خبرنگاران علت کاهش ساعت پخت نانوایی های قوچان افزایش قیمت آرد آزاد است

به گزارش انوار بلاگ، مشهد- خبرنگاران- رییس اداره غله و خدمات بازرگانی قوچان گفت: به دلیل افزایش قیمت آرد خارج از سهمیه دولتی و عدم صرفه اقتصادی، نانوایی ها در این شهرستان تمایلی به خرید آرد مازاد نداشته و همین امر باعث کاهش ساعات پخت نان در نانوایی های این شهرستان شده است.

خبرنگاران علت کاهش ساعت پخت نانوایی های قوچان افزایش قیمت آرد آزاد است

اسدالله خموشی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران در خصوص کمبود آرد و کاهش ساعات کار نانوایی ها در این شهرستان اضافه کرد: سرانه مصرف آرد برای هر شهروند ایرانی 7.5 کیلوگرم است اما در این شهرستان به ازای هر نفر 8.5 کیلوگرم توزیع می شود و این نشان می دهد به هیچ وجه کمبود آرد در شهرستان وجود ندارد.

وی ادامه داد: در مجموع در هر ماه هزار و 500 تن آرد میان نانوایی های شهری و روستایی و دولتی و نیمه دولتی پز شهرستان قوچان توزیع می شود.

رییس اداره غله و خدمات بازرگانی قوچان یکی از مهم ترین علت های تعطیلی زودهنگام نانوایی ها در این شهرستان را افزایش نرخ گندم در سطح کشور دانست و گفت: تا سرانجام شهریور ماه دولت، خرید تضمینی گندم را به قیمت 2 هزار و 500 تومان انجام می داد که با اضافه شدن نرخ نهاده های دامی به خصوص جو افزایش قیمت را در گندم نیز شاهد بودیم.

خموشی اضافه کرد: در چنین شرایطی سهمیه آزاد آرد نانوایی ها که خارج از سهمیه دولتی توسط اداره غله توزیع شده است از کیسه ای 70 هزار تومان به کیسه ای 125 هزار تومان و اخیراً نیز تا کیسه ای 140 هزار تومان افزایش قیمت داشت.

وی با تأکید بر این که حتی یک گرم از سهمیه آرد واحدهای نانوایی دارای مجوز این شهرستان کسر نشده است ادامه داد: اخیراً بنا به تصمیم کارگروه آرد و نان خراسان رضوی تمام واحدهای نانوایی در سطح استان باید شناسنامه دار یعنی دارای پروانه کسب به روز و مهلت دار باشند.

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی قوچان گفت: پروانه کسب چند واحد نانوایی در این شهرستان تا به امروز تمدید نشده است اما مراحل اداری آن طی شده و نیازمند ثبت در سامانه کشوری ایرانیان اصناف است که هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده اند.

خموشی اضافه کرد: تا زمانی که این چند واحد در سامانه کشوری ثبت نشوند 20 درصد سهمیه آرد دولتی آنها توسط استان کسر می شود که به محض اخذ پروانه کسب این سهمیه به آنان بازگردانده خواهد شد.

وی تأکید کرد: مسوولان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی باید در این زمینه همکاری و سامانه ایرانیان اصناف را برای قوچان باز کنند تا برای این چند واحدی که پروانه کسب آنها صادر نشده به شکل تمدیدی پروانه کسب صادر شود و سهمیه آنها بازشود.

او ادامه داد: پنج نانوایی کشیک همچون گذشته در چهار خیابان اصلی این شهر فعالیت داشته و موظفند تا ساعت 22 نان توزیع کنند.

شهرستان 180 هزارنفری قوچان در فاصله 137 کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: ایرنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 6343

به "خبرنگاران علت کاهش ساعت پخت نانوایی های قوچان افزایش قیمت آرد آزاد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران علت کاهش ساعت پخت نانوایی های قوچان افزایش قیمت آرد آزاد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید