خبرنگاران بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در یک قدمی بورس

به گزارش انوار بلاگ، تهران - خبرنگاران - فرآیندهای لازم برای عرضه اولیه بخشی از سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در فرابورس ایران انجام شده و پالایشگاه ستاره خلیج فارس آماده پذیرش در بورس می شود.

خبرنگاران بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در یک قدمی بورس

پالایشگاه ستاره خلیج فارس که بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان و اولین در خاورمیانه است، در دولت تدبیر و امید افتتاح شد. با بهره برداری از این پالایشگاه، ایران نه تنها از واردات بنزین بی نیاز شد بلکه با تولید سوخت با کیفیت به جمع صادرکنندگان پیوست.

حالا این پالایشگاه در جهت ورود و پذیرش در فرابورس است تا با عرضه اولیه تعداد بیشتری از مردم از سود فعالیت های اقتصادی آن بهره مند شوند.

در این زمینه مدیرعامل فرابورس ایران از انجام فرایند پذیرش شرکت نفت ستاره خلیج فارس در بازار فرابورس خبر داد و گفت: بخشی از سهام این شرکت با انجام فرایندهای لازم برای پذیرش و درج، در بازار فرابورس عرضه اولیه می شود.

امیر هامونی گفت: با تلاش های اجرا شده و قول های مساعدی که مبنی بر تبدیل بدهی ارزی این شرکت به بدهی ریالی داده شده، فرایند پذیرش آن بار دیگر به جریان افتاده است تا بخشی از سهام این شرکت بزرگ پالایشی بتواند با انجام فرایندهای لازم برای پذیرش و درج، در بازار فرابورس ایران عرضه اولیه شود.

وی گفت: پیش تر مساله پذیرش شرکت نفت ستاره خلیج فارس در فرابورس مطرح شده بود که به دلیل مسائلی در بدهی ارزی این شرکت فرایند آن با توقف روبرو شد.

به گزارش خبرنگاران، پالایشگاه ستاره خلیج فارس که مطالعات اولیه آن در ابتدای دهه 80 شمسی آغاز شده بود، بعد از گذشت حدود 10 سال در دولت تدبیر و امید افتتاح شد.

اگرچه ظرفیت اولیه این پالایشگتاه در 3 فاز تعریف شده روزانه 360 هزار بشکگه میعانات در روز بود، اما با اصلاح ساختار و فرآِند و بدون ایجاد فاز جدیدی در این پالایشگاه، 120 هزار بشکه دیگر به ظرفیت آن افزوده شد و در مجموع به 480 هزار بشکه رسید.

ساخت فاز مجازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس صرفه جویی 90 میلیون دلاری را به همراه داشت.

در حال حاضر بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، با تولید روزانه 45 میلیون لیتر بنزین باکیفیت یورو، در اوج تحریم ها، سقف تولید بنزین کشور به روزانه 105 میلیون لیتر رساند و کشور در شرایط باثباتی به لحاظ تولید فرآورده های باکیفیت قرار گرفته و در تولید بنزین نیز خودکفا شده است.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: ایرنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5789

به "خبرنگاران بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در یک قدمی بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در یک قدمی بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید