دندان این بچه ارتودنسی می خواهد، دکتر؟

به گزارش انوار بلاگ، مجموعه ای از علایم باید در نظر گرفته شود تا بتوان به سوال بالا پاسخ داد. سن، شرایط رشد و بلوغ کودک، نوع عارضه از لحاظ دندانی یا اسکلتی بودن آن، محل بروز و شدت آن از مواردی هستند که در کنار آگاهی ارتودنتیست از سلامت عمومی و شرایط دندان ها و لثه وی و همچنین میزان علاقه مندی بیمار به انجام دادن ارتودنسی، در مجموع به

دندان این بچه ارتودنسی می خواهد، دکتر؟

دندان این بچه ارتودنسی می خواهد، دکتر؟

نویسنده: دکتر مجید قاسمیان پور، متخصص ارتودنسی

مجموعه ای از علایم باید در نظر گرفته شود تا بتوان به سوال بالا پاسخ داد. سن، شرایط رشد و بلوغ کودک، نوع عارضه از لحاظ دندانی یا اسکلتی بودن آن، محل بروز و شدت آن از مواردی هستند که در کنار آگاهی ارتودنتیست از سلامت عمومی و شرایط دندان ها و لثه وی و همچنین میزان علاقه مندی بیمار به انجام دادن ارتودنسی، در مجموع به ارتودنتیست کمک می کند که به این پرسش که بیمار چه درمانی نیاز دارد و اینکه در چه زمانی درمان را آغاز کند، پاسخ صحیح دهد.

اگر بیمار در شرایطی است که فقط دندان های شیری در دهان خود دارد، اردتودنسی مورد نیاز وی در گروه درمان های پیشگیری قرار گرفته و اقدامات پزشک متخصص معالج به جلوگیری از وقوع صدمات شدید بعدی، جلوگیری از انحراف رشد استخوانی و یا تثبیت یک عارضه جدی در کودک منجر می شود.

مقابله با عادات غلط دهانی، حفظ فضای دندان شیری زود از دست رفته، تنگی فکی بالا که خود به ایجاد رابطه غلط دندان ها در بعد عرضی منجر شده و به اصطلاح کراس بایت نامیده می شود، از جمله اقدامات پیشگیرانه در این مرحله هستند. در زمانی که بیمار در سنین پیش از بلوغ قرار گرفته است و هنوز جهش رشدی ناشی از بلوغ در وی رخ نداده است، در صورت وجود ارتباط نادرست فکی، ارتودنتیست با کمک وسایل ویژه ای، نسبت به تغییر راستا و اصلاح رشد استخوان فکی بیمار اقدام کرده و در حقیقت درمان استخوانی یا ارتوپدیک برای وی انجام می دهد، به این امید که بیمار در سنین جوانی نیازمند درمان جراحی نشود.

اگر بیمار در شرایط سنی است که در دهان خود مجموعه ای مخلوط از دندان های شیری و دایمی است و یا آنکه تمامی دندان های وی دایمی هستند، ارتودنتیست با توجه به مطالعات و معاینات کلینیکی و پاراکلینیکی قادر است اختلالاتی مانند جلوزدگی دندان ها، نامرتبی و شلوغی آنها، رابطه غلط دندان ها در بعد عرضی، قدامی خلفی و عمودی و یا مواردی مانند نهفتگی دندان ها و یا فقدان مادرزادی دندان ها را درمان کند.

این گونه درمان ها جنبه اصلاحی داشته و اغلب به وسیله درمان ارتودنسی ثابت همراه با وسایل ویژه انجام می پذیرند. ما معمولا توصیه می کنیم که والدین محترم قبل از اقدام به ارتودنسی بچه ها خود، در صورت امکان، به مراکز علمی مانند دانشکده های دندانپزشکی که واجد گروه تخصصی ارتودنسی هستند مراجعه کرده و از فرصت مصاحبه هم زمان چند متخصص ارتودنسی بهره مند شوند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 14502

به "دندان این بچه ارتودنسی می خواهد، دکتر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دندان این بچه ارتودنسی می خواهد، دکتر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید