گزارش، پنج تحول مهم در پنجمین سال جنگ یمن؛ اثربخشی راهبرد مقاومت

به گزارش انوار بلاگ، جنگ علیه یمن در حالی پنجمین سال خود را پشت سر می گذارد، که صحنه میدانی این کشور با توجه به جنگ و درگیری میان گروه های مزدور عربستان و امارات و مقاومت فعال انصارالله و متحدانش و پیشرفت آنها در زمینه دفاعی و نظامی کاملا معادلات را برهم زده است.

گزارش، پنج تحول مهم در پنجمین سال جنگ یمن؛ اثربخشی راهبرد مقاومت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، عربستان و متحدانش از ششم فروردین 1394 جنگ تمام عیار و ویرانگری را علیه کشور فقیر عربی یمن به راه انداختند، این جنگ هر چند ویرانگری های گسترده در سطح تاسیسات زیربنایی و منازل و مدارس و بیمارستان ها و ... و کشتار انسان های بی دفاع یمن به جا گذاشته، اما پیامدهای و نتایج مثبتی برای نیروهای مردمی انصارالله و متحدان به دنبال داشته است چرا که اکنون شاهدیم که نیروهای انصارالله و متحدانش از حالت تدافعی وارد حالت هجومی شده اند،در طول یک سال و نیم که یمن از حالت تدافعی وارد حالت تهاجمی شده، در اولین فاز، تهاجم را با موشک شروع کرد، در فاز دوم، وارد مرحله پهپادی شد و در فاز سوم که بسیار مهمتر از مراحل قبلی است، وارد بحث پدافند هوایی شده است که این مرحله سبب می گردد تا آسمان یمن دیگر همانند گذشته آسیب پذیر نباشد که متجاوزان بخواهند هر موقعی که بخواهند به حریم آن تجاوز نمایند.

انصارالله گفته است که تمام عربستان به جز مکه مکرمه و مدینه منوره هدف مشروع است و تمام مراکز راهبردی عربستان در تیررس حملات قرار خواهد گرفت یعنی تاسیسات حیاتی همچون پالایشگاه ها، نیروگاه ها، و ...

انصارالله در حال حاضر در این راستا کوشش می نماید تا هزینه های جنگ را برای عربستان و آمریکا به شدت افزایش یابد،چرا؟ چون عبدالملک الحوثی رهبر انصارالله گفته است طرف مذاکره نماینده ما، عربستان است نه دولت منصور هادی که در حقیقت دولت هتل نشین و خارج از صحنه معادلات است.

هدف انصارالله این است که دولت عربستان را پای میز مذاکرات بکشاند.علاوه بر حملات پهپادی و موشکی، حملات زمینی در مرزهای عربستان به شدت افزایش یافته و عربستان در مرزها به شدت آسیب پذیر شده است.

پنج تحول مهم در صحنه یمن پس از حدود 5 سال جنگ : موشک - پهپاد- پدافند هوایی- شدت بخشیدن به حملات زمینی- گسترش اهداف نظامی و غیرنظامی در عربستان برای انجام حمله

الان انصارالله، فاز زمینی نبرد را افزایش داده و کاملا بر ارتفاعات مسلط هستند و هر از چند گاهی هم عملیات نفوذی انجام می دهند، ولی به دو دلیل وارد خاک عربستان نمی شوند: 1- چون بحث حرمین شریفین مطرح می گردد و اگر وارد گردد دشمنانش القا می نمایند که انصارالله به حرمین شریفین تجاوز نموده است 2- وجود میلیون ها مهاجر یمنی در عربستان که آمار رسمی از حضور دو میلیون نفرو آمار غیررسمی از حضور پنج میلیون یمنی درعربستان حکایت می نماید.

تحول دیگر در صحنه یمن، درگیری های اخیر در جنوب و به طور ویژه در بندر عدن است که دولت عبدربه منصور هادی مستعفی و فراری آن را به عنوان پایتخت موقت خود انتخاب نموده بود، عدن طی روزهای اخیر شاهد درگیری خونین میان شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات و معروف به نیروهای جدایی طلب با نیروهای منصور هادی مورد حمایت عربستان بوده که تحلیلگران از آن به عنوان جنگ تمام عیار عربستان و امارات به وسیله نیروهای نیابتی خود یاد نموده اند.نیروهای دولت مستعفی یمن بعد از پیروزی سریع و گسترده در عدن، عقب نشینی کردند و با صدور بیانیه هایی خواهان توقف مداخله نظامی امارات برای حمایت از جدایی طلبان در جنوب شدند.

این محکومیت ها بعد از آن صورت گرفت که امارات دست به حملات هوایی مستقیم و علنی علیه نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری، در شهر عدن زد که در نتیجه آن، بیش از 300 نظامی و غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

اتهام صریح منصور هادی به امارات مبنی بر کوشش برای تقسیم و تجزیه یمن به وسیله شورای انتقالی جنوب و درخواست وی از رهبران عربستان برای متوقف کردن حملات امارات به نیروهای دولت مستعفی در عدن و ابین یک حقیقت را برای جهانیان مورد تاکید قرار داد و آن دروغ بودن ادعاهای محور سعودی اماراتی بود که جنگ خود علیه یمن را با هدف بازگرداندن آنچه مشروعیت خوانده بودند، یعنی بازگرداندن منصور هادی به قدرت اعلام نموده بودند که با تحولات اخیر در عدن و افشای برنامه ها و طرح های متجاوزان برای تجزیه یمن برملا شد.

رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن گفته است امارات از شرایط حاکم بر یمن بهره برداری می نماید تا شبه نظامیان جدایی طلب کنترل نهادهای دولت را در دست بگیرند و بدین ترتیب ابوظبی برنامه های خود برای تقسیم یمن را اجرا کند.

دولت مستعفی یمن رسما از شورای امنیت خواست نشستی فوق العاده درباره حملات هوایی امارات برگزار کند. اعضای این دولت نیز بر حق خود در شکایت از ابوظبی به دنبال این حملات هوایی تأکید نموده اند.

اما امارات با اذعان به مسئولیت خود در انجام حملات هوایی علیه مواضع نیروهای دولت مستعفی در یمن اظهار داشت که این نیروهای هدف قرار گرفته در حملات هواپیماهایش، وابسته به گروه های تروریستی بودند که تهدیدی علیه نیروهای ائتلاف محسوب می شدند.

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلابی یمن روز آدینه هشتم شهریور بیانیه امارات درباره حملات هوایی به کسانی که آنها را تروریست خوانده است تاکیدی بر عدم مشروعیت ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن دانست.

وی اضافه نمود: آنچه امارات اعلام نموده ثابت می نماید که تجاوز به یمن غیرقانونی است و آمریکا، عربستان و امارات با تروریسم و حامیانش برای ویران کردن یمن همپیمان شده اند.

رئیس کمیته عالی انقلابی یمن گفت که امارات در این بیانیه خود عربستان را مسئول حمایت از تروریست ها دانسته است نه مبارزه با آنها آنگونه که ریاض ادعا می نماید.

تحولات اخیر در عدن به گفته الحوثی این حقیقت را نشان داد که یمن با مقاومت خود پیروز شد و بهانه های ائتلاف متجاوز سعودی بر ملا شد. نکته دیگر درباره یمن سفر خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع و برادر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به آمریکاست که همزمان یک رسانه غربی فاش نموده بود که دولت واشنگتن برای مذاکره با انصارالله یمن و ترغیب عربستان سعودی برای انجام مذاکره محرمانه با این جنبش کوشش می نماید.

روزنامه وال استریت ژورنالدر گزارشی فاش کرد که سفر شاهزاده خالد به آمریکا در زمانی انجام می گردد که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور برای شروع مذاکرات سرّی و مستقیم میان عربستان سعودی از یک سو و انصارالله از سوی دیگر برای انتها دادن به جنگ در یمن، کمر همت بسته است.

وال استریت ژورنال اضافه نمود، مذاکرات میان سعودی و انصارالله یمن قرار است در پادشاهی عمان انجام گردد و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا با معاون وزیر دفاع سعودی در چارچوب کوشش دولت برای متقاعد کردن سعودی به اهمیت دیپلماسی و سوق دادن آن به مذاکره برای اعمال آتش بس در یمن، دیدار خواهد نمود.

سفر برادر ولیعهد سعودی به آمریکا می تواند نشان دهنده این باشد که آمریکایی ها می خواهند سعودی ها را متقاعد نمایند که با انصارالله مذاکره نمایند و این مذاکرات در عمان برگزار گردد، البته مشکل آمریکایی ها این است که سعودی ها اصرار بر ادامه جنگ دارند، اما آمریکایی ها با توجه به شرایط اسفناکی که در جبهه ها هست و خروج امارات و از طرفی شرایط قوی تر شدن انصارالله بر این مسئله(مذاکرات سعودی و انصارالله) اصرار دارند .

تحولات یمن و موفقیت های چشمگیر انصارالله و متحدانش در صحنه میدانی و پیشرفت قابل توجه در شیوه های دفاعی و همزمان تهاجمی از یک سو و ناآرامی های بی سابقه در جنوب یمن و درگیری های شدید میان گروه های مورد حمایت عربستان و امارات نشان می دهد که آمریکایی ها به یک معنا، صحنه سیاسی یمن را باخته اند و دچار دستپاچگی شدید شده اند و به همین دلیل بدون مقدمه و بدون اطلاع قبلی، خالد بن سلمان همزمان با اطلاع رسانی روزنامه وال استریت ژورنال وارد آمریکا می گردد، به نظر می رسد شرایط یمن با توجه به خروج امارات و از طرفی درگیری عبدربه با نیروهای وابسته به امارات در جنوب یمن و افزایش قدرت انصارالله، طبیعتا، عملا صحنه را برای نیروهای انصارالله خالی گذاشته و این باعث شده که آمریکایی ها نگران باشند که همین شرایط در آینده نزدیک برای سعودی ها در خود یمن صورت بگیرد، این خبربه معنای این است که آمریکایی ها در واقع به دنبال نجات عربستان از باتلاق یمن هستند.

رضا میرابیان کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا و منطقه خلیج فارس ابراز عقیده نموده است که انصارالله اکنون در موضع ضعف نیست بلکه در موضع قدرت قرار گرفته است و سعودی ها در نهایت چاره ای ندارند که مذاکره با انصارالله را بپذیرند چون شرایط عربستان شرایط مناسبی نیست و در تنگنای شدیدی قرار گرفته است، آمریکایی ها به دنبال نجات عربستان از باتلاق یمن هستند.

در واقع نشستن عربستان در کنار انصارالله که تا حالا امتناع نموده، در واقع به معنای به رسمیت شناختن انصارالله به عنوان حاکمیت در صنعاء است.

در مجموع می توان نتیجه گیری کرد که در پنجمین سال جنگ علیه یمن، مقاومت فعال انصارالله و گروه های همپیمان جواب داده است، چرا که سعودی ها و متحدانش از همان ابتدا جنگ به درخواست های مجامع جهانی و منطقه ای برای متوقف کردن جنگ و ویرانگری و کشتار مردم بی دفاع یمن بی توجه بودند، ولی هر چه از زمان جنگ می گذشت، نیروهای انصارالله و متحدان توانستند توانمندی های درونی خود را تقویت نموده و با وجود محاصره همه جانبه زمینی، هوایی و دریایی یمن با در پیش دریافت مقاومت فعال و ایستادگی در برابرمتجاوزان و تکیه بر توانمندی داخلی خود، از مرحله تدافعی به مرحله تهاجمی و از فاز موشکی وارد فاز پهپادی و در ادامه وارد فاز پدافند هوایی شوند و همزمان ضربات کوبنده ای در مناطق مرزی بر متجاوزان وارد نمایند و تاسیسات راهبردی آنها را هم با موشک و پهپاد هدف قرار دهند، از یک سو نیروهای مزدور عربستان و امارات در داخل یمن در بدترین شرایط و بحران آن هم به سبب درگیری داخلی با یکدیگر و نه با دشمن مشترکشان به سر می برند و انصارالله با مقاومت و ایستادگی نشان داد که دشمن متجاوز یعنی عربستان و متحدانش تنها چیزی که می فهمند فقط زبان زور است و انصارالله با زبان قدرت، سعودی ها را وادار به توقف جنگ و پذیرفتن گزینه سیاسی و مسالمت آمیز خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 174

به "گزارش، پنج تحول مهم در پنجمین سال جنگ یمن؛ اثربخشی راهبرد مقاومت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، پنج تحول مهم در پنجمین سال جنگ یمن؛ اثربخشی راهبرد مقاومت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید