راهنما به راست، گردش به چپ!

به گزارش انوار بلاگ، محمد بحرنیان طی یادداشتی نوشت: دانش آموزان مدارس از اول ابتدایی تا سوم متوسطه دوم دیروز موظف بوده اند به مدرسه بروند. احتمالا بسیاری از خوانندگان این سیاهه ندانند سوم متوسطه دوم کدام مقطع تحصیلی است و اصلا یعنی چه. مسئله دقیقا همین است.

راهنما به راست، گردش به چپ!

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، محمد بحرنیان طی یادداشتی در روزنامه رسالت نوشت: یک. دانش آموزان مدارس از اول ابتدایی تا سوم متوسطه دوم دیروز موظف بوده اند به مدرسه بفرایند. احتمالا بسیاری از خوانندگان این سیاهه ندانند سوم متوسطه دوم کدام مقطع تحصیلی است و اصلا یعنی چه.

مسئله دقیقا همین است. هرسال چند تصمیم جدید در نظام آموزش - و البته در سایر حوزه ها - به مرحله اجرا می رسد که عموما ناقض و ناسخ تصمیمات پیشین است.

نظام آموزشی ما به خلاف نظام های آموزشی دنیا هرچند سال یک بار کلا دگرگون می شود و نتیجه آن است که مخاطب روزنامه که برحسب قاعده باید از آگاه ترین افراد جامعه باشد، نمی داند سوم متوسطه دوم، همان مقطع پیش دانشگاهی سابق است که چند سال قبل تر چهارم دبیرستان یا چهارم نظری و در سال های دورتر سال دوازدهم خوانده می شد. ریشه مشکل همین جاست.

دو. عجیب است که مسئولان وزارت علوم، اعلام کرده اند ترم آینده تحصیلی برای دانشجویان غیرحضوری است، درحالی که وزارت آموزش وپرورش می خواهد حتما دانش آموزان را به مدارس بکشاند. این که چطور ویروس کرونا برای دانشجوی 22 ساله خطرناک است اما برای دانش آموز 11 ساله خطرناک نیست را کنار بگذاریم، مسئله جدی تر آن است که چرا 3 روز مانده تا بازگشایی مدارس، چنین تصمیمی را اعلام می کنند؟

مگر در چند هفته پیش ازاین چه اتفاق مهمی رخ داده که چنین تصمیمی پیش ازاین اتخاذ نشده یا حداقل اعلام نشده است؟ بدتر از همه آن است که برای چند ماه، شیوه اعلامی برگزاری سال آینده تحصیلی مغایر با دستورالعمل اخیر بود.

مسئول یک جامعه، همچون راننده خودرویی است که دیگران پشت سر و به دنبال او درحرکت اند؛ چنین فردی نمی تواند راهنما به راست بزند ولی به چپ بپیچد.

تغییرات آنی در تصمیم های کلان، علاوه بر آن که به خوبی اجرا نخواهد شد، یقینا موجب تضعیف نهاد قانون و جایگاه آن در ذهن شهفرایندان خواهد شد.

پس ازاین، هر کس تصور خواهد کرد قانون در این کشور، سست است و هرلحظه امکان تغییر دارد چنان که در ماجرای کنکور، یک روز وزیر بهداشت از تعویق قطعی آن سخن گفت و وزیر علوم در موضعی شدیدتر، اظهار داشت وزارتخانه متبوعش اساسا امکان برگزاری آزمون با رعایت پروتکل ها را ندارد، اما همان دو وزیر روز بعد در بیانیه ای مشترک، حرف روز قبلشان را که داوطلبان و خانواده هایشان روی آن حساب کرده بودند، نقض کردند.

سه. مسئله دیگر، شیوه اطلاع رسانی پیرامون تصمیمات است. این اشکال به روش محدود نمی شود و برگرفته از مبنای فکری تصمیم گیران است. نباید تصور کرد که مردم، تابع تصمیمات زمامداران و صرفا رعیت اند و هرروز، ساعتشان را به وقت مدیران تنظیم می کنند.

چنین نگاهی نه اسلامی و نه مردم سالار است و در هیچ منطقی پذیرفته نیست. اگر تصمیمی قرار است تغییر کند، باید دلایل آن به مردم گفته شود و جامعه نسبت به موضوع آگاه و اقناع شود.

عکس این نگاه، همان است که مسئول ارشد اجرایی، صبح جمعه هم زمان با عموم مردم، از آغاز طرح گرانی بنزین آگاه شود و طبیعی است که جامعه، در برابر چنین تصمیمی مقاومت کند و در اثر کوتاهی ها و سوءاستفاده های داخلی و خارجی، آن حوادث تلخ پدید آید که شرحش را همه می دانند. البته تصمیمات خلق الساعه و شیوه غلط اطلاع رسانی منحصر به این دولت نیست، اما در این دولت عمیق تر است.

چهار. مدیران می آیند و می فرایند، اما آنچه آسیب می بیند جایگاه قانون و سخن مسئول است. سخنان و مواضع غیرمسئولانه، تغییرات آن به آن و عدم اقناع مردم نسبت به تصمیم، سخن مسئول را بی اعتبار و قانون را بی حرمت می کند.

اگر همین فردا دولت، دستورالعمل جدیدی برای فاصله گذاری اجتماعی منتشر کند، چند نفر آن را جدی خواهند گرفت و در مقابل، چه درصدی از جامعه منتظر تکذیب و یا تغییر آن می مانند؟ تصمیمات غلط که هیچ؛ در چنین وضعیتی، حتی تصمیمات درست نیز به درستی اجرا نمی شوند چون جدی گرفته نمی شوند. این یکی از اصلی ترین دلایل قانون گریزی است.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5948

به "راهنما به راست، گردش به چپ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنما به راست، گردش به چپ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید