادامه، توانمندی های فناورانه شرکت دانش بنیان استیل غرب آسیا ارائه شد. این شرکت با محصول تری سیلر، توانمندی ها و مشخصات ماشین آلات بسته بندی خود را ارائه کرد. شرکت دانش بنیان استیل غرب آسیا در زمینه طراحی و تولید ماشین آلات بسته بندی در حوزه مواد غذایی دارویی و تجهیزات پزشکی فعالیت می کند و انواع دستگاه های بسته بندی با بهترین کیفیت و در سطح استاندارد های بین المللی را تولید و عرضه می کند.

محصول شرکت دانش بنیان خزر الکتریک

شرکت دانش بنیان خزر الکتریک، سومین شرکتی بود که توانمندی های فناورانه خود در حوزه ماشین آلات کشاورزی را ارائه کرد. این شرکت، تولیدکننده ماشین آلات حوزه دامپروری و کشاورزی است. مهم ترین ماشین آلات تولیدشده در این شرکت، شامل خشک کن گردش مجدد شالی و غله و فرآوری فضولات دام و طیور است که تقاضای بالایی در کشور های اوراسیا دارد. محصولات این شرکت به ترکیه، عراق، بلاروس، کلمبیا و کشور های CIS صادر می شود.

محصول شرکت رویای سبز آسپا

در ادامه، توانمندی های فناورانه شرکت رویای سبز آسپا ارائه شد. این شرکت تولیدکننده انواع ریز مغذی های تک عنصره و چند عنصره است که به تغذیه گیاهان در کشاورزی کمک می کند.

محصول شرکت دانش بنیان نگین بذر دانش

آخرین شرکتی که توانمندی های فناورانه خود را در این رویداد ارائه کرد، شرکت دانش بنیان نگین بذر دانش بود. این شرکت دانش بنیان در زمینه تولید بذر های هیبریدی فعالیت می کند که توانمندی فناورانه تولید آن در کشور های معدودی در جهان وجود دارد. محصولات تولیدشده از طریق این فناوری شامل انواع بذر خیار گلخانه ای، گوجه فرنگی و فلفل گلخانه ای، بادمجان و هندوانه است.

در پایان این رویداد، نشست پرسش و پاسخ بین طرف ایرانی و قرقیزی برگزار شد و ضمن آشنایی بیشتر طرفین از توانمندی ها و نیازمندی ها، مسئولان دو طرف به سؤالات مطرح شده درباره برنامه ها و حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی و نهاد های حمایتی قرقیزستان در راه اندازی نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان در قرقیزستان و توسعه صادرات حوزه کشاورزی به این کشور پاسخ دادند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5125

به "رویداد ارائه نیاز های فناورانه شرکت های دانش بنیان ایران و تجار قرقیزستان برگزار گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویداد ارائه نیاز های فناورانه شرکت های دانش بنیان ایران و تجار قرقیزستان برگزار گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید