رئیس سازمان بورس: نحوه نظارت در بورس باید تغییر کند

به گزارش انوار بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس سازمان بورس با مثبت ارزیابی کردن موضوع تحقیق و تفحص مجلس از بورس گفت: نحوه نظارت در بورس با 60 میلیون سهامدار باید تغییر کند.

رئیس سازمان بورس: نحوه نظارت در بورس باید تغییر کند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خانه ملت، مجید عشقی بخشی از ناپایداری شرایط بازار بورس را مربوط به تصمیماتی دانست که در سطح کلان و بدون توجه به اقتضائات و اصول حاکم بر بازار سرمایه اتخاذ می گردد.

وی گفت: این موضوع دیگر در اختیار سازمان بورس نبوده و لذا لازم است با اخذ نظرات سازمان بورس در تصمیم گیری ها، منافع حدود 60 میلیون نفر سهامدار نیز لحاظ گردد.

عشقی در پاسخ به بعضی نقدها در خصوص اینکه چرا بازار بورس با یک مصاحبه یا توئیت کاملا بهم می ریزد، توضیح داد: این موضوع لزوما ایراد نیست بلکه در تمام جهان نیز این موضوع وجود دارد. مانند همین هفته که بازار رمزارز ها با بیان مطلبی از سوی چین در خصوص بیت کوین ها بلافاصله بهم ریخت.

وی با تاکید براینکه بازار سرمایه ذاتا بازار ریسکی است و سود آن تضمین شده نیست، اضافه نمود: بازدهی بلند مدت بازار بورس مسئله ای ندارد و روندآن مثبت است.

رئیس سازمان بورس تاکید نمود: سیل نقدینگی ورودی به بازار در سال گذشته تخریب هایی را به همراه داشت که البته باید در آن موقع کنترل می شد و اگر تخلف هایی در آن دوره اجرا شده باید آنالیز و برخورد گردد. اکنون نیز بحث تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در مجلس مصوب شده که می تواند در این زمینه بسیار یاری کننده باشد.

وی با بیان اینکه وظیفه ذاتی سازمان بورس حمایت از سهامداران خُرد و درشت است، گفت: برای عمل به این وظیفه باید دو کار اصلی نظارت بر عملکرد ناشران و سلامت معاملات انجام گردد که اکنون در دستور کار ما واقع شده است.

عشقی در تعریف بحث نظارت بر ناشران توضیح داد: فعالیت شرکت های پذیرفته شده در بازار بورس و منتشرکنندگان اوراق تامین اقتصادی و سهام در بورس باید کاملا شفاف گردد و در این راستا سازمان بورس به شرکت ها خاطرنشان نموده، باید صورت های اقتصادی خود را در موعد مقرر و به طور صحیح تحویل دهند و در انتشار اطلاعات نیز تخلف ننموده و افشای اطلاعات را به صورت کاملتر و دقیق تر انجام دهند.

رئیس سازمان بورس اظهار کرد: نظارت بر ناشران تا به امروز به درستی اجرا شده و براساس آمار شش ماه گذشته تا به امروز 99.5 درصد شرکت ها گزارش های خود را در موعد مقرر در سامانه کدال بارگذاری نموده اند.

وی اولویت بعدی سازمان بورس را افزایش کیفیت گزارش ها دانست و گفت: اکنون سازمان بورس در حال آنالیز موضوع کیفیت گزارشهاست به نحوی که گزارش های اعلامی حاوی اطلاعات معنادار و صحیحی برای اتخاذ تصمیم درست از سوی سهامداران باشد.

عشقی وظیفه دیگر سازمان بورس را نظارت بر معاملات برشمرد و ادامه داد: بعضی مباحث مطروحه در این خصوص در رسانه ها و از سوی بعضی اشخاص غیرمنصفانه و برخلاف واقع است. البته می پذیریم که یکسری نقایص در امر نظارتی بورس وجود داشته اگرچه نقص هم نیست. زیرا به یکباره بازاری با وجود 100 تا 200 هزار کد فعال سهامداری به 60 میلیون کد سهامداری رسید که بیشتر از 15 میلیون نفر از آن ها فعال هستند و طبعا باید نحوه و نوع نظارت در بازار 200 هزار نفری با بازار 15 میلیون فعال و 50 میلیون سهامدار عدالت متفاوت باشد.

رئیس سازمان بورس تاکید نمود: در کنار اصلاحات ساختار های حقوقی و قانونی، ساختار نظارتی نیز باید بصورت مستمر اصلاح گردد و ما عزم جدی در خصوص اصلاح و ارتقاء ساختار نظارت بر معاملات داریم. بحث بسیارمهم دیگر در سازمان بورس پاسخگویی به سهامداران و هدایت آن ها و ارتقای سواد رسانه ای است که در دستور کار واقع شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 11818

به "رئیس سازمان بورس: نحوه نظارت در بورس باید تغییر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان بورس: نحوه نظارت در بورس باید تغییر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید