به نام دیوارکشی و به کام صاف کردن تاریخ صفوی ها در شهرابِ زواره

به گزارش انوار بلاگ، تصاویر می گویند لودر بخش زیادی از قلعه صفوی را در روستای شهراب در شهر زواره به اسم دیوارکشی با خاک یکسان نموده و حالا فعالان میراث فرهنگی که از تخریب های بیش از انگشتان یک دست در طول چند ماه گذشته در این شهر نگرانند، نگرانِ میراثِ باقی مانده منطقه زواره شده اند.

به نام دیوارکشی و به کام صاف کردن تاریخ صفوی ها در شهرابِ زواره

تصاویر می گویند، لودر بخش زیادی از قلعه صفوی در روستای شهراب در شهر زواره را با خاک یکسان نموده و حالا فعالان میراث فرهنگی که از تخریب های بیش از انگشتان یک دست در طول چند ماه گذشته در این شهر نگرانند، نگرانِ میراثِ باقی مانده منطقه زواره شده اند.

به گزارش انوار بلاگ، در طول چند ماه گذشته خبرهای مختلفی از تخریب یا آسیب واردشدن به بعضی از فضاهای تاریخی زواره و روستاهای تاریخی اطراف آن مانند سرهنگ آباد و شهراب، منتشر شده اند از آتش زدنِ کاخ سرهنگ آباد گرفته تا تخریبِ کاملِ خانه چهارصفه در خیابان امام خمینی (ره) و تخریب قلعه تاریخی مزدآباد، یا بی توجه به خانه های بافت تاریخی زواره و حتی فروش قلعه سنگ بست که هنوز با اما و اگرهایی همراه است و در نهایت فرسایش پشت بام حسینیه کوچک زواره و در جدیدترین اتفاق نیز تخریب بخش زیادی از قلعه روستای شهراب؛ هر کدام نیازمند توجه های فوری است، اما ...

حالا نیز نه تنها ردِ لودرها روی زمینِ قلعه روستای شهراب به وضوح دیده می گردد، بلکه نشانه هایی از حفاری ها غیرمجاز در بعضی از نقاط قلعه به چشم می آیند که شرایط نامناسب این قلعه را بیشتر نمایان می نماید.

سیداحمد طباطبایی شهرابی - پژوهشگر و فعال میراث فرهنگی روستای شهراب - در گفت وگو با انوار بلاگ یکی از مهمترین علت های این تخریب را خلوتی روستای شهراب به دنبال اپیدمی کرونا می داند و می گوید: یکی از مردم روستای شهراب با ارائه سندی از قلعه حدود هزار ساله شهراب خود را مالک آن معرفی نموده و هر بار تصمیمی برای انجام بعضی اقدامات در عرصه و حریم این اثر تاریخی انجام می دهد.

او با بیان این که شخصی که خود را مالک قلعه می داند چند سال قبل با لودر بخش هایی از قلعه را تخریب نموده و در همان زمان مردم از او شکایت نموده بودند، ادامه می دهد: در طول روزهای قبل مالک نسبی قلعه اعلام نموده بود قصد فنس کشی دور قلعه و جمع آوری زباله ها و نخاله ها را دارد، اما اکنون با تخریب بخش زیادی از قلعه روبرو شده ایم، در حالی که رد لودر روی خرابه های قلعه دیده می گردد و در واقع چیزی حدود 10 درصد از قلعه باقی مانده است.

وی به حفاری های غیرمجازی که در طول سال های گذشته در این قلعه اتفاق افتاده، اشاره می نماید و اضافه می نماید: به نظر می رسد اتفاق های دیگری برای این قلعه اتفاق افتاده است. همان طور که متاسفانه بخش زیادی از آثار تاریخی روستای شهراب و شهر زواره تخریب می شوند و کسی کاری برای آن ها نمی نماید.

او با اشاره به صحبت هایی که با قدیمی های روستای شهراب درباره این قلعه تاریخی داشته است، می گوید: از حدود 80 سال قبل سینه به سینه این تاریخ به دست ما رسیده است که قلعه را محمدحسین خان ساخته است. او امیر لشکر کریم خان زند در شیراز بود. آقا محمدخان قاجار بعد از درگذشت کریم خان به محمد حسین خان می گوید قصد حمله به تهران را دارد و از او می خواهد که او را همراهی کند، اما وی قبول نمی نماید و به جای تهران ، از شیراز به شهراب می آید و این قلعه را با هزینه ای زیاد می سازد، برای آن نقاره خانه می سازد و کارهای زیادی برای قلعه انجام می دهد.

وی با اشاره به فتح تهران، توسط آقامحمدخان در همان زمان، ادامه می دهد: آقا محمدخان در نامه ای به محمد حسین خان می نویسد که من تهران را گرفته ام، تو هم به تهران بیا، من شاه می شوم و تو وزیر، اما وی در پاسخ می گوید اگر تو شاه شوی من باید خدا شوم و تصمیم می گیرد که در شهراب باقی بماند. در نهایت آقا محمدخان لشکری از تهران به این قلعه می فرستد، او را به زور به تهران می برند و سه روز بعد در تهران اعدام می گردد.

طباطبایی با بیان این که دو دخترِ محمد حسین خان که یکی مسجد جامع شهراب را می سازد و دیگری حمامی برای این روستا، در همان سال ها در راه مکه فوت می نمایند، ادامه می دهد: بعد از آن کسی به طور معین در این قلعه ساکن نشد، تا این که ادعای مالکیت قلعه توسط یکی از اشخاص بومی مطرح شد و قلعه امروز به این شرایط افتاده است.

اما محمد میرابوطالبی - دهیار روستای شهراب - در تماس های مختلف خبرنگار انوار بلاگ، نخست بیان کرد که مالک دارای سند مالکیتِ این قلعه است و قصد دیوارکشی داشته که بخش کمی از قلعه تخریب شده است، اما در پاسخ به پرسش های دیگر، بیان کرد که اطلاعی از تخریب ندارد و باید در این باره پرس وجو کند.

همچنین خبرنگار انوار بلاگ کوشش کرد تا زمان ارسال این گزارش با مشهدی - رییس میراث فرهنگی زواره - و آموزگار - بخشدار زواره - و امید بخش - مسوول حفاظت یگان حفاظت میراث فرهنگی صحبت کند، اما پیروز به ارتباط دریافت با آن ها نشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 5113

به "به نام دیوارکشی و به کام صاف کردن تاریخ صفوی ها در شهرابِ زواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به نام دیوارکشی و به کام صاف کردن تاریخ صفوی ها در شهرابِ زواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید