علل پان سیتوپنی

به گزارش انوار بلاگ، پان سیتوپنی بیماری بوده که به وسیله کمبود همه انواع سلول های خونی تشخیص داده می گردد. در این مقاله اطلاعاتی درباره علل بروز این بیماری ارائه می دهیم.

علل پان سیتوپنی

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

پان سیتوپنی بیماری بوده که به وسیله کمبود همه انواع سلول های خونی تشخیص داده می شود. در این مقاله اطلاعاتی درباره علل بروز این بیماری ارائه می دهیم.

کمبود سلول های قرمز خون آنمی نامیده می شود. در صورتی که تعداد پایین سلول های سفید خون که اصطلاحا لکوپنیا نامیده می شود و اگر تعداد پلاکت ها بسیار پایین باشد ترومبوسیتوپنی رخ می دهد. در بعضی از افراد، همه سه نوع بیماری همزمان وجود دارد. در چنین شرایطی که در آن کمبود سه سلول مختلف و حیاتی خون یعنی سلول های سفید، قرمز و پلاکت ها وجود دارد، پان سیتوپنی نامیده می شود.

علل احتمالی بروز بیماری پان سیتوپنی

پان سیتوپنی بیماری بوده که دارای علل وسیعی می باشد. تا به امروز، اطلاعات بسیار کمی درباره جنبه های مختلف این بیماری در دسترس می باشد. بر اساس نظرات بعضی از متخصصان بهداشت، علل اصلی پان سیتوپنی می تواند بعضی از مسائل مغز و استخوان بوده که فراوری سلول های خونی را تحت تاثیر قرار می دهد. در ابتدا، این بیماری به دلیل ایدیوپاتیک و دلائل مادرزادی رخ می دهد. در ادامه بعضی از علل احتمالی بروز پان سیتوپنی که می تواند به سه گروه بیماری ها، دارو و روش های پزشکی طبقه بندی شود را ارائه داده ایم.

شرایط بیماری

گفته می شود که شایع ترین دلیل پان سیتوپنی، آنمی آپلاستیک می باشد. به غیر از این، بیماری مغز استخوان، لوسمی، استئوپروز بدخیم، کاندیدای دیکرکاتوز، لنفوهیستسیتوز هموفاکوسیتی، لیشمانیوز و سندرم هموفاگوسیتیسم خانوادگی ممکن است منجر به بروز پان سیتوپنی می شود. بعلاوه پیشنهاد شده که عفونت های ناشی از ویروس های هپاتیت B و C، ویروس اپشتین بار، هم ممکن است به بروز این بیماری یاری نمایند. در بعضی موارد، هپاتیت A، آنفولانزا، سرخک و اوریون هم به اسم علل بروز پان سیتوپنی در نظر گرفته می شود.

داروها و روش های درمانی

استفاده از بعضی داروها هم ممکن است باعث بروز پان سیتوپنی شود، اما اشاره شده که در بیشتر موارد، چنین عللی تعیین نشده است. مطالعات نشان داده که گروه های مختلفی از داروها وجود دارد که ممکن است باعث بروز این بیماری شود. این داروها شامل سیتوتوکسیک، بعضی آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد تیروئید، سولفونامیدها، کلشیسین و بعضی داروهای مورد استفاده برای درمان دیابت، مسائل قلبی و فشار خون می باشد. روش های پزشکی مانند شیمی درمانی هم ممکن است باعث بروز بیماری پان سیتوپنی شود.

علائم پان سیتوپنی بسیار متنوع می باشد. چون که ترکیبی از آنمی، لکوپنی و ترومبوسیتوپنی ممکن است در یک فرد به صورت همزمان بروز کند. در بیشتر موارد، علائم اولیه این بیماری ها اغلب خفیف می باشد، اما در شرایط بدتر، علائم شدید می شود. چنین علائمی شامل احساس کبودی در بدن، خونریزی بینی و لثه، پف کردن صورت، خستگی، سرگیجه، ضربان قلب سریع، تنگی نفس، سردرد و عفونت های مکرر می باشد. تشخیص این بیماری به وسیله تغییر تعداد سلول ها و بیوپسی مغز استخوان انجام می شود. درمان پان سیتوپنی با احیاء تعداد سلول های خونی انجام می شود. در بعضی موارد، پیوند مغز و استخوان هم مورد احتیاج می باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 11256

به "علل پان سیتوپنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل پان سیتوپنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید