ازدواج در حین تحصیل مانعی برای حضور در مدرسه روزانه نیست

به گزارش انوار بلاگ، تهران (پانا) - مدیر کل متوسطه نظری آموزش و پرورش در واکنش به ادامه تحصیل دانش آموزان دختر متاهل گفت طبق آیین نامه ابلاغ شده از سوی شورای عالی آموزش و پرورش، دانش آموزان دختری که حین تحصیل متاهل شده اند، می توانند در مدارس روزانه ادامه تحصیل دهند.

ازدواج در حین تحصیل مانعی برای حضور در مدرسه روزانه نیست

به گزارش ایلنا، عباس سلطانیان، مدیر کل متوسطه نظری آموزش و پرورش درباره تحصیل دانش آموزان دختر مقطع متوسطه که متاهل می شوند، گفت: در آیین نامه قبلی دوره دوم متوسطه و هم در آیین نامه اجرایی نو مصوبه کمیسیون تعیین شورای عالی آموزش و پرورش، به صراحت اشاره شده است که دانش آموزان دختری که در حین تحصیل ازدواج می نمایند، می توانند در مدارس روزانه به تحصیل خود ادامه دهند. بعلاوه اگر تمایل داشته باشند نیز می توانند به شکل غیرحضوری تحصیل خود را ادامه دهند و فقط در امتحان شرکت نمایند. یعنی در مدرسه ثبت نام نموده، خودشان درس شان را بخوانند و سپس برای شرکت در امتحانات اقدام نمایند.در واقع راستا برای ادامه تحصیل دانش آموزان دختری که ازدواج نموده اند، کاملاً هموار شده است.

مدیرکل متوسطه نظری آموزش و پرورش افزود: بعلاوه پیشتر این دانش آموزان می توانستند در مدارس بزرگسالان ثبت نام نمایند الان هم طبق آیین نامه اجرایی نو که شرح دادم این تسهیلات مجددا تکرار شده و منعی برای تحصیل دانش آموزان دختر متاهل در مدرسه وجود ندارد.

سلطانیان اشاره نمود: قبلا هم دانش آموزان می توانستند در صورتی که متاهل شده بودند در مدارس روزانه درس بخوانند، اما در بعضی از موارد که شرایط خاص تر بود و مربوط به مسائل انضباطی می شد، آن زمان مدیر مدرسه تصمیم می گرفت شخص در مدرسه بزرگسالان درس بخواند. اگر دانش آموز ضوابط و شرایط مدرسه را رعایت کند، هیچ منعی برای ثبت نام در مدرسه وجود ندارد.

مدیرکل متوسطه نظری آموزش و پرورش اضافه نمود: براساس آیین نامه مورد اشاره که شورای عالی آموزش و پرورش ارسال نموده به این موضوع اشاره شده و هیچ مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر از دانش آموزان دختر به دلیل ازدواج ترک تحصیل می نمایند؟ گفت: این آمار را باید از واحد فناوری دریافت کنید، ما در متوسطه آماری در این خصوص نداریم. احصاء کردن این آمار به واحد فناوری آموزش و پرورش مربوط می گردد، زیرا آن ها به وسیله سامانه سیدا آمار را استخراج می نمایند. به عنوان مثال آن ها می توانند آنالیز نمایند که در سال تحصیلی مورد نظر چه تعداد از دانش آموزان ازدواج نموده اند.

سلطانیان درباره نحوه برگزاری امتحانات حضوری و سویه امیکرون که گفته می گردد بیشتر بچه ها و نوجوانان را درگیر می نماید، گفت: در دستورالعمل امتحانات که مرکز سنجش طی بخشنامه ای ابلاغ نموده، به صراحت شرح داده شده، طبق مصوبه 977 شورای عالی آموزش و پرورش اگر شرایط آموزش در مدارس به گونه ای باشد که منعی برای ورود دانش آموزان نباشد، یعنی مدارس باز بوده و دانش آموز در مدرسه حاضر باشند امتحانات دانش آموزان به شیوه حضوری برگزار خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر همین شرایط نیز حاکم است، هم اکنون همه دبیرستان های ما در سطح کشور باز بوده و به دانش آموزان خدمات آموزشی ارائه می دهند. درست است که به خاطر رعایت پروتکل های بهداشتی، دانش آموزان را گروه بندی نموده ایم، اما امکان حضور دانش آموزان در مدرسه وجود دارد.

مدیرکل متوسطه نظری آموزش و پرورش تاکید نمود: شورای عالی آموزش و پرورش و مرکز سنجش نیز بخشنامه ای ابلاغ نموده اند که امتحانات نیمسال اول به صورت حضوری خواهد بود، لذا دانش آموزان باید مطابق ضوابط معین شده به شکل حضوری زیر نظر معلم مربوطه امتحانات خود را بدهند.

سلطانیان درباره شرایط دانش آموزانی که دارای بیماری خاص هستند، چه شرایطی برای شرکت در آزمون های حضوری خواهند داشت، گفت: در آیین نامه به این موضوع اشاره شده است، یعنی اگر دانش آموز با عذر موجه و ارائه مدارک و مستندات لازم غیبت موجه داشته باشد راه های مختلفی برای او وجود دارد. به عنوان مثال دبیر می تواند با یک فاصله زمانی از او امتحان بگیرد یا اینکه بر طبق ضوابط شورای مدرسه اگر تایید کند می توانند نمرات نیمسال دوم را از نمرات نیمسال اول جایگزین کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 13999

به "ازدواج در حین تحصیل مانعی برای حضور در مدرسه روزانه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج در حین تحصیل مانعی برای حضور در مدرسه روزانه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید