ماجرای خالی شدن مراکز نگهداری حیوانات در آمریکا چیست؟

به گزارش انوار بلاگ، در روز های اخیر گزارش های متعددی از خالی شدن چندین مرکز نگهداری از حیوانات در آمریکا منتشر شده است که شادی بسیاری از طرفداران حقوق حیوانات را به دنبال داشت. این مراکز نگهداری حیوانات که شامل حیوانات ولگرد نیز می شود، در برخی از ایالات آمریکا برای اولین بار به طور کامل تخلیه شدند و افراد زیادی اخیراً سرپرستی از این حیوانات را برعهده گرفته اند.

ماجرای خالی شدن مراکز نگهداری حیوانات در آمریکا چیست؟

به گزارش انوار بلاگ به نقل از خبرگزاری The Hill، شیوع گسترده کروناویروس جدید در ایالات متحده و برقراری قوانین مربوط به محدودیت های اجتماعی در آمریکا، بسکمک از شهروندان این کشور را در معرض تنهایی قرار داده است. کارشناسان بر این باورند که به دنبال این عوارض ناشی از فاصله گذاری اجتماعی، بسکمک از شهروندان آمریکا برای رهایی از این تنهایی به سمت پذیرش و نگهداری از حیوانات اهلی روی آورده اند که تعداد قابل توجهی از آن ها پیش از این چنین تجربه ای را نداشتند. در واقع شرایط ناشی از محدودیت های اجتماعی، در رابطه با اپیدمی کروناویروس، موجب گرایش مردم آمریکا به نگهداری حیوانات شده است و این امر را به عنوان عامل اصلی در خالی شدن مراکز نگهداری از حیوانات می دانند.

اما اخیراً طرفداران رفاه و حمایت از حیوانات ایالات متحده هشدار دادند که این خالی شدن مراکز نگهداری از حیوانات در برخی از ایالت های آمریکا به اختلال در زنجیره تأمین که ناشی از قوانین مربوط به قرنطینه است، مربوط می شود، زیرا مراکز نگهداری برخی از مناطق کشور همچنان با سیل ورود حیوانات ولگرد روبرو هستند. از طرف دیگر برخی کارشناسان نیز معتقدند که شرایط قرنطینه باعث افزایش فرزندآوری در میان حیوانات خانگی شده است و همین امر ممکن علت اصلی افزایش حیوانات در مراکز نگهداری از حیوانات برخی ایالت ها باشد.

با این همه ایالت های جنوبی با آب و هوای گرم خود، هر سال شاهد چالش افزایش شدید حیوانات هستند. متیو برشادکر، مدیرعامل انجمن آمریکایی برای جلوگیری از ظلم به حیوانات (ASPCA) به رادیو ملی آمریکا NPR گفت: به طور متوسط حدود 45000 حیوان از ایالت های جنوبی هر سال به شمال کشور منتقل می شوند تا در ایالت هایی که دارای مراکز نگهداری خالی هستند، سکنی داده شوند. برشادکر در این مصاحبه افزود: این حیوانات از مراکزی که تعداد زیادی حیوان دارند خارج می شوند به مراکز کم جمعیت تری فرستاده می شوند تا بتوان در شرایط بهتری از آن ها نگهداری کرد.

اما به دنبال گسترش کروناویروس جدید در ایالات متحده و اعمال محدودیت های تردد، بسکمک از شبکه های حمل و نقل و زنجیره های تأمین کالا و خدمات دچار اختلال شد. این اختلال البته بر سیستم جابجایی حیوانات از ایالت های جنوبی به ایالت های شمالی نیز تأثیر خود را گذاشت و بسکمک از این برنامه های انتقال، برای چند هفته است که متوقف شده است. در واقع در حال حاضر مراکز نگهداری حیواناتی که به طور طبیعی تعداد کمی از حیوانات را در خود نگه می داشتند، با توجه به استقبال مردم برای نگهداری از آن ها، اکنون خالی شده اند و به علت قطع ارتباطات و زنجیره تأمین، احتمالاً به زودی نیز پر نخواهند شد. کمبودی که تعدادی از مراکز نگهداری حیوانات در برخی از ایالت ها، در روز های اخیر گزارش کرده اند، در واقع مربوط به این قطع زنجیره های تأمین است.

ژان شافیروف، عضو هیئت مدیره مرکز حیوانات ساوت همپتون در نیویورک و سفیر انجمن American Humane Society، در این خصوص گفت: مراکز نگهداری حیوانات در ایالت های شمالی به طور معمول به سیستم زنجیره تأمین و حمل حیوانات از مکان هایی که تعداد بسیار زیادی از آن ها را دارند، وابسته هستند. هزینه های این مراکز نیز از قبیل: فروش این حیوانات به افرادی که خواهان سرپرستی آن ها هستند و یا دوستداران حیوانات تأمین می شود. وی افزود، اما کمک های مالی به این مراکز کاهش یافته است، زیرا میلیون ها آمریکایی از بیکاری در رنج هستند و مراکز نگهداری خالی شده منابع لازم برای به دست آوردن حیوانات جدید و بیشتر را ندارند.

شافیروف در مصاحبه با نشریه هیل اظهار داشت که بسیار گمراه کننده است که بگوییم ایالات متحده آمریکا در زمینه حیوانات خانگی با کمبود روبرو است. وی در این خصوص افزود: سخن گفتن از کمبود سگ ها و گربه های خانگی در شرایطی که هر ساله بین یک تا دو میلیون مورد از آن ها تعمداً کشته می شوند، بی معنی است. در حال حاضر تعداد زیادتری از سگ های خانگی توسط افراد به سرپرستی پذیرفته شده اند، اما این تعداد در مقایسه با کل جمعیت این حیوانات هنوز بسیار ناچیز است.

شافیروف می گوید که اگرچه او راضی است که برخی از پناهگاه ها و مراکز نگهداری حیوانات خالی شده اند، اما او نگران است که وقتی دستورالعمل های مربوط به مسافت اجتماعی برداشته شوند و شرایط عادی بازشود، برخی از افراد تصمیم بگیرند که حیوانات خانگی خود را به این مراکز برگردانند. او همچنین نگران گزارش ها از پناهگاه ها و مراکزی است که با کمبود حیوان روبرو هستند، زیرا که این امر موجب می شود که افراد آن مناطق نتوانند سرپرستی برخی از این حیوانات را برعهده بگیرند در حالی که در جا های دیگر با تراکم حیوان روبرو هستند.

از نظر بسکمک از کارشناسان و طرفداران حقوق حیوانات، این افزایش تقاضا برای نگهداری حیوانات در برخی ایالت ها، فرصت مناسبی است که تا بتوان تعداد بیشتری از حیوانات را از شرایط سخت نجات داد. هرچند این شرایط تا حدود زیادی به محدودیت های اعمال شده در مبارزه با اپیدمی کرونا مربوط است، اما همین فرصت موقت نیز حیاتی و تأثیرگذار است. شافیروف در این خصوص می گوید: به نظر نمی رسد که ما همیشه با چنین شرایطی روبرو باشیم.

اما محدودیت های اعمال شده سبب می شود که نتوان حیوانات را به مناطقی انتقال داد که تقاضا برای نگهداری آن ها زیاد است. این امر باعث ایجاد تراکم حیوانات در برخی ایالت ها به ویژه در جنوب آمریکا شده است که آمار های اخیر در مورد افزایش حیوانات ولگرد، نمونه بارزی از آن است. این افزایش تعداد حیوانات ولگرد و همچنین افزایش شمار حیوانات مراکز نگهداری تبعات زیادی به دنبال خواهد داشت. این موضوع باعث افزایش هزینه های نگهداری آن ها در مراکز مورد نظر می شود و ممکن است حتی کشتار برخی از آن ها را به دنبال داشته باشد. این موضوع یکی از اصلی ترین نگرانی هایی است که سازمان های و طرفداران حقوق حیوانات در ایالات متحده را نگران کرده است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 4516

به "ماجرای خالی شدن مراکز نگهداری حیوانات در آمریکا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای خالی شدن مراکز نگهداری حیوانات در آمریکا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید