مواد معدنی نانو در خوراک طیور رشد جوجه های گوشتی را بهبود می بخشد

به گزارش انوار بلاگ، پژوهشگران مدعی هستند که استفاده از مواد معدنی نانو در خوراک طیور می تواند باعث بهبود رشد جوجه های گوشتی شده و همچنین روی افزایش اشتها و هضم پذیرتر شدن غذای طیور تاثیر مثبت داشته باشد.

مواد معدنی نانو در خوراک طیور رشد جوجه های گوشتی را بهبود می بخشد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، آزمایشی که در بریتانیا اجرا شده، نشان می دهد که افزودن نانوذرات روی پوششی از جنس اسیدآمینه به غذای مرغ ها به رشد بهتر آن ها کمک کرده و در عین حال هضم پذیری غذا نیز بهبود می یابد. مرغ هایی که این نوع رژیم غذایی را داشتند از استخوان های قوی تر نیز برخوردار شده اند.

پژوهشگران مدعی هستند که استفاده از مواد معدنی نانو در خوراک طیور می تواند باعث بهبود رشد جوجه های گوشتی شده و همچنین روی افزایش اشتها و هضم پذیرتر شدن غذای طیور تاثیر مثبت داشته باشد.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ناتینگهام ترنت برای بررسی تاثیر تغذیه طیور با نانومواد معدنی، آزمایش هایی را روی مرغ ها انجام دادند. آن ها از نوعی نانومواد معدنی دارای پوششی از جنس اسید آمینه (نانوذرات روی) در خوراک مرغ ها استفاده کردند.

محققان دریافتند که این روش به طور واضح موجب افزایش وزن مرغ ها شده و مصرف خوراک جوجه های گوشتی را در مقایسه با زمانی که روی معدنی (zinc) استفاده می شود، افزایش داده است.

قابلیت هضم بهبود یافته و در عین حال این رژیم غذایی تاثیر مثبت بر قدرت استخوان درشت نی داشته است، فاکتوری که برای مرغ های گوشتی اهمیت زیادی دارد.

نانوذرات به دلیل ابعاد کوچکی که دارند از زیست فعالیت بالایی برخوردار هستند به این معنی که به طور موثری به بدن منتقل می شوند و پوشاندن آن ها با اسیدآمینه موجب جذب بهتر آن ها می شود.

فلز روی تاثیر مثبت زیادی روی سلامت و رشد طیور دارد و یافتن روشی کم هزینه برای هضم آن برای مرغداران اهمیت زیادی دارد.

بسکمک از خوراک های طیور از گیاهان و حیوانات تامین می شود که حاوی روی هستند. اما معمولا مقادیر زیادی فیتات نیز در کنار روی وجود دارد که با اتصال به روی موجب کاهش جذب آن در سیستم گوارش می شود که این امر زیست فعالیت روی را در رژیم غذایی کم می کند.

پیش از این ثابت شده که کاهش روی موجب کندی رشد، کوتاه شدن و ضخیم شدن پا ها می شود. امیلی برتون از دانشگاه ناتینگاه ترنت گفت: روی چنان تاثیر مثبتی بر سلامت و رشد طیور دارد که یافتن روشی ارزان برای هضم بهتر آن بسیار عالی است.

گارث کیو، از محققان این پروژه افزود: فناوری نانو به طور گسترده ای در زمینه های مختلف از پزشکی گرفته تا مواد غذایی استفاده می شود. ما در این پروژه به دنبال رویکرد میان رشته ای بودیم که بتواند به تامین امنیت غذایی کمک کند.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 6512

به "مواد معدنی نانو در خوراک طیور رشد جوجه های گوشتی را بهبود می بخشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد معدنی نانو در خوراک طیور رشد جوجه های گوشتی را بهبود می بخشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید