قانون چه مجازاتی برای پنچرکردن آمبولانس معین نموده؟

به گزارش انوار بلاگ، روزنامه همشهری در یادداشتی به قلم یک وکیل دادگستری نوشت: خودرو های امدادی مثل آمبولانس به سبب نوع ماموریت شان و اینکه با جان انسان ها سر و کار دارند به طور قانونی مجاز هستند بعضی از مقررات هدایت و رانندگی را رعایت ننمایند؛ مثلا از چراغ قرمز یا راستا های ویژه عبور نمایند.

قانون چه مجازاتی برای پنچرکردن آمبولانس معین نموده؟

درباره حادثه پنچر کردن آمبولانس به علت اینکه در خط ویژه پارک شده بوده نیز می توان گفت که به طور معمول نباید خط ویژه را مسدود یا خودرو را در مکان های غیر مجاز پارک کرد؛ اما اگر آمبولانس در آنجا متوقف شده این کار می تواند با توجه به نوع ماموریت اورژانس قابل توجیه باشد.

اگر اینطور به ماجرا نگاه گردد که شاید این کار بنا بر ضرورتی مهم اجرا شده و راه دیگری جز این کار وجود نداشته و امدادگران اورژانس برای نجات جان بیمار مجبور به این کار شده اند.

فرد متخلف که دو چرخ آمبولانس را پنچر نموده و عملا باعث شده که انتقال بیمار با آن امکان پذیر نباشد نیز باید این احتمال را می داد که شاید جان کسی در خطر بوده که آمبولانس در خط ویژه توقف نموده است.

اما آیا فرد متخلف که با پنچر کردن آمبولانس باعث شده کودک بیمار دیر به بیمارستان برسد و به علت همین تاخیر جانش را از دست بدهد، مرتکب جرم شده و آیا مجازاتی در انتظار او است؟

زمانی است که فردی به طور عمدی و مستقیم دست به جنایت می زند، اما در مواردی مثل این حادثه اگر بخواهیم سختگیرانه تصمیم بگیریم به این نتیجه خواهیم رسید که فرد هرچند مرتکب فعلی نشده، اما به طور غیرمستقیم باعث جنایت شده است و بنابر این جرم او تسبیب در جنایت شبه عمد است که مجازات آن پرداخت دیه است و از لحاظ جنبه عمومی جرم نیز مجازات خواهد شد.

به نظر می رسد برای برقراری نظم در جامعه احتیاج به سختگیری بیشتری وجود دارد. اما اگر کمی با دیده اغماض به موضوع نگاه کنیم به این نتیجه می رسیم که فرد متخلف در این ماجرا مرتکب خطای محض شده است.

به این معنی که فرد در ارتکاب جنایت، فعل و قصد عمدی نداشته است. در چنین مواردی مجازات خطای محض ناظر بر شخص نیست و از لحاظ جنبه عمومی جرم نیز مجازاتی در نظر گرفته نشده است و صرفا متخلف باید دیه پرداخت کند.

از منظر دیگر در این پرونده فرد متخلف آمبولانس را هم که جزو اموال عمومی است، تخریب نموده و مجازات دیگری به علت تخریب عمدی اموال عمومی برای او در نظر گرفته خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 14609

به "قانون چه مجازاتی برای پنچرکردن آمبولانس معین نموده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون چه مجازاتی برای پنچرکردن آمبولانس معین نموده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید