ناسا برای نخستین بار از امواج مافوق صوت عکس گرفت

به گزارش انوار بلاگ، زندگی امروز- سازمان هوافضای آمریکا، ناسا، تعدادی عکس تاریخی از لحظه ای که دو هواپیمای مافوق صوت، دیوار صوتی را می شکنند، گرفته است.

ناسا برای نخستین بار از امواج مافوق صوت عکس گرفت

هواپیماهای مافوق صوت (سوپرسونیک) هواپیماهایی هستند که می توانند با سرعتی بیشتر از سرعت انتشار صوت در فضا (343 متر بر ثانیه) پرواز کنند.

هنگامی که یک هواپیما با چنین سرعتی پرواز کند، امواج خاصی تولید می کند و در نتیجه آن صدایی به وجود می آید که روی زمین هم شنیده می شود و به شکسته شدن دیوار صوتی معروف است.

گرفتن عکس شکسته شدن دیوار صوتی از این نظر مهم است که دانشمندان با دیدن آن می توانند متوجه شوند که این امواج (امواج شوک) چگونه کار می کنند و این می تواند به آن ها در طراحی بهتر هواپیماهای مافوق صوت آینده کمک کند.

شاید بتوان گفت این عکس ها بیشتر از هر موسسه ای برای ناسا مجذوب کننده است، به این دلیل که آژانسی آن ها را گرفته که مشغول ساخت هواپیماهای نو مافوق صوتی به نام ایکس-59 با تکنولوژی مافوق صوت بدون صدا است؛ هواپیماهایی که مانند دیگر هواپیماها دیوار صوتی را نمی شکنند.

به جای شکستن دیوار صوتی هنگامی که این هواپیماها از سرعت صوت عبور می کنند، نفیر گنگی شنیده می شود.

به این ترتیب این عکس ها (و البته ابزاری که از طریق آن ها گرفته شده اند) به ناسا کمک می کند تا تکنولوژی مناسبی را برای این هواپیماها انتخاب کند و در مورد صداهایی که هنگام شکستن دیوار صوتی تولید می کنند هم بیشتر بداند.

حق انتشار عکسNASA PHOTO

در حال حاضر، محدودیت هایی برای مناطقی که هواپیماهای مافوق صوت می توانند در آن پرواز کنند، وجود دارد. بنابراین طراحی هواپیماهایی که هنگام عبور از سرعت صوت آن صدای مهیب را تولید نمی کنند، پیشرفتی تاریخی در صنعت هوانوردی به شمار می رود.

جی تی هینک، دانشمند ناسا، که سال ها برای ثبت این لحظه با دوربین تلاش کرده، می گوید: لحظه ای که این عکس ها ظاهر شدند از خود بی خود شدم.

منبع: زندگی روز
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 11784

به "ناسا برای نخستین بار از امواج مافوق صوت عکس گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا برای نخستین بار از امواج مافوق صوت عکس گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید