بازی کتاب تئاتر سایه هنر نمایش را به خانه ها می برد

به گزارش انوار بلاگ، تهران (پانا) - کتاب تئاتر سایه ایده ای است برای ساخت یک بازی گروهی مبتنی بر نمایش سایه ای که یک کارگردان نمایش های کودک و نوجوان آن را ارایه نموده و طرح او در میان برترین های سومین رویداد ایده آزاد اسباب بازی قرار گرفته است.

بازی کتاب تئاتر سایه هنر نمایش را به خانه ها می برد

به گزارش روابط عمومی کانون پرورشی، این رویداد فرهنگی چند سالی است که از سوی اداره کل سرگرمی های سازنده و بازی های رایانه ای کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان برگزار می گردد تا جوانان خلاق و علاقه مندان به طراحی بازی های ایرانی بتوانند ایده های خود را عرضه و از حمایت بخش صنعت برای فراوری این بازی ها بهره مند شوند.

در این میان آیین معرفی ایده های برتر و منتخب سومین دوره این رویداد آبان 1399 در تهران برگزار و از میان 160 ایده رسیده به دبیرخانه و 39 ایده رسیده به مرحله پایانی، 11 ایده برتر این رویداد معرفی گردید، ایده هایی که نویدبخش فراوری بیشتر و با کیفیت بازی های متنوع از سوی جوانان خلاق ایرانی بود.

سیدآرش شریف زاده - که سابقه ای 30 ساله در اجرای حرفه ای نمایش برای بچه ها و نوجوانان دارد و آثار نمایشی را در نقاط مختلف ایران چه در سالن ها چه بر روی تریلی سیار کانون به روی صحنه برده است - با تکیه بر این سابقه، ایده ساخت یک بازی گروهی را با عنوان کتاب تئاتر سایه به رویداد ایده آزاد کانون ارایه کرد و ایده او از دید داوران به عنوان یکی از برگزیدگان این رویداد ملی انتخاب شد.

او شرح داد: بچه ها و نوجوانان می توانند در کنار عظیم سالان این بازی را اجرا و لحظه های شاد و مفرحی را تجربه نمایند. این وسیله (کتاب تائتر سایه) با استفاده از نمونه و تکنیک مطرح نمایش عروسکی در ایران و دنیا یعنی شیوه سایه روی پرده سفید طراحی و بسته آن از اجزای ساده ایی مانند صفحه اصلی بازی که به صورت کتاب، باز می گردد، عروسک های سایه با باتوم، باتوم های اضافی برای درست کردن عروسک با استفاده از خلاقیت کودک و یاری والدین و مربیان، صفحه های پس زمینه برای فضاسازی نمایش در کنار کتابی شامل سه نمایشنامه کوتاه، منبع نور و بروشور نحوه استفاده از بازی، تشکیل شده است.

شریف زاده با بیان این که این بازی از قابلیت اجرا در مکان های مختلف برخوردار است و در آن، هم والدین می توانند برای بچه ها نمایش اجرا نمایند و هم بچه ها برای هم سن و سالان خود و والدین، گفت: در این بازی با استفاده از تکنیک های مختلف نمایش عروسکی و ساخت ساده آن مثل تکنیک های ماریونت(نخی)، باتومی، سایه، دست کشی، فک زن و غیره، بازیگران به ارایه نمایش می پردازند و از آن می توان برای رشد خلاقیت و شادی بچه ها و نوجوانان بهره گرفت.

این بازی گر و کارگردان باسابقه نمایش های عروسکی با تاکید بر اهمیت و تاثیر نمایش بر آموزش بچه ها و اشاره به سفرهای خود به همراه تریلی سیار تئاتر کانون به نقاط دور افتاده کشور در سال های متمادی اضافه کرد: بسیاری از بچه ها در نقاط مختلف کشور هیچ دسترسی به سالن نمایش و تماشای تئاتر ندارند با فراوری این ایده می توانیم نمایش را به داخل خانه ها ببریم تا بچه ها با استفاده از خلاقیت خودشان نمایش بازی نمایند و حتی والدین و مربیان هم می توانند از این راه بسیاری از مشکلاتی که بچه ها در خانه دارند مثل نخوابیدن زود هنگام، خوردن کامل غذا، جمع کردن وسایل شخصی، بازی کردن زیاد با رایانه و حضور بیش از اندازه در فضاهای مجازی و غیره را بر طرف یا دست کم کاهش دهند.

به گفته وی فراوری این وسیله علاوه بر این که یک فضای کارآفرینی برای مردم ایجاد می نماید از نظر بار آموزشی در موضوع های علمی و دینی و تکنیک های آموزشی به روز نیز می تواند مورد استفاده مراکز آموزشی مانند مهدکودک ها و مدارس قرار بگیرد.

این طراح و ایده پرداز برتر سومین رویداد ملی ایده آزاد اسباب بازی بر نقش کانون در حمایت از صنعت اسباب بازی تاکید نمود و گفت: کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به خاطر این که یک نشان شناخته شده برای بچه ها و نوجوانان و خانواده ها است و قدمت زیادی در زمینه فعالیت های مختلف دارد، می تواند با مدیریتی خوب و کارآمد فضا را برای به ثمر نشستن این ایده ها فراهم کند و باید در بخش های صنعتی و بازار کسب و کار نیز از فراوری این اسباب بازی ها حمایت گردد.

رویداد ایده آزاد اسباب بازی که هرسال به همت اداره کل سرگرمی های سازنده و بازی های رایانه ای کانون برگزار می گردد، به دنبال شناسایی و کشف و پرورش ایده پردازان این حوزه و ایجاد بستری برای حضور صنعت گران و فراورینمایندگان و حمایت آن ها از استعدادهای برتر حوزه اسباب بازی و سرگرمی های سازنده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 7154

به "بازی کتاب تئاتر سایه هنر نمایش را به خانه ها می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی کتاب تئاتر سایه هنر نمایش را به خانه ها می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید