نابودی باکتری های مقاوم در برابر دارو با ویروس های مهندسی شده

به گزارش انوار بلاگ، پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی در بررسی جدید خود توانستند نوعی باکتری مقاوم در برابر دارو را با ویروس های مهندسی شده از بین ببرند.

نابودی باکتری های مقاوم در برابر دارو با ویروس های مهندسی شده

به گزارش انوار بلاگ و به نقل از ساینس دیلی، دانشمندان تلاش می کنند تا راهی برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی میکروب ها ارائه دهند. مقاومت آنتی بیوتیکی به این معناست که میکروب بیماری زا در برابر دارو مقاومت نشان دهد و آن قدر قوی باشد که مبارزه با آن غیرممکن شود.

پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی (MIT) در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی ویروس موسوم به باکتری خوار یا باکتریوفاژ (Bacteriophage) می تواند مانند سلاحی در برابر باکتری ها عمل کند و آنها را از بین ببرد. ویروس های باکتری خوار، این قابلیت را دارند که باکتری های خاصی را هدف قرار دهند و آنها را با استفاده از مکانیسم هایی از بین ببرند که با روش آنتی بیوتیک ها متفاوت است.

پژوهشگران در این بررسی نشان دادند که می توان باکتری خوارها را طوری برنامه ریزی کرد که رشته های متفاوت باکتری اشریشیا کلی (E. coli) را هدف قرار دهند و از بین ببرند. آنها با ایجاد جهش در یک پروتئین حیاتی که با سلول های میزبان در ارتباط است، توانستند ویروس ها را برنامه ریزی کنند.

مزیت دیگر برنامه ریزی ویروس باکتری خوار این است که موجب می شود این ویروس ها، باکتری ها را کمتر برای مقاومت تحریک کنند.

تیموتی لو (Timothy Lu)، استادیار مهندسی برق و علوم رایانه دانشگاه ام.آی.تی گفت: ما همواره خبرهایی مبنی بر مقاومت باکتریایی، تکامل و گسترش آن می شنویم. مقاومت باکتریایی، اکنون به یک مشکل جدی در سلامت عمومی تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: روش باکتری خوارها برای از بین بردن باکتری ها، با روش آنتی بیوتیک ها کاملا متفاوت است و می تواند مکمل خوبی برای آنها باشد.

پژوهشگران در این پروژه، چندین گونه متفاوت از باکتری خوارها را مهندسی کردند تا قابلیت از بین بردن باکتری اشریشیا کلی را برای آنها فراهم کنند. یکی از باکتری خوارهای مهندسی شده پیروز شد دو رشته باکتری اشریشیا کلی را که معمولا در برابر باکتری خوارهای مهندسی نشده مقاوم هستند، از بین ببرد.

پژوهشگران امیدوارند که در آینده بتوانند از این روش، برای از بین بردن باکتری های دیگر از جمله باکتری های ساکن روده انسان استفاده کنند.

این پژوهش، در مجله Cell به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 437

به "نابودی باکتری های مقاوم در برابر دارو با ویروس های مهندسی شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی باکتری های مقاوم در برابر دارو با ویروس های مهندسی شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید