با فناوری نانو، بازیافت طلا و نقره با کارایی بالاتری انجام می گردد خبرنگاران

به گزارش انوار بلاگ، شرکت اسپارک تکنولوژیز (Sparc Technologies) روشی برای بازیافت طلا و نقره ارائه نموده است که در آن از تصفیه مبتنی بر گرافن استفاده می گردد.

با فناوری نانو، بازیافت طلا و نقره با کارایی بالاتری انجام می گردد خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، اسپارک تکنولوژیز نتایج حاصل از آزمایش های خود روی بازیافت طلا و نقره را ارائه نموده است که نشان می دهد میزان جذب این فلزات روی سطح جاذب ها، با افزایش میزان گرافن در جاذب های تجاری، افزایش می یابد.

این شرکت به عنوان بخشی از کوشش خود برای توسعه فناوری هایی که می توانند بازارهای عظیم صنعتی را تقویت نموده و راه حلی برای سناریوهای غیراقتصادی یا خطرناک برای زیست محیطی ارائه دهد، در حال تحقیق و توسعه برای استفاده از جاذب های مبتنی بر کامپوزیت گرافن است تا از آن ها برای حذف فلزات گران بها، نفت و آلاینده های PFAS استفاده کند.

به گفته مسئولان اسپارک، این کلاس جدید از مواد کامپوزیتی با تأمین ظرفیت جذب بالاتر و میزان بازیابی بهتر، مزایای زیادی نسبت به جاذب های موجود دارد، جاذب هایی که اساساً مبتنی برکربن فعال هستند.

تام اسپورلینگ، مدیرعامل اسپارک تکنولوژیز می گوید: این نتایج به دست آمده از آزمایش های اولیه اسپارک تکنولوژیز، ما را ترغیب می نماید تا به مرحله بعدی ارزیابی وارد شویم.

وی اضافه نمود: علاوه بر این، نتایج به دست آمده با پیشرفت قابل توجهی که در پروژه های دیگر اسپارک تکنولوژیز با مواد تقویت شده با گرافن حاصل شده، سازگار است.

مطالعه مقدماتی در دانشگاه آدلاید در استرالیای جنوبی انجام شد و شامل مقایسه هشت جاذب کامپوزیتی مبتنی بر گرافن، به همراه دو جاذب تجاری استاندارد صنعت (کربن فعال و بیوشار) به عنوان ماده کنترل بود.

به گفته مسئولان اسپارک، بهترین نتایج حاصل از آزمایش، حاکی از 96.98 درصد و 97.82 درصد جذب طلا و نقره از محلول با جاذب های مبتنی بر گرافن است.

توسعه فناوری های بازیافتی به دلیل جذب زیاد فلزات گران بها در سطح دنیا، تقاضای زیادی دارد. اسپارک تکنولوژیز معتقد است که توسعه فناوری جدید در این زمینه می تواند پیامدهای قابل توجهی برای پایداری و بهبودی در صنعت معدن داشته باشد.

این شرکت گفت: استرالیا صادرکننده قابل توجهی از فلزات گرانبها در دنیا است و اسپارک تکنولوژیز امیدوار است که این فناوری باعث بهبود اقتصاد در حوزه استخراج مواد معدنی گردد، در حالی که باعث بهبود عمر معادن و کاهش اثرات زیست محیطی کربن نسبت به مقدار فلز فراوری شده، می گردد.

مسئولان این شرکت گفتند که هدف اسپارک تکنولوژیز بازیافت فلزات گرانبهای به ارزش یک تریلیون دلار آمریکا (1.27 تریلیون دلار استرالیا) است.

مرحله بعدی کار، مقایسه جاذب های گرافن شرکت اسپارک تکنولوژیز با طیف وسیعی از جاذب های موجود در بازار است.

علاوه بر این، در حال حاضر برنامه هایی برای استفاده از این فناوری در معادن تدارک دیده شده است که قرار است این فناوری به صورت عملی در معادن واقعی طلا و نقره برای بازیافت استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 8477

به "با فناوری نانو، بازیافت طلا و نقره با کارایی بالاتری انجام می گردد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با فناوری نانو، بازیافت طلا و نقره با کارایی بالاتری انجام می گردد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید