تئاتر زنده اینترنتی را باید به دست تئاتری های شاخص داد، این فضا آدم های عظیم می خواهد

به گزارش انوار بلاگ، کارگردان تئاتر کشورمان گفت: اجرای تئاتر در فضای زنده اینترنتی ایده خوبی است چون چاره ای نداریم بلکه همچنان تئاتر را زنده نگه داریم. اما چهره های شاخص هنر نمایش باید این جریان را کلید بزنند تا راستا هموار گردد.

تئاتر زنده اینترنتی را باید به دست تئاتری های شاخص داد، این فضا آدم های عظیم می خواهد

به گزارش خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری انوار بلاگ، فضای فرهنگ و هنر به واسطه شیوع کرونا همچنان روزهای سکون و بی سر و صدایی را پشت سر می گذارد. گرچه بعضی در این بین دست به ابتکاراتی می زنند تا بخشی از مخاطبان را همچنان درگیر و برایشان سرگرمی ایجاد نمایند.

امکان دانلود کتاب در فضای مجازی تا دیدن فیلم در شبکه های اینترنتی و نیز تئاتری که می تواند به شکلی دیگر راه اندازی گردد. گرچه هم اکنون هم مراکزی سراغ اجرای آنلاین این نوع آثار هنری رفته اند.

فضای تئاتر کمی خاص تر است با مخاطبانی خاص تر که باید دید در این شرایط کرونایی و تعطیلی مراکز هنری چه باید کرد.

حداقش این است که فضای خالی تئاتر صحنه ای را پر می نماید

حسن باستانی، کارگردان و نمایش نویس کشورمان در تبادل نظر با خبرگزاری انوار بلاگ ضمن استقبال از اجرای برخط و زنده تولیدات تئاتری با استفاده از ظرفیت اینترنت عنوان نمود: ماهیت تئاتر این است که بازیگر و صحنه، نفس به نفس مخاطب قرار گیرد و این حس بینشان رد و بدل گردد.

برای روشن ماندن چراغ تئاتر در شرایط کرونا، چاره ای جز بهره از ظرفیت های موجود نداریم وگرنه نه هنرمند دیگر اشتیاق به کار پیدا می نماید نه تماشاگر چیزی از تئاتر در ذهنش می ماند

وی اضافه نمود: این رودررویی بی واسطه و زنده با مخاطب است که تئاتر را پویا نگه می دارد و خب مهمترین وجه هنر نمایش جز این نیست. اما وقتی در شرایط راکدی مثل الان هستیم، باید برای همین مخاطب نیز سرگرمی ایجاد کرد و تئاتر را سرپا نگه داشت.

کارگردان نمایش داش آکل اعتقاد داشت: حتی منکر فضایی شبیه سینمای خانگی در حوزه تئاتر نیستم؛ بالاخره این نوع آنلاین دیدن تئاتر، بد نیست. حداقلش این است که فضای خالی را پر می نماید.

در اجرای آنلاین، بازهم می توان کاری کرد که تماشاگر لذت ببرد

باستانی ادامه داد: با این حال نمی توان از این طرح ها توقع و انتظاری به مانند اجرای زنده داشت. حس بین تماشاگر و تئاتر لااقل در آنلاین پیش نمی آید.

به گفته این نمایش نویس؛ برای روشن ماندن چراغ هنر تئاتر در شرایط شیوع کرونا، چاره ای جز بهره از ظرفیت های موجود نداریم وگرنه نه هنرمند دیگر اشتیاق به کار پیدا می نماید نه تماشاگر چیزی از تئاتر در ذهنش می ماند.

وی ایده داد؛ در این شرایط تئاتر هم احتیاج به نوآوری دارد. تنها تفاوت تئاتر و سینما در طراحی فضای زنده است که در حال حاضر ما این خصوصیت را نداریم. در همین فضای غیرمتعارف مثل اجرای آنلاین، بازهم می توان کاری کرد که تماشاگر لذت ببرد.

تماشاگر پای تئاتری می نشیند که از آن لذت ببرد.

باستانی با این حال اذعان کرد: اعتقاد جدی من این است که اگر سراغ طراحی اجرای زنده و آنلاین هم می رویم، کار را با کارگردانان مطرح و صاحب سبک آغاز کنیم. این فضا آدم های عظیم می خواهد. تماشاگر پای تئاتری می نشیند که از آن لذت ببرد.

کارگردان نمایش روز سرباز گفت: نمی توان در اجرای زنده اینترنتی سراغ کار دم دستی رفت؛ به صرف اینکه بخواهیم چراغ تئاتر را روشن کنیم. کار ضعیف و حتی کار خوب با گروه ناشناخته شاید علاقه ای در مخاطب ایجاد نکند که پای اینترنت، تئاترببیند.

اگر سراغ طراحی اجرای زنده و آنلاین هم می رویم، آغاز کار را با کارگردانان مطرح و صاحب سبک آغاز کنیم. این فضا آدم های عظیم می خواهد. تماشاگر پای تئاتری می نشیند که از آن لذت ببرد.

وی لازمه تئاتر را اجراهای باکیفیت دانست و گفت: هنر نمایش چه روی صحنه باشد و چه خانگی و غیره باید درست و حسابی چیدمان گردد. در شرایط فعلی این آثار باید بتواند احتیاج روحی و اجتماعی جامعه را تغییری بدهد.

باستانی معتقد بود: خوب بودن تئاتر یک وجه است و اینکه چه کسی آن را اجرا می نماید وجهی دیگری خواهد بود. بنابراین اجرای تئاتر زنده اینترنتی و خانگی بخصوص در ابتدای این طرح باید توسط آدم های شاخص و برجسته آغاز گردد تا جهت برای این ایده و بقیه هموار گردد.

انتهای پیغام /4143/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 15 خرداد 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 3920

به "تئاتر زنده اینترنتی را باید به دست تئاتری های شاخص داد، این فضا آدم های عظیم می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تئاتر زنده اینترنتی را باید به دست تئاتری های شاخص داد، این فضا آدم های عظیم می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید