ماجرای ناپدید شدن دیوار بتنی در منطقه آزاد اروند

به گزارش انوار بلاگ، در جریان سیل ابتدای سال گذشته به منظور ممانعت از ورود مخرب آب به آبادان، انفجاری مصنوعی برای تخریب جاده صورت می گیرد که در نتیجه حدود 10 کیلومتر از دیواری که برای محصورسازی منطقه آزاد اروند احداث شده بود زیر آب رفته و ریزش می نماید، آنچه که تحت عنوان سرقت و ناپدید شدن دیوار بتنی مطرح می گردد سرقت میلگردهای داخل این سازه بتنی است.

ماجرای ناپدید شدن دیوار بتنی در منطقه آزاد اروند

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، از چندی پیش در فضای مجازی ویدئویی منتشر شده مبنی بر ناپدید شدن دیوار بتنی در خوزستان و منطقه آزاد اروند که گفته می گردد این دیوار به سرقت رفته است.

پیگیری موضوع از مسئولان مربوطه با توضیحاتی در این رابطه از سوی شمخانی - معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد اروند - به خبرنگاران همراه بود.

تفاهم نامه با نیروی انتظامی برای نگهداری دیوار

این مقام مسئول در منطقه آزاد اروند با اشاره به این که طبق قوانین گمرکی باید مناطق آزاد محصور سازی گردد، گفت: براین اساس از اواخر سال 1394 تا اواخر سال 1396 منطقه آزاد اروند در این باره اقدام کرد و طی پروژه ای 30 کیلومتر محصور سازی انجام داد که قسمتی از آن شلمچه را به مارد متصل و قسمتی موازی با جاده اهواز با آبادان بود، مابقی منطقه نیز حصار طبیعی داشت یعنی مرز رودخانه اروند یا مناطقی به صورت هور یا مردابی بود و احتیاج به دیوارکشی نداشت.

شمخانی با بیان این که مناقصه ساخت این دیوار حدود 6 ماه قبل از ورود وی به این معاونت اجرا شده بود گفت که ما نیز پروژه را تکمیل کردیم ، این در حالی است که معاونت امور زیربنایی فقط وظیفه ساخت پروژه را برعهده دارد نه نگهداری، از این رو آن را تکمیل و به معاونت توسعه منطقه تحویل شد که این معاونت جهت نگهداری از پروژه تفاهم نامه ای با نیروی انتظامی منعقد کرد.

می دانستیم دیوار تخریب می گردد ولی برای امنیت موافقت کردیم

وی در ادامه جریان سیل ابتدای سال 1398 در مناطق جنوبی را بیان کرد و اضافه کرد: در روزهای پایانی، فشار سیل بسیار زیاد و سیلاب در حال ورود به شهر آبادان بود. این در حالی است که آنجا چهار جهت تردد وجود دارد؛ اهواز- آبادان، آبادان- ماهشهر، خرمشهر -اهواز و امام صادق که سه جهت کاملا قطع شده و زیر آب رفته بود و فقط جاده ماهشهر باقی مانده بود که تحت فشار سیلاب هر آن امکان شکستن آن وجود داشت. در این حالت با توجه به اینکه از ضلع شمالی آبادان سیل در حال ورود به شهر بود احتیاج داشتیم که یکی از جاده های فرعی که نقش سیل بند را بازی می کرد منفجر گردد تا آب بتواند سریع تر به سمت دریا حرکت کند و فشار از روی جاده برداشته گردد.

شمخانی به تصمیم کمیته ستاد بحران استان در اردیبهشت ماه سال 1398 اشاره نمود و گفت: براین اساس توافق شد تا جاده شهید وحدتی منفجر گردد که فشار آب از روی ضلع شمالی آبادان و جاده اهواز - آبادان کمتر گردد، منطقه آزاد اروند نیز در این جلسه اعلام می نماید که انفجار جاده موجب می گردد که دیوارها زیر آب بروند، اما به هر ترتیب ما به دلیل امنیت شهر و مردم و ممانعت از زیرآب رفتن خانه های مردم ترجیح دادیم که این اقدام صورت بگیرد حتی اگر دیوارهایی که حصارکشی نموده بودیم تخریب گردد.

آنهایی که سرقت شده میلگردهای داخل سازه بتنی است

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد اروند اضافه کرد: به هر حال تخریب جاده صورت گرفت و دیوارها زیر آب رفت و حدود دو ماهی دیوارهایی که زیر آب رفته و دارای سازه های بتنی یک متری بود با برخورد امواج ریزش کرد. با این حال از نظر فنی امکان جمع آوری بتن ها وجود نداشت مگر این که هزینه بسیار بالایی در این رابطه انجام می شد که از لحاظ مالی به صرفه نبود و بهره وری نداشت حتی وقتی آب پایین تر آمد باز هم دسترسی برای جمع آوری دیوار وجود نداشت چرا که تمام جهتهای اطراف را آب گرفته بود.

وی ادامه داد: ماندن دیوارها زیر آب موجب شد که بتن ها کم کم پوسیده و به نخاله تبدیل گردد و آنچه که اعلام می گردد سرقت شده است مربوط به میلگردهایی است که داخل این سازه های بتنی قرار داشت و بعضی افراد آنها را شکسته و با خود برده بودند.

ارزش فعلی قطعات بتنی 4 میلیارد است

شمخانی در رابطه با هزینه مربوط به آنچه که به سرقت رفته است، اضافه کرد: این حصارکشی 30 کیلو متری در زمان ساخت با هزینه حدود 24 میلیارد تومانی و با سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند انجام شد اما ارزش قطعات بتنی در طول 10 کیلومتری که ریزش کرد در حال حاضر حدود چهار میلیارد تومان است که در زمان ساخت حدود 1.5 میلیارد تومان بوده است.

چرا برای سیلاب پیش بینی نشده بود؟

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد اروند در خصوص اینکه آیا در زمان ساخت برای سیلاب و چنین شرایطی پیش بینی صورت نگرفته بود؟ گفت که چنین سیلابی در منطقه هر چندین سال یکبار اتفاق می افتد ولی در شرایط طبیعی حتی با وجود این سیلاب هیچ وقت آب به دیوارها نمی رسید و تخریبی هم صورت نمی گرفت و این اتفاق و ریزش به دلیل انفجار و تخریب مصنوعی اجرا شده که به دلیل شرایط پیش آمده تصمیم گرفتیم انجام گردد.

دیگر احتیاجی به دیوار کشی نیست

وی درباره این که چرا بعد از تخریب دیوار مجددا نسبت به احداث آن اقدام نشد، یادآور شد: همان طور که اعلام شد براساس قوانین گمرکی مناطقی احتیاج به دیوارکشی دارند که حصار طبیعی ندارند این منطقه قبل از انفجار جاده خشک و قابل تردد بود که باید دیوارکشی می شد اما بعد از انفجار جاده شهید وحدتی وقتی دیوار ریخت منطقه دیگر قابل تردد نیست و اطراف آن را مرداب گرفته است، بنابراین دیگر احتیاجی به دیوارکشی مجدد ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 7996

به "ماجرای ناپدید شدن دیوار بتنی در منطقه آزاد اروند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای ناپدید شدن دیوار بتنی در منطقه آزاد اروند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید