یک کشف بزرگ که می تواند جان میلیون ها مبتلا به سرطان را نجات دهد، عکس

به گزارش انوار بلاگ، ایرنا نوشت: محققان نشان دادند که با آر ان ای (RNA) درمانی(روشی که ترکیبات درون نانوذرات لیپیدی قرار داده می شوند)، می توان سرطان را کنترل کرد. آنها که این روش درمانی را روی موش ها آزمایش کردند، در حال برنامه ریزی برای کارآزمایی بالینی روی انسان هستند.

یک کشف بزرگ که می تواند جان میلیون ها مبتلا به سرطان را نجات دهد، عکس

یافته های نو نشان می دهد این رویکرد ظرفیت مؤثر در برابر تومورهایی را دارد که قبلاً در سایر قسمت های بدن پیشرفته است.

سلول های سرطانی از راهکارهایی برای خاموش کردن مراحل مختلف چرخه ایمنی سرطان استفاده می کنند، فرایندی که سلول های دندریتیک تی (T) را برای از بین بردن سلول های سرطانی آموزش می دهند. محققان می گویند این محیط سرکوب کننده سیستم ایمنی که مانع فعال شدن سلول های تی سرطان می شود، اجازه می دهد تومورها رشد کنند.

جنیفر لیپشولتز از مدرسه پزشکی آیکان ماینت ساینای در آمریکا گفت: بیشتر رویکردها برای تقویت این نقش مهم سلول های دندریتیک برای افزایش سیگنال های فعال سازی ارائه شده به سلول های دندریتیک، طراحی شده است. با این حال در آزمایش های بالینی این روش ها چندان پیروز نبوده است. این امر به این دلیل است که تومورها تمایل به تکامل به روش های مختلف برای خاموش کردن هر مرحله از چرخه ایمنی سرطان دارند.

محققان از انواع نوی از نانوذرات لیپیدی برای ارائه دو روش درمانی ام آر ان ای (mRNA) استفاده کردند تا اطمینان حاصل کنند که سلول های دندریتیک به اندازه کافی فعال شده اند تا چرخه ایمنی سرطان را تقویت کنند.

پژوهشگران نشان دادند که استراتژی آنها نه تنها این چرخه را فعال می کند بلکه موانع را در مراحل دیگر نیز حذف می کند. این موضوع باعث تغییر در ریز محیط زیست تومور شد و آنها را از داشتن توانایی دستکاری سلول های تی (T) در مبارزه با سرطان باز داشت.

فراتر از یافته های مثبت در مدل های موش مبتلا به ملانوما، محققان آزمایش های بیشتری را برای ارزیابی اثربخشی این روش روی شروع مجدد چرخه ایمنی سرطان به طور گسترده انجام دادند. تحقیقات آنها نتایج دلگرم کننده را نشان داد، زیرا این روش رشد تومورها را در مدل های موش لنفوم سلول B به 83 درصد کاهش می دهد.

آنها همچنین این روش را در مدل های موش مبتلا به سرطان سینه آزمایش کردند، جایی که تقریباً نیمی از موش ها به طور مطلوب پاسخ دادند. در مرحله بعد، محققان در حال برنامه ریزی برای امکان استفاده از این فناوری در آزمایشات بالینی هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مرداد 1402 بروزرسانی: 17 مرداد 1402 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 19189

به "یک کشف بزرگ که می تواند جان میلیون ها مبتلا به سرطان را نجات دهد، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "یک کشف بزرگ که می تواند جان میلیون ها مبتلا به سرطان را نجات دهد، عکس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک کشف بزرگ که می تواند جان میلیون ها مبتلا به سرطان را نجات دهد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید